Samsung Galaxy S24 Ultra może zaskoczyć aparatem. Te liczby mówią wszystko

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Miron Nurski

09.08.2023 14:01, aktual.: 10.08.2023 15:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Flagowiec Samsunga ma w aparacie lukę, którą Koreańczycy prawdopodobnie wypełnią w kolejnej generacji.

Galaxy S23 Ultra ma aż 4 obiektywy o różnych ogniskowych, dzięki którym może się poszczycić w zasadzie bezkonkurencyjnym zakresem zoomu. System aparatów Samsunga nie jest jednak pozbawiony wad.

Użyte obiektywy mają poziom przybliżenia 0,6x, 1x, 3x i 10x. Wszystkie wartości zoomu pomiędzy lub powyżej tych poziomów realizowane są cyfrowo, a oprogramowanie ma nie najlepszego wsparcie ze strony sprzętu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozdzielczość aparatów z teleobiektywami to raptem 10 Mpix, co jest wartością zbyt małą, by zoom cyfrowy był w stanie wypełnić sporą lukę między przybliżeniem 3x i 10x. Gdy użytkownik włączy zoom cyfrowy 6x, oprogramowanie ma już do dyspozycji jedynie wycinek matrycy o rozdzielczość 2,5 Mpix. Zoom 9x wykorzystuje fragment sensora 1,11 Mpix. Słowem - nie bardzo jest z czego kadrować.

Jak używanie takiego aparatu wygląda w praktyce? Na przykład tak, że zdjęcie z cyfrowym zoomem 9,9x ma duuużo niższą szczegółowość niż fotka 10x realizowana optycznie. Mimo że sztuczna inteligencja i tak robi co może, by podbić detale.

10x10x
9,9x9,9x;
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

To oczywiście najbardziej skrajny przykład, ale spadek szczegółowości widać już przy niższym przybliżeniu. Z doświadczenia wiem, że zoomować w zakresie od ok. 6x do 9,9x raczej nie warto, bo robi się papka.

Samsung Galaxy S24 Ultra może mieć zupełnie nowy aparat z teleobiektywem 3x

Jak donosi Ice universe - który często publikuje sprawdzone przecieki ze stajni Samsunga - Galaxy S24 Ultra zostanie uzbrojony w teleobiektyw 3x z matrycą 50 Mpix. To aż 5-krotnie wyższa rozdzielczość niż w S23 Ultra.

Jeśli oprogramowanie użyje pełnej rozdzielczości matrycy, można liczyć na ogromną poprawę szczegółowości zdjęć z zoomem w zakresie od 3x do 9,9x. Po włączeniu zoomu 6x telefon miałby do dyspozycji jeszcze 12,5 miliona pikseli, czyli więcej niż S23 Ultra ma na starcie.

Na papierze zapowiada się obiecująco, ale jak Galaxy S24 Ultra radzi sobie w praktyce przekonamy się najpewniej dopiero na początku przyszłego roku.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)