Samsung Galaxy S8 bez fizycznych przycisków funkcyjnych?

Samsung Galaxy S8 bez fizycznych przycisków funkcyjnych?

Samsung Galaxy S8 bez fizycznych przycisków funkcyjnych?
Miron Nurski
29.12.2016 17:09, aktualizacja: 29.12.2016 18:09

Wspólnym mianownikiem (prawie) wszystkich smartfonów z linii Galaxy S jest przycisk Home ulokowany pod wyświetlaczem, między dwoma przyciskami pojemnościowymi. Coraz więcej wskazuje na to, że w przyszłym roku Samsung zerwie z tą tradycją.

3D Touch zamiast klasycznych przycisków

Tajemnicze źródło, na które powołuje się David Ruddock (jeden z redaktorów Android Police) twierdzi, że Galaxy S8 będzie miał wyłącznie software'owe przyciski funkcyjne wyświetlane na ekranie. Co ciekawe - nie mają to być zwykłe przyciski ekranowe, gdyż w jakiś sposób mają wykorzystywać technologię podobną do 3D Touch Apple'a. Wszystkie akcje miałyby być uzależnione od siły nacisku.

Ruddock podzielił się tymi wieściami na Twitterze i - jak sam zaznacza - nie bez powodu nie opublikował ich na Android Police. Innymi słowy, informacje te są niepotwierdzone. Niemniej zdziwiłbym się, gdyby przynajmniej częściowo się nie potwierdziły.

Plotki te pokrywają się ze wcześniejszymi przeciekami na temat Galaxy S8

Od dawna mówi się, że Galaxy S8 ma mieć bardzo wąskie ramki dookoła ekranu. Aby zaoszczędzić miejsce na froncie, najłatwiej jest pozbyć się przycisków.

Czy wiesz, że...?

Nie wszystkie smartfony z linii Galaxy S miały fizyczny przycisk Home pod ekranem. Przykładowo Galaxy S II w Stanach Zjednoczonych miał pod wyświetlaczem cztery przyciski pojemnościowe. Co więcej, niektórzy operatorzy (np. AT&T i T-Mobile) wynegocjowali lekkie zmiany w designie.

  • Slider item
[1/1]

Bardzo prawdopodobne jest również to, że Samsung zastosuje ekran wykrywający siłę nacisku. Po pierwsze - iPhone'y mają tę technologię od dwóch generacji, więc Samsung i tak wyjątkowo długo został w tyle. Po drugie, Google zaszył już w Androidzie namiastkę 3D Touch, więc producenci mają gotowe rozwiązanie czekające tyko na implementację.

W przypadku Samsunga decyzja o wywaleniu przycisków była zapewne o tyle trudna, że taki zabieg mocno wpłynie na charakterystyczne wzornictwo, które jest znakiem rozpoznawczym smartfonów tegoż producenta. W przyszłym roku odróżnienie od siebie flagowców poszczególnych firm może być trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Dni fizycznych przycisków są już policzone?

Ekranowe przyciski pojawiły się w Androidzie 4.0 Ice Cream Sandwich. Pierwszym smartfonem wykorzystującym to rozwiązanie był Galaxy Nexus. W zasadzie można więc powiedzieć, że Samsung wraca do korzeni.

Choć software'owe przyciski zaszyte są w Androidzie od ponad 5 lat, wciąż ciężko uznać to rozwiązanie za standard. Ba, nawet producenci, którzy lata temu z niego korzystali, ostatnio powrócili do klasycznych guzików.

Galaxy S6, Xiaomi Mi 5, HTC One M9+ i OnePlus 2
Galaxy S6, Xiaomi Mi 5, HTC One M9+ i OnePlus 2

Jeśli jednak faktycznie zarówno Samsung, jak i Apple zastąpią hardware software'em, raczej nie będzie trzeba długo czekać, aż inni producenci też pójdą tą drogą.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)