Galaxy S8 także ze Snapdragonem 830. Co wiadomo o nowym układzie?

Galaxy S8 także ze Snapdragonem 830. Co wiadomo o nowym układzie?

Samsung będzie ekskluzywnym producentem układów Snapdragon 830
Samsung będzie ekskluzywnym producentem układów Snapdragon 830
Mateusz Żołyniak
10.10.2016 13:07, aktualizacja: 10.10.2016 15:07

Exynos 8985 nie będzie jedynym przyszłorocznym układem wykonanym w procesie litograficznym 10 nm. Dołączy do niego Snapdragon 830, który ma być produkowany przez Samsunga. Nowe rozwiązanie Qualcomma trafi również na pokład Galaxy S8.

Samsung zajmie się produkcją Snapdragona 830

Qualcomm pracuje już nad nowym topowym układem, który w przyszłym roku ma trafić do flagowych smartfonów wielu producentów. Będzie nim zapowiadany od dawna Snapdragon 830. Układ ten - w przeciwieństwie do Snapdragonów 820 i 821 - ma być wykonany w procesie litograficznym 10 nm.

Serwis ETNews poinformował niedawno, że za jego produkcję będzie odpowiadał wyłącznie Samsung, który w tym procesie stworzy również Exynosa 8985. Gigant z Korei Południowej ma wykorzystać nową technologię FoPLP (Fan-out Panel Level Package), która umożliwia tworzenie jeszcze cieńszych układów, ułatwia integrację portów wejścia/wyjścia i zauważalnie zmniejsza koszt produkcji.

Jaki będzie nowy układ Qualcomma?

Nadchodzące rozwiązanie amerykańskiej firmy znane jest pod kodową nazwą "MSM8998". Układ ten na rynku zadebiutuje najpewniej jako Snapdragon 830, ale pojawiają się też głosy, że Qualcomm zmieni jego oznaczenie na Snapdragon 835. Jego główną zaleta ma być wykonanie w niższym procesie technologicznym - zmniejszenie zapotrzebowania na energię i odprowadzanie mniejszej ilości ciepła.

Jakiś czas temu pojawiały się plotki sugerujące, że Qualcomm w Snapdragonie 830 wykorzysta aż osiem autorskich jednostek Kryo. Bardziej prawdopodobną opcją jest jednak pozostanie przy czterech rdzeniach, które zostaną odpowiednio podkręcone. Spodziewać można się również podkręconego Adreno 530 lub nowego GPU, który jeszcze lepiej będzie radził sobie z obsługą treści VR.

Schemat układu Snapdragon 820. Jego następca może być bardzo podobnym rozwiązaniem
Schemat układu Snapdragon 820. Jego następca może być bardzo podobnym rozwiązaniem© qualcomm

Pewne wydaje się to, że Snapdragon 830 będzie obsługiwał szybsze kości pamięci o łącznej pojemności do 8 GB. Nie jest jednak powiedziane, że każdy producent będzie to wykorzystywał - póki co jedynie Chińczycy stawiają na 6 GB RAM-u, więc w przyszłym roku czołowi producenci dołączą do nich.

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzący układ Qualcomma będzie bardziej dopracowaną i nieco szybszą wersją Snapdragona 820, który dostępny jest w tegorocznych modelach. Wspominałem już zresztą o tym, gdy prezentowałem nowe rozwiązanie tajwańskiego MediaTeka.

Galaxy S8 także w wersji ze Snapdragonem 830

Zacieśnienie współpracy miedzy Qualcommem a Samsungiem jasno wskazuje, że Koreańczycy nie mają zamiaru rezygnować z wyposażania flagowców w układy amerykańskiej firmy. Można być więc niemal pewnym, że linia Galaxy S8 będzie dostępna w wersjach z Exynosem 8985 i Snapdragonem 830. Ten drugi znajdzie się głównie w modelach na rynek amerykański.

Samsung testuje już prototyp Galaxy S8 ze Snapdragonem 830
Samsung testuje już prototyp Galaxy S8 ze Snapdragonem 830© zauba

Potwierdzeniem tego są dane ze strony Zauba, która zajmuje się monitorowaniem towarów importowanych do Indii, gdzie znajduje się jeden z głównych oddziałów R&D Samsunga. W jej bazie pojawiły się informacje o prototypie Samsunga opartym na układzie MSM8998 Qualcomma. Można więc przyjąć, że firma testuje obecnie wersję przyszłorocznego flagowca ze Snapdragonem 830.

Warty odnotowania jest również fakt, że testowy model wykorzystuje pamięć wbudowaną o pojemności 64 GB oraz 6 GB pamięci operacyjnej LPDDR4X. Nikogo chyba nie zdziwi, gdy Galaxy S8 zadebiutuje właśnie z taką pamięcią.

Obie wersje z podwójnymi aparatami

Ostatnio pojawiły się plotki o tym, że Galaxy S8 będzie charakteryzował się nową, bezramkową konstrukcją, a do tego będzie kolejnym smartfonem z podwójnym aparatem. Dostaliśmy tego kolejne potwierdzenie.

Samsung złożył w Korei Południowej wniosek o przyznanie praw do wykorzystania dwóch nowych znaków towarowych, które powiązane są z aparatem. Są nimi: "LightUp Camera" i "Light+ Camera". Zostały one opisane jako sensory aparatu "wykorzystywane do poprawy jasności na cyfrowych obrazach i zdjęciach wykonanych w warunkach gorszego oświetlenia".

Samsung ma już nową technologię związaną z podwójnym aparatem, który ma trafić do Galaxy S8
Samsung ma już nową technologię związaną z podwójnym aparatem, który ma trafić do Galaxy S8© GalaxyClub.nl

Można więc spodziewać się, że obie wersje Galaxy S8 będą wyposażone w podwójny aparat. Ta oparta ma Snapdragonie będzie korzystała z technologii Qualcomm Clear Sight, która wprowadziło ostatnio Xiaomi w Mi 5s, a wariant z Exynosem 8985 będzie oferował jej odpowiednik. Umożliwi to nowy chip ISP (Image Signal Processor), o czym również już wspominałem.

Linia Samsung Galaxy S8 ma zostać zaprezentowana na początku 2017 roku (być może już w lutym), więc można spodziewać się, że nie będziemy musieli długo czekać na kolejne dotyczące jej plotki. To samo dotyczy nowych układów Snapdragon 830 i Exynos 8985.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)