Samsung Galaxy S9 zapowiedziany. Będzie miał "aparat wymyślony na nowo"

Samsung Galaxy S9 zapowiedziany. Będzie miał "aparat wymyślony na nowo"
Miron Nurski

25.01.2018 11:28, aktual.: 25.01.2018 12:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Jeśli zdjęcie jest warte tysiąca słów, ostatni członek rodziny Galaxy ma wiele do powiedzenia" - tymi słowami Samsung zapowiada swój najbardziej oczekiwany telefon tego roku - Galaxy S9.

Samsung Galaxy S9 - premiera już 25 lutego

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia. Galaxy S9 zostanie zaprezentowany w Barcelonie dzień przed startem targów MWC 2018. Konferencja startuje o 18:00 czasu polskiego i będzie można oglądać ją online.

Samsung nie zdradza wprost, że chodzi o Galaxy S9, ale dziewiątka na grafice zapowiadającej nie mogłaby być bardziej wymowna.

W Galaxy S9 najważniejszy ma być aparat

Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że S-dziewiątka będzie miała "aparat wymyślony na nowo". Co to znaczy? Samsung tego nie tłumaczy, ale z pomocą przybywają nieoficjalne przecieki.

Zmienna przysłona

Jakiś czas temu wyciekło zdjęcie mające prezentować opakowanie Galaxy S9. Znalazła się na niej informacja o optyce f/1,5/2,4. To może sugerować, że Samsung odziedziczy zmienną przysłonę po modelu W2018.

Cel tego rozwiązania tłumaczy Marcin Watemborski z Fotoblogii.

Przysłona F/1,5 to bardzo jasny otwór względny. Przy fotografowaniu za dnia, w pełnym słońcu, niską czułością i bardzo krótkim czasem naświetlania (nawet 1/8000s) te parametry mogą być niewystarczające do uzyskania poprawnej ekspozycji i zdjęcie będzie przepalone. Domknięcie otworu względnego, czyli wpuszczenie do matrycy mniejszej ilości światła, pozwoli na poprawne ustawienie ekspozycji. Niestety wiąże się to też z wiekszą głębią ostrości, przez co w niektórych sceneriach tło może nie być tak atrakcyjnie rozmyte.

Wspomniany Samsung W2018, który jest pierwszym smartfonem z tego typu rozwiązaniem, w zależności od warunków oświetleniowych przymyka lub otwiera przysłonę, aby do matrycy dotarła odpowiednia ilość światła.

Obraz

Warto dodać, że f/1,5 to obecnie najwyższa wartość w świecie smartfonów, więc można oczekiwać, że fotografia nocna będzie mocną stroną Galaxy S9.

Super slow-motion

Ze wspomnianego zdjęcia pudełka wynika, że S9 pozwoli nagrywać wideo w bardzo dużym spowolnieniu.

Galaxy S9 będzie nagrywał filmy super-slow motion?
Galaxy S9 będzie nagrywał filmy super-slow motion?

Samsung zaprezentował już nawet nową matrycę ISOCELL Bright, która jest w stanie rejestrować 480 klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p, co pozwoliłoby na uzyskanie 16-krotnego spowolnienia. Niewykluczone, że dla rozdzielczości 720p wartość ta będzie jeszcze wyższa (960 klatek?).

Ta funkcja nasuwa oczywiście skojarzenia z Xperią XZ Premium; Sony 960-klatkowym wideo szczyciło się już blisko rok temu. Czy Samsung zrobi to lepiej? Zobaczymy. Byłoby fajnie, gdyby w taki sposób można było spowalniać dłuższe fragmenty wideo (w Xperiach jednorazowo spowolnić można tylko nagranie z ułamka sekundy).

Podwójny aparat w Galaxy S9+

Nowy smartfon zadebiutuje najpewniej w dwóch odsłonach: Galaxy S9 i S9+. Niestety wszystko wskazuje na to, że podwójny aparat trafi tylko do większego modelu.

Będzie to najpewniej rozwiązanie podobne do tego, które znamy z Galaxy Note'a 8; drugi aparat będzie miał teleobiektyw dający 2-krotne przybliżenie optyczne i będzie odpowiadał za zbieranie informacji o głębi i rozmywanie tła podczas robienia portretów.

Szkoda tylko, że jeden z najważniejszych fotograficznych dodatków prawdopodobnie zarezerwowany będzie dla większego i droższego modelu.

Co poza tym?

Jeśli chodzi o wygląd, wielkich zmian względem Galaxy S8 prawdopodobnie nie będzie. Z dotychczasowych przecieków wynika, że S9 będzie wyglądał tak:

Samsung Galaxy S9: 360 renders EXCLUSIVE

... a S9+ tak:

Samsung Galaxy S9 Plus 360-Degree Render Video

Kosmetyczna, aczkolwiek istotna zmiana to przeniesienia czytnika linii papilarnych pod obiektyw aparatu, aby był łatwiej dostępny.

Z dotychczasowych przecieków wynika ponadto, że S9 będzie miał:

  • głośniki stereo dostrojone przez AKG;
  • 4 GB (S9) lub 6 GB pamięci RAM (S9+).

Mówi się także o nowej stacji dokującej DeX, w której smartfon będzie umieszczany poziomo, pełniąc tym samym funkcję gładzika i klawiatury.

Jeśli Galaxy S9 skrywa jeszcze jakieś tajemnice, poznamy je 25 lutego. Oczywiście na premierze będziemy obecni.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)