Samsung Galaxy S9 zapowiedziany. Będzie miał "aparat wymyślony na nowo"

Samsung Galaxy S9 zapowiedziany. Będzie miał "aparat wymyślony na nowo"

Samsung Galaxy S9 zapowiedziany. Będzie miał "aparat wymyślony na nowo"
Miron Nurski
25.01.2018 11:28, aktualizacja: 25.01.2018 12:49

"Jeśli zdjęcie jest warte tysiąca słów, ostatni członek rodziny Galaxy ma wiele do powiedzenia" - tymi słowami Samsung zapowiada swój najbardziej oczekiwany telefon tego roku - Galaxy S9.

Samsung Galaxy S9 - premiera już 25 lutego

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia. Galaxy S9 zostanie zaprezentowany w Barcelonie dzień przed startem targów MWC 2018. Konferencja startuje o 18:00 czasu polskiego i będzie można oglądać ją online.

Samsung nie zdradza wprost, że chodzi o Galaxy S9, ale dziewiątka na grafice zapowiadającej nie mogłaby być bardziej wymowna.

W Galaxy S9 najważniejszy ma być aparat

Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że S-dziewiątka będzie miała "aparat wymyślony na nowo". Co to znaczy? Samsung tego nie tłumaczy, ale z pomocą przybywają nieoficjalne przecieki.

Zmienna przysłona

Jakiś czas temu wyciekło zdjęcie mające prezentować opakowanie Galaxy S9. Znalazła się na niej informacja o optyce f/1,5/2,4. To może sugerować, że Samsung odziedziczy zmienną przysłonę po modelu W2018.

Cel tego rozwiązania tłumaczy Marcin Watemborski z Fotoblogii.

Przysłona F/1,5 to bardzo jasny otwór względny. Przy fotografowaniu za dnia, w pełnym słońcu, niską czułością i bardzo krótkim czasem naświetlania (nawet 1/8000s) te parametry mogą być niewystarczające do uzyskania poprawnej ekspozycji i zdjęcie będzie przepalone. Domknięcie otworu względnego, czyli wpuszczenie do matrycy mniejszej ilości światła, pozwoli na poprawne ustawienie ekspozycji. Niestety wiąże się to też z wiekszą głębią ostrości, przez co w niektórych sceneriach tło może nie być tak atrakcyjnie rozmyte.

Wspomniany Samsung W2018, który jest pierwszym smartfonem z tego typu rozwiązaniem, w zależności od warunków oświetleniowych przymyka lub otwiera przysłonę, aby do matrycy dotarła odpowiednia ilość światła.

412178117219320364

Warto dodać, że f/1,5 to obecnie najwyższa wartość w świecie smartfonów, więc można oczekiwać, że fotografia nocna będzie mocną stroną Galaxy S9.

Super slow-motion

Ze wspomnianego zdjęcia pudełka wynika, że S9 pozwoli nagrywać wideo w bardzo dużym spowolnieniu.

Galaxy S9 będzie nagrywał filmy super-slow motion?
Galaxy S9 będzie nagrywał filmy super-slow motion?

Samsung zaprezentował już nawet nową matrycę ISOCELL Bright, która jest w stanie rejestrować 480 klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p, co pozwoliłoby na uzyskanie 16-krotnego spowolnienia. Niewykluczone, że dla rozdzielczości 720p wartość ta będzie jeszcze wyższa (960 klatek?).

Ta funkcja nasuwa oczywiście skojarzenia z Xperią XZ Premium; Sony 960-klatkowym wideo szczyciło się już blisko rok temu. Czy Samsung zrobi to lepiej? Zobaczymy. Byłoby fajnie, gdyby w taki sposób można było spowalniać dłuższe fragmenty wideo (w Xperiach jednorazowo spowolnić można tylko nagranie z ułamka sekundy).

Podwójny aparat w Galaxy S9+

Nowy smartfon zadebiutuje najpewniej w dwóch odsłonach: Galaxy S9 i S9+. Niestety wszystko wskazuje na to, że podwójny aparat trafi tylko do większego modelu.

Będzie to najpewniej rozwiązanie podobne do tego, które znamy z Galaxy Note'a 8; drugi aparat będzie miał teleobiektyw dający 2-krotne przybliżenie optyczne i będzie odpowiadał za zbieranie informacji o głębi i rozmywanie tła podczas robienia portretów.

Szkoda tylko, że jeden z najważniejszych fotograficznych dodatków prawdopodobnie zarezerwowany będzie dla większego i droższego modelu.

Co poza tym?

Jeśli chodzi o wygląd, wielkich zmian względem Galaxy S8 prawdopodobnie nie będzie. Z dotychczasowych przecieków wynika, że S9 będzie wyglądał tak:

Samsung Galaxy S9: 360 renders EXCLUSIVE

... a S9+ tak:

Samsung Galaxy S9 Plus 360-Degree Render Video

Kosmetyczna, aczkolwiek istotna zmiana to przeniesienia czytnika linii papilarnych pod obiektyw aparatu, aby był łatwiej dostępny.

Z dotychczasowych przecieków wynika ponadto, że S9 będzie miał:

  • głośniki stereo dostrojone przez AKG;
  • 4 GB (S9) lub 6 GB pamięci RAM (S9+).

Mówi się także o nowej stacji dokującej DeX, w której smartfon będzie umieszczany poziomo, pełniąc tym samym funkcję gładzika i klawiatury.

Jeśli Galaxy S9 skrywa jeszcze jakieś tajemnice, poznamy je 25 lutego. Oczywiście na premierze będziemy obecni.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)