Samsung ma najlepsze gesty na rynku, ale ukrywa je przed światem

Samsung ma najlepsze gesty na rynku, ale ukrywa je przed światem13.01.2020 13:31
Samsung ma najlepsze gesty na rynku, ale ukrywa je przed światem

Popularność mobilnych interfejsów bazujących na gestach nieustannie rośnie. W mojej ocenie Samsung zrobił najlepsze tego typu rozwiązanie na rynku, ale... niewielu o tym wie. I to na jego własne życzenie.

Próby zastąpienia fizycznych i wirtualnych przycisków gestami podejmowane były wieeele lat temu, ale popularyzacja nowego sposobu obsługi telefonów udała się dopiero Apple'owi. Od czasu pojawienia się iPhone'a X nastąpił prawdziwy wysyp interfejsów bazujących na gestach.

Również najnowsze samsungi pozwalają na włączenie gestów w ustawieniach, ale nie są to najlepsze gesty, jakie udało się Koreańczykom stworzyć. Tymi najlepszymi firma się specjalnie nie chwali.

One Hand Operation +, czyli gesty wykonywane od boku ekranu

W iPhonie X oraz wielu innych telefonach gesty wykonuje się od dolnej krawędzi ekranu. Gdy się tak głębiej zastanowić, w dzisiejszych czasach nie ma to żadnego sensu, bo przecież panuje moda na małe ramki i wielkie wyświetlacze. A im mniejsze ramki i większy wyświetlacz, tym trudniej jest dosięgnąć jego dolnej krawędzi.

Tymczasem Samsung opracował aplikację One Hand Operation +, która - jak sama nazwa wskazuje - ma ułatwić obsługę telefonu z użyciem jednej ręki. I radzi sobie z tym doskonale, bo po jej zainstalowaniu gesty wykonywane są od bocznej krawędzi wyświetlacza, czyli miejsca, w którym naturalnie spoczywa kciuk.

Apka jest dodatkowo mocno konfigurowalna. Pod gesty przeciągnięcia palca w bok, po skosie w dół lub po skosie w górę można przypisać aż 15 różnych akcji. Da się też precyzyjnie określić obszar odpowiadający za wykrywanie gestów. Dwie minuty w aplikacji i można skroić obsługę telefonu idealnie pod siebie.

Nie znam interfejsu, który byłby wygodniejszy w obsłudze

Przez moje ręce przewinęły się dziesiątki telefonów z interfejsami bazującymi na gestach, ale żaden nie ma nawet startu do tego, co zrobił Samsung. Nie jestem sobie nawet wyobrazić, by obsługa dużego ekranu z użyciem jednej ręki w ogóle mogła by być wygodniejsza.

Tymczasem Samsung marnotrawi potencjał swojego rozwiązania, bo w ogóle się tym nie chwali. Aktywacja tych gestów wymaga zainstalowania dodatkowej aplikacji, z czego przecież większość posiadaczy samsungów nie zdaje sobie sprawy.

Ja wiem, że tak rozbudowane narzędzie mogłoby odstraszyć mniej zaawansowanych użytkowników, ale dziwi mnie, że firma nie przygotuje uproszczonej wersji z trzema podstawowymi gestami i nie zaimplementuje jej bezpośrednio w oprogramowaniu swoich telefonów.

Autentycznie nie mieści mi się w głowie, że można zrobić totalny killer-feature i w ogóle się nim nie chwalić.

P.S. Użytkownikom nie-samsungów polecam spróbowanie podobnej aplikacji Edge Gestures.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)