Samsung ma najlepsze gesty na rynku, ale ukrywa je przed światem

Samsung ma najlepsze gesty na rynku, ale ukrywa je przed światem

Samsung ma najlepsze gesty na rynku, ale ukrywa je przed światem
Miron Nurski
13.01.2020 13:31, aktualizacja: 13.01.2020 14:31

Popularność mobilnych interfejsów bazujących na gestach nieustannie rośnie. W mojej ocenie Samsung zrobił najlepsze tego typu rozwiązanie na rynku, ale... niewielu o tym wie. I to na jego własne życzenie.

Próby zastąpienia fizycznych i wirtualnych przycisków gestami podejmowane były wieeele lat temu, ale popularyzacja nowego sposobu obsługi telefonów udała się dopiero Apple'owi. Od czasu pojawienia się iPhone'a X nastąpił prawdziwy wysyp interfejsów bazujących na gestach.

Również najnowsze samsungi pozwalają na włączenie gestów w ustawieniach, ale nie są to najlepsze gesty, jakie udało się Koreańczykom stworzyć. Tymi najlepszymi firma się specjalnie nie chwali.

One Hand Operation +, czyli gesty wykonywane od boku ekranu

W iPhonie X oraz wielu innych telefonach gesty wykonuje się od dolnej krawędzi ekranu. Gdy się tak głębiej zastanowić, w dzisiejszych czasach nie ma to żadnego sensu, bo przecież panuje moda na małe ramki i wielkie wyświetlacze. A im mniejsze ramki i większy wyświetlacz, tym trudniej jest dosięgnąć jego dolnej krawędzi.

Tymczasem Samsung opracował aplikację One Hand Operation +, która - jak sama nazwa wskazuje - ma ułatwić obsługę telefonu z użyciem jednej ręki. I radzi sobie z tym doskonale, bo po jej zainstalowaniu gesty wykonywane są od bocznej krawędzi wyświetlacza, czyli miejsca, w którym naturalnie spoczywa kciuk.

Apka jest dodatkowo mocno konfigurowalna. Pod gesty przeciągnięcia palca w bok, po skosie w dół lub po skosie w górę można przypisać aż 15 różnych akcji. Da się też precyzyjnie określić obszar odpowiadający za wykrywanie gestów. Dwie minuty w aplikacji i można skroić obsługę telefonu idealnie pod siebie.

Nie znam interfejsu, który byłby wygodniejszy w obsłudze

Przez moje ręce przewinęły się dziesiątki telefonów z interfejsami bazującymi na gestach, ale żaden nie ma nawet startu do tego, co zrobił Samsung. Nie jestem sobie nawet wyobrazić, by obsługa dużego ekranu z użyciem jednej ręki w ogóle mogła by być wygodniejsza.

Tymczasem Samsung marnotrawi potencjał swojego rozwiązania, bo w ogóle się tym nie chwali. Aktywacja tych gestów wymaga zainstalowania dodatkowej aplikacji, z czego przecież większość posiadaczy samsungów nie zdaje sobie sprawy.

Ja wiem, że tak rozbudowane narzędzie mogłoby odstraszyć mniej zaawansowanych użytkowników, ale dziwi mnie, że firma nie przygotuje uproszczonej wersji z trzema podstawowymi gestami i nie zaimplementuje jej bezpośrednio w oprogramowaniu swoich telefonów.

Autentycznie nie mieści mi się w głowie, że można zrobić totalny killer-feature i w ogóle się nim nie chwalić.

P.S. Użytkownikom nie-samsungów polecam spróbowanie podobnej aplikacji Edge Gestures.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)