Samsung usuwa funkcje z Galaxy S III - efekt wojny patentowej [aktualizacja]

Galaxy S III
Galaxy S III
Kamil Bąkowski

27.07.2012 15:30, aktual.: 27.07.2012 17:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wojna patentowa pomiędzy Apple'em a Samsungiem przekłada się nie tylko na zakaz sprzedaży wybranych urządzeń, ale też (powoli) na funkcje dostępne w smartfonach i tabletach koreańskiego producenta. W najnowszej, międzynarodowej aktualizacji oprogramowania Samsung Galaxy S III usunięto funkcję wyszukiwania lokalnego z wbudowanej aplikacji Google Search.

Serwis AndroidCentral informuje, że w aktualizacji modelu Samsung Galaxy S III oznaczonej jako XXBLG6 poza wprowadzeniem poprawek stabilności usunięto wyszukiwane lokalne. Koreańska firma ze względu na niedawny zakaz sprzedaży telefonu Galaxy Nexus na terenie Stanów Zjednoczonych postanowiła zapobiegawczo usunąć funkcję przeszukiwania aplikacji, wiadomości tekstowych, kontaktów, muzyki i notatek w telefonie. Oznacza to, że wyszukiwarka Google Search została ograniczona tylko do przeszukiwania zawartości w Internecie.

Taki ruch firmy Samsung dla niektórych osób może być zaskakujący, tym bardziej że Apple nie zaatakował jeszcze koreańskiego producenta w Europie w związku z rzekomym naruszeniem patentu dotyczącego wyszukiwania informacji na telefonie poprzez jeden interfejs, aplikację.

Samsung zdecydował się profilaktycznie wyprzedzić działania Apple'a, aby nie stracić ani jednego dnia sprzedaży modelu Galaxy S III w Europie. Szczególnie że do tej pory rozeszło się już ponad 10 mln flagowych smartfonów południowokoreańskiej firmy.

Aktualizacja oprogramowania dostępna jest po podłączeniu telefonu Samsung Galaxy S III do Samsung Kies.

Wojny patentowe zaczynają powoli wpływać nie tylko na dostępność niektórych produktów, ale też - co gorsza - na funkcje w smartfonach. Wkrótce może się okazać, że to patenty zahamują rozwój urządzeń mobilnych. Każdy producent będzie musiał oglądać się na patenty konkurenta, aby przed wydaniem produktu przypadkowo nie naruszyć cudzej własności intelektualnej. Najgorsze jest jednak to, że użytkownicy kupujący telefon dla konkretnej funkcji mogą wkrótce utracić ją ze względu na spory sądowe.

Aktualizacja

Okazuje się jednak, że opcja wyszukiwania lokalnego nie zniknie na zawsze z Galaxy S III. Samsung obiecał, że wkrótce użytkownicy europejskich wersji flagowego smartfona otrzymają kolejną małą aktualizację poprzez system OTA. Przywróci ona wszystkie opcje wyszukiwarki w telefonie, w tym odszukiwanie kontaktów i sprawdzanie wiadomości. Jej waga to tylko 5 MB, a dodatkowo ma wnieść kilka usprawnień w działaniu telefonu.

Czyżby Samsung nie musiał bać się oskarżeń o wykorzystanie patentów Apple'a dotyczących wyszukiwarki na Starym Kontynencie? A może firma zastąpiła rozwiązania konkurencji własnymi? Trudno powiedzieć, ale bardziej prawdopodobna wydaje się ta pierwsza opcja, biorąc pod uwagę, że wcześniejszy zakaz sprzedaży Galaxy Nexusa dotyczył tylko amerykańskiego rynku.

Źródło: Android Central

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)