Siri w iPhonie 4S - funkcja, która zmieni sposób korzystania z telefonu?

Siri Fot.Apple
Siri Fot.Apple
Kamil Bąkowski

16.10.2011 10:00, aktual.: 10.12.2017 14:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość antyfanów Apple'a i niektórzy miłośnicy firmy z Cupertino narzekają na brak innowacji w iPhonie 4S. Nazywają go odgrzewanym kotletem. Wielu zapomina o funkcji, która może na zawsze zmienić sposób korzystania z telefonu - Siri. Wkrótce może się okazać, że test Turinga zda nie tylko komputer, ale także telefon...

Większość antyfanów Apple'a i niektórzy miłośnicy firmy z Cupertino narzekają na brak innowacji w iPhonie 4S. Nazywają go odgrzewanym kotletem. Wielu zapomina o funkcji, która może na zawsze zmienić sposób korzystania z telefonu - Siri. Wkrótce może się okazać, że test Turinga zda nie tylko komputer, ale także telefon...

Czym jest Siri?

Siri w iPhone 4S rozpoznaje mowę, a także jest asystentem w pełni inteligentnym, na wzór słynnego Cleverbot, czyli maszyny, programu, który niemalże pokonał człowieka w teście Turinga. Siri pozwala m.in. na głosowe ustalenie przypomnień wraz z dokładną ich treścią, połączenie z wybraną osobą, czy też wysłanie wiadomości SMS, e-mail do danego kontaktu w oparciu o funkcję rozpoznawania głosu oraz przetwarzania mowy na tekst.

Zaraz, zaraz… ktoś powie, Siri brzmi jak Voice Actions w Androidzie i skąd ten zachwyt? Już odpowiadam: Siri to nie tylko funkcja rozpoznawania mowy. Nieprzypadkowo Siri nazywane jest inteligentnym asystentem. Wyobraźcie sobie, że będąc w obcym mieście nagle zachciałoby się Wam zjeść danie z kuchni chińskiej. Tradycyjnie zdani jesteśmy na telefon do znajomych w pobliżu, lub też posiadając smartfon do żmudnego wklepania zapytania w Mapy Google, wyszukiwarce Google czy innych programie, jak Zumi. Wraz z Siri wszystko staje się prostsze. Mówiąc: "Gdzie znajdę najbliższą restaurację chińską" twój telefon odpowiada: "W twojej okolicy znalazłem kilka restauracji, najbliższa znajduje się 250 m od Ciebie. Wyświetlam mapę".

Co jeszcze potrafi Siri?

To jednak kropla w morzu. Siri pozwoli Wam na odczytywanie wiadomości e-mail, SMS-ów, ich wysyłanie, a także głosowe ustawienie przypomnień i wydarzeń w kalendarzu, ustawianie budzika, stopera, sprawdzane kursu akcji, konkretnych kursów walut czy sprawdzenie pogody prostym pytaniem "Jaka jest dzisiaj pogoda".

Siri radzi sobie również z pytaniami kontekstowymi typu "Czy dzisiaj potrzebuję wziąć ze sobą parasol?", bądź też "Czy będzie zimno dzisiaj w Krakowie?". Potrzebujecie pomocy z sprawdzeniem kursu waluty? Chcecie wiedzieć ile euro po przeliczeniu na złotówki macie przy sobie? Wystarczy zadać odpowiednie pytanie. Na dodatek Siri za każdym razem na problematyczne pytanie odpowiada inaczej.

Obejrzyjcie reklamę Apple ona najlepiej wyjaśnia działanie Siri.

Apple iPhone 4S Siri demo

Czy to wszystko? Patrząc na pierwsze materiały wideo z Siri w roli głównej widać, że program radzi sobie również z trudniejszymi zapytaniami. Odpowie na pytanie o aktualny czas w Nowym Jorku, rozwiąże proste równanie matematyczne (ile wynosi pierwiastek kwadratowy z danej liczby, itd.) oraz pozwoli na wygodne wyszukiwanie informacji w Google. Wszystko to wykonujecie za pomocą głosu, a ręczne wprowadzanie zapytań odchodzi do historii.

Jak Siri spisuje się w praktyce? Patrząc na pierwsze wideotesty iPhone'a 4S możemy powiedzieć, że program ma szansę całkowicie zmienić sposób korzystania z telefonu i nie jest to tylko chwyt marketingowy Apple'a. Zresztą zobaczcie sami:

Hands On: A conversation with Siri on the iPhone 4S

Co więcej, Siri radzi sobie również z pytaniami, zdaniami problematycznymi. Przykładowo:

  • *\Jakie jest twoje imię?\Moje imię to Siri, wiedziałeś o tym wcześniej*.
  • *\Kocham cię\Mam nadzieję, że nie mówisz tego do innych telefonów*.
  • \Jaki jest sens życia?\Próbuj być miła/miły dla ludzi, unikaj jedzenia tłustego, czytaj dobre książki od czasu do czasu, wyjdź na spacer, spróbuj żyć w pokoju oraz harmonii, z ludźmi różnej wiary oraz nacji.
  • *\Czym jest iPhone?\Wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat produktów Apple dostępne jest na stronie Apple.com.*

Więcej ciekawych odpowiedzi Siri znajdziecie w naszym poprzednim wpisie (link poniżej).

Czy Siri zmieni sposób korzystania z telefonu?

Oczywiście wielu z Was powie, że Siri i iPhone 4S w Polsce na nic się nie przydadzą. Program dostępny jest obecnie w wersji beta zaledwie w trzech językach: angielskim, francuskim oraz niemieckim. Na polskie Siri poczekamy sporo czasu (co najmniej rok), ale nie powinno to nikogo dziwić. Należy pamiętać, że żadna wersja iPhone'a nie jest tworzona pod nasz rynek. Priorytetem są niestety Stany (a potem duże kraje europejskie) i to od nich zależy sukces urządzenia. To one decydują o wynikach sprzedażowych telefonu Apple. Stąd m.in.  brak premiery iPhone 4S w Polsce w dwóch pierwszych etapach.

Czy jedna konkretna funkcja - Siri - spowoduje, że miliony konsumentów posiadających iPhone'a 4, czy też poprzedni model wybiorą nowsze urządzenie? Czy Siri jest funkcją zmieniającą reguły gry, czy też może dodatkiem, który dla niektórych użytkowników będzie totalnie zbędny? A co z osobami, które nie są przekonane do używania funkcji głosowych poza domem, w środkach komunikacji miejskiej czy stojąc w kolejce w sklepie bądź u lekarza.

Jeśli zastanawiacie się czy warto kupić iPhone 4S posiadając model iPhone 4 w Polsce odpowiedź brzmi: raczej nie. W tym wypadku byłaby to wymiana przede wszystkim z myślą o możliwości posiadania lepszego aparatu oraz najszybszego smartfon na rynku. Nie jestem do końca przekonany, czy to fakty wystarczające, aby kupować telefon za kilka tysięcy złotych. Tym bardziej, że podstawowa nowa funkcja, Siri nie jest dostępna w polskim języku.

Patrząc na możliwości Siri warto zadać sobie pytanie: czy nie lepiej byłoby posiadać możliwość interakcji z urządzeniem za pomocą głosu bez konieczności jego dotykania? Czy wyszukiwanie informacji, kontaktowanie ze światem, a także ustalanie planów, spotkań, przypomnień nie byłoby jeszcze prostsze? Odpowiedzią na te problemy jest Siri, asystent, który zmieni sposób naszego życia. To czego kiedyś pragnęliśmy w komputerze - rozpoznawanie mowy, asystenta głosowego, a także zaawansowanej sztucznej inteligencji jest już dzisiaj w Twoim telefonie. Twój telefon może nareszcie do Ciebie przemówić. Co tu dużo pisać, Apple moim zdaniem po raz kolejny wyznaczyło pewien trend i tylko kwestią czasu jest kiedy na przykład Android z Voice Control będzie posiadał własnego asystenta głosowego...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)