Składany iPhone ochroni się sam. Ciekawy patent Apple

Składany iPhone ochroni się sam. Ciekawy patent Apple

Koncepcja składanego iPhone'a.
Koncepcja składanego iPhone'a.
Źródło zdjęć: © YouTube | 4RMD
Wojciech Kulik
18.03.2023 11:55

Jeśli składany iPhone kiedyś pojawi się na rynku, to prawdopodobnie wytrzyma więcej upadków niż podobne telefony konkurencji. Apple ma na to patent.

Apple – w przeciwieństwie do takich producentów jak Samsung, Huawei czy Motorola – wciąż nie ma w swojej ofercie składanego smartfona. Nie jest jednak tajemnicą, że działający pod jego banderą inżynierowie pracują nad tego typu rozwiązaniami. Dobitnie świadczy o tym opisywane przez serwis AppleInsider zgłoszenie patentowe, dotyczące technologii, która mogłaby chronić takie urządzenia przed uszkodzeniami podczas upadku.

Składany iPhone wytrzyma więcej. Apple ma patent

Rozwiązanie (opracowane przez duet Hoon Sik Kim i Michael B. Wittenberg) opiera się na technologii detekcji upadku. Gdy czujnik akceleracji wykryje, że iPhone spada, automatycznie uruchomi się jedna z opcji zabezpieczających. Ekran zostanie albo schowany, albo rozłączony.

Patent na system zabezpieczający składany telefon
Patent na system zabezpieczający składany telefon© USPTO | Apple

We wniosku patentowym można przeczytać o kilku różnych sposobach na ochronę wyświetlacza po wykryciu upadku. Telefon może się na przykład do pewnego stopnia złożyć, aby wyeliminować ryzyko uderzenia ekranu o podłogę. W przypadku smartfona ze zwijanym ekranem natomiast może zostać aktywowane… zwijanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Są wątpliwości, ale jest też potencjał

Pojawia się oczywiście kilka pytań. Przede wszystkim: jak szybko składany iPhone będzie w stanie zarejestrować upadek i aktywować system zabezpieczający. Kolejną kwestią jest zapobieganie sytuacji, w której system aktywowałby się bez potrzeby (na przykład przy gwałtownym ruchu ręką).

Nawet pomimo tego jednak dobrze jest widzieć próby opracowania skutecznego zabezpieczenia dla takich telefonów. W "składakach" drzemie wszak olbrzymi potencjał: można mieć duży wyświetlacz w małym urządzeniu. Równocześnie ceny składanych smartfonów są olbrzymie, a ich serwisowanie – niezwykle skomplikowane.

Czy i kiedy składany iPhone stanie się faktem?

Inną kwestią pozostaje to, kiedy składany iPhone faktycznie ujrzy światło dzienne. Firma Apple od pewnego czasu niechętnie eksperymentuje z formą, więc to każe przypuszczać, że odpowiedź na zadane pytanie brzmi "nieprędko". Jak na razie producenta wyręczają inni (tak jak 4RMD, który pokazał swoją koncepcję – zobacz na filmie poniżej).

Introducing iPhone 15 Flip | Apple - (Concept Trailer)

Z drugiej jednak strony to, że tak długo czekamy na kolejną mobilną rewolucję Apple, może oznaczać, że nadszedł już najwyższy czas.

Wojciech Kulik, dziennikarz Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)