Sklep Google Play z nowymi zasadami. Ma być lepiej dla użytkowników Androida
13.11.2023 13:34, aktual.: 19.01.2024 07:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Google wprowadza nowe zasady dla publikacji aplikacji w swoim sklepie Google Play. Te zmiany oznaczają, że programiści będą musieli spełnić bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące testowania oprogramowania. Celem tych zmian jest poprawa jakości i bezpieczeństwa aplikacji dostępnych w sklepie.
Google Play jest jednym z najpopularniejszych źródeł aplikacji na smartfony. Mimo to, w sklepie można znaleźć wiele niedopracowanych lub nawet szkodliwych aplikacji. Google zamierza z tym walczyć, wprowadzając nowe zasady dla programistów, którzy założyli konto po 13 listopada. Aby opublikować aplikacje w sklepie, będą musieli spełnić określone wymagania.
Jednym z nowych wymogów jest dłuższe testowanie oprogramowania. Każda aplikacja będzie musiała być testowana przez co najmniej 20 testerów przez co najmniej 14 dni. To podejście ma na celu lepszą weryfikację poprawności działania, zachowania i użyteczności aplikacji przed jej publicznym udostępnieniem.
Konsola Google Play oferuje różne typy ścieżek testowania aplikacji, co pozwala programistom stopniowo zwiększać liczbę testów i udoskonalać aplikację. Przewidziano testowanie wewnętrzne, testowanie zamknięte, testowanie otwarte i wreszcie wypuszczenie aplikacji do produkcji (publicznego dostępu). Podczas całego okresu testowania aplikacji, programiści powinni reagować na opinie testerów i poprawiać zgłoszone błędy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto dodać, że nadchodzący system operacyjny - Android 14 - zaoferuje nowe opcje przydzielania uprawnień aplikacjom. Na przykład, aplikacja będzie mogła poprosić o dostęp do konkretnego zdjęcia lub filmu, zamiast do całej galerii zdjęć.
Programiści będą musieli również ubiegać się o przyznanie numeru DUNS, który będzie niezbędny do przeprowadzenia weryfikacji konta. Google będzie również wymagać od programistów podania dodatkowych informacji, które mogą być wykorzystane do egzekwowania odpowiedzialności prawnej w razie potrzeby.
Weryfikacja konta będzie niezbędna do publikowania aplikacji w sklepie Google. Gigant technologiczny stawia sprawę jasno - niezweryfikowane konta i opracowane przez nie aplikacje będą automatycznie usuwane ze sklepu Google Play.