Smartfon, który przed laty bezskutecznie rywalizował z iPhone'ami, pogrąży najnowszego iPhone'a X? 

Palm zaprezentowany w połowie 2009 roku model Pre przedstawiała jako "zabójcę pierwszych iPhone'ów". Smartfon ten nie nawiązał wtedy walki z produktami Apple'a, ale teraz - po ośmiu latach - ma przyczynić się do wycofania ze sprzedaży... najnowszego iPhone'a X. Wszystko za sprawą działań Qualcomma.

Smartfon, który przed laty bezskutecznie rywalizował z iPhone'ami, pogrąży najnowszego iPhone'a X? 1Apple iPhone X

Wojna Qualcomma z Apple'em trwa w najlepsze

Qualcomm od wielu miesięcy toczy z gigantem z Cupertino batalię w sądach i komisjach handlu. Znany producentów układów i modułów łączności chce zakazu importu wybranych produktów Apple'a w Stanach Zjednoczonych, wskazując wyraźnie, że w iPhone'ach czy iPadach bezprawnie wykorzystywany jest szereg jego opatentowanych rozwiązań.

Firma Apple nie pozostaje oczywiście dłużna. Najpierw wskazywała, że Qualcomm żąda zbyt wygórowanych opłat za swoje rozwiązania, a niedawno dołożyła do tego oskarżenie o wykorzystanie bez zgody w Snapdragonach serii 800 czy 820 jednego z jej patentów, który dotyczy poprawy zarządzania energią. Firma z Cupertino ma do tego pracować nad uniezależnieniem się od modemów konkurenta.

Qualcomm od razu przygotował odpowiedź. Nowym argumentem firmy mają być rozwiązania, które wprowadzono w... Palmie Pre.

Palm Pre orężem w rękach twórców Snapdragonów

Tak, dobrze czytacie. Najnowsze doniesienia wskazują, że Qualcomm w sporze chce wykorzystać rozwiązania, które wprowadzono w systemie webOS ze smartfonu zaprezentowanego w czerwcu 2009 roku. Firma twierdzi, że Apple przy opracowywaniu interfejsu iPhone'a X bezprawnie korzystał z rozwiązań Palma.

Palm Pre - WebOS and UI Review

Co to może mieć wspólnego z Qualcommem? Sam Pre działał w końcu na układzie OMAP firmy Texas Instruments, a za rozwój webOS odpowiada obecnie LG, które na jego bazie stworzyło system dla Smart TV. To prawda. Sęk jednak w tym, że LG nie nabyło od HP wszystkich patentów.

Część rozwiązań związanych z bardzo innowacyjnym - jak na tamte czasu - interfejsem dla platformy webOS trafiła w ręce Qualcomma, gdy ten odkupił w 2014 roku od HP zbiór patentów dotyczących Palm OS (wcześniejszy system firmy). Twórcy układów Snapdragon postanowili je wykorzystać i wskazują, że gesty w iPhonie X nie bez powodu są bardzo podobne do tych, na których bazowała obsługa Palma Pre.

Co z tego wyniknie? Na razie nie wiadomo, ale pewne wydaje się to, że batalia sądowa między gigantami nie zakończy się zbyt szybko.

Wybrane dla Ciebie
NIE WYCHODŹ JESZCZE! MAMY COŚ SPECJALNIE DLA CIEBIE