Smartfon, który przed laty bezskutecznie rywalizował z iPhone'ami, pogrąży najnowszego iPhone'a X?

Apple iPhone X
Apple iPhone X
Mateusz Żołyniak

04.12.2017 18:03, aktual.: 04.12.2017 22:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Palm zaprezentowany w połowie 2009 roku model Pre przedstawiała jako "zabójcę pierwszych iPhone'ów". Smartfon ten nie nawiązał wtedy walki z produktami Apple'a, ale teraz - po ośmiu latach - ma przyczynić się do wycofania ze sprzedaży... najnowszego iPhone'a X. Wszystko za sprawą działań Qualcomma.

Wojna Qualcomma z Apple'em trwa w najlepsze

Qualcomm od wielu miesięcy toczy z gigantem z Cupertino batalię w sądach i komisjach handlu. Znany producentów układów i modułów łączności chce zakazu importu wybranych produktów Apple'a w Stanach Zjednoczonych, wskazując wyraźnie, że w iPhone'ach czy iPadach bezprawnie wykorzystywany jest szereg jego opatentowanych rozwiązań.

Firma Apple nie pozostaje oczywiście dłużna. Najpierw wskazywała, że Qualcomm żąda zbyt wygórowanych opłat za swoje rozwiązania, a niedawno dołożyła do tego oskarżenie o wykorzystanie bez zgody w Snapdragonach serii 800 czy 820 jednego z jej patentów, który dotyczy poprawy zarządzania energią. Firma z Cupertino ma do tego pracować nad uniezależnieniem się od modemów konkurenta.

Qualcomm od razu przygotował odpowiedź. Nowym argumentem firmy mają być rozwiązania, które wprowadzono w... Palmie Pre.

Palm Pre orężem w rękach twórców Snapdragonów

Tak, dobrze czytacie. Najnowsze doniesienia wskazują, że Qualcomm w sporze chce wykorzystać rozwiązania, które wprowadzono w systemie webOS ze smartfonu zaprezentowanego w czerwcu 2009 roku. Firma twierdzi, że Apple przy opracowywaniu interfejsu iPhone'a X bezprawnie korzystał z rozwiązań Palma.

Palm Pre - WebOS and UI Review

Co to może mieć wspólnego z Qualcommem? Sam Pre działał w końcu na układzie OMAP firmy Texas Instruments, a za rozwój webOS odpowiada obecnie LG, które na jego bazie stworzyło system dla Smart TV. To prawda. Sęk jednak w tym, że LG nie nabyło od HP wszystkich patentów.

Część rozwiązań związanych z bardzo innowacyjnym - jak na tamte czasu - interfejsem dla platformy webOS trafiła w ręce Qualcomma, gdy ten odkupił w 2014 roku od HP zbiór patentów dotyczących Palm OS (wcześniejszy system firmy). Twórcy układów Snapdragon postanowili je wykorzystać i wskazują, że gesty w iPhonie X nie bez powodu są bardzo podobne do tych, na których bazowała obsługa Palma Pre.

Co z tego wyniknie? Na razie nie wiadomo, ale pewne wydaje się to, że batalia sądowa między gigantami nie zakończy się zbyt szybko.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także