Smartfony Android Go nadciągają. Pierwszy ma kosztować... niecałe 110 zł

Projekt Android Go wchodzi w decydująca fazę. Google dogadał się już z pierwszymi producentami smartfonów, a pierwsze urządzenie na nowej wersji systemu ma trafić do sprzedaży przed końcem stycznia w... zaskakująco niskiej cenie.

Firma Micromax ma wkrótce zaprezentować smartfon kosztujący mniej niż... 110 zł
Firma Micromax ma wkrótce zaprezentować smartfon kosztujący mniej niż... 110 zł
Mateusz Żołyniak

Pierwsze modele z Android Go wkrótce

Projekt Android Go został zapowiedziany na konferencji Google I/O 2017, a pod koniec 2017 roku Google ujawnił szczegóły dotyczące wersji systemu dla modeli budżetowych. Do pełni szczęścia brakuje więc jedynie smartfonów, które będą wykorzystywać Oreo (Go edition), ale na nie nie trzeba będzie długo czekać.

Serwis FactorDaily doniósł, że Google już jakiś czas temu zawiązał współpracę z producentami smartfonów z Indii. Wśród nich są takie firmy jak Micromax, Intex, Lava, Karbonn, a więc partnerzy, z którymi gigant z Mountain View współpracował już przy okazji projektu Android One.

Szczegóły dotyczące dokładnych dat wejścia nowych urządzeń na rynek nie zostały jeszcze ujawnione, ale dane wskazują, że jednym z pierwszych może być smartfon firmy Micromax. Sprzęt ten na rynku indyjskim ma pojawić się już pod koniec stycznia (2018 roku) w cenie wynoszącej 2000 rupii. Na pierwszy rzut oka wiele to nie mówi, więc dodam, że chodzi o mniej niż... 110 zł.

Bardzo tani smartfon zamiast featurephone'a

Tak, dobrze przeczytaliście. Micromax ma wprowadzić na rynek bardzo tani produkt, ale na tym się nie skończy. Pozostali partnerzy Google'a również mają wprowadzić podobnie wycenione urządzenia. Cel firmy z Mountain View jest bowiem jasny - Android Oreo (Go edition) ma być bronią giganta, która umożliwi atak na segment featurephone'ów.

Udziały w rynku telefonów urządzeń określanych mianem "smartfonów" i "featurephone'ów"
Udziały w rynku telefonów urządzeń określanych mianem "smartfonów" i "featurephone'ów"© clsa

Wybór Indii nie powinien przy tym wcale dziwić. To rozwijający się kraj, który jest jednym z największych na świecie rynków zbytu telefonów komórkowych. Warto przy tym dodać, że firmy działające prężni w Indiach mogą wiele zyskać. Google jest tego doskonałym przykładem - firma w 2017 roku zarobić miała tam ponad miliard dolarów (ok. 3,46 mld zł).

Gigant ma być świadomy tego, że połowa telefonów sprzedawanych na rynku indyjskim to proste rozwiązania, które kosztują mniej niż 2000 rupii (granica do 110 zł). Wprowadzenie w tej cenie nieźle działających smartfonów ma zachęcić rzesze użytkowników featurephone'ów do przesiadki na inteligentny sprzęt.

Czego spodziewać się po modelach Android Go?

Szczegóły związane ze specyfikacją nowego modelu firmy Micromax czy urządzeń innych partnerów nie są znane. Spodziewać można się jednak:

  • budżetowego układu - Google miał pracować z Qualcommem i MediaTekiem nad optymalizacją Android Oreo (Go edition) pod słabsze układy;
  • kości pamięci RAM o pojemności do 1 GB - można spodziewać się nawet, że pierwsze urządzenia będą mieć jedynie 512 MB RAM-u;
  • pamięci na dane o pojemności 8 GB i slotów na karty microSD - Android Go ma sam w sobie zajmować o wiele mniej niż standardowe wydanie systemu.

Sam uproszczony i okrojony system, który zoptymalizowany jest do pracy na słabych podzespołach, to nie wszystko. Równie ważnym elementem projektu Android Go są dostosowane pod nową platformę aplikacje, których większość ma mieć dodatek "Go" w nazwie.

Zmiany wprowadzone w zarządzaniu pamięcią i aplikacjach w Android Oreo (Go edition)
Zmiany wprowadzone w zarządzaniu pamięcią i aplikacjach w Android Oreo (Go edition)

Programy te mają nie tylko działać sprawnie na słabym sprzęcie, ale również pobierać mniej danych czy zajmować mniej miejsca niż standardowe wersje. Przykładami jest choćby YouTube Go z opcją oszczędzania danych i zapisywaniem wideo (tryb offline), jak i Files Go, czyli prosty menedżer plików, który sam sugeruje jak oszczędzać miejsce.

Android w wydaniu Google'a dla każdego

Projekt Android Go ma dostarczyć na rynek modeli opartych na "stockowym" wydaniu Androida, które będą alternatywą dla featurephone'ów na rynkach rozwijających się. Nie ma co więc liczyć na wysyp urządzeń z Android Oreo (Go edition) w Polsce, chociaż plotki mówiły, że nad jednym z takich projektów - pod nazwą Nokia 1 - pracowała firma HMD Global.

Oczywiście, już wcześniej podobne cele przyświecały platformie Android One, ale ta w ostatnim czasie znacznie ewoluowała. Obecnie w ramach tego projektu na rynek wprowadzane są modele ze średniej półki cenowej jak Xiaomi Mi A1 i HTC U11 Life, które mają zachęcać użytkowników "stockowym" wydaniem Androida oraz aktualizacjami, za które odpowiada Google.

Można więc sądzić, że zarówno Android Go, jak Android One pozostaną na rynku obok siebie i będą zachęcać różne grupy odbiorców do korzystania z rozwiązań dostarczonych przez Google'a.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)