Smartfony Huaweia z aktualizacją do Androida Q. Te modele mają go dostać

Smartfony Huaweia z aktualizacją do Androida Q. Te modele mają go dostać

Huawei P30 i inne modele Huaweia mogą dostać Androida Q
Huawei P30 i inne modele Huaweia mogą dostać Androida Q
Mateusz Żołyniak
20.06.2019 21:17, aktualizacja: 20.06.2019 23:23

Najnowsze doniesienia wskazują, że Huawei wybrał już urządzenia, na które w przyszłości wydane zostanie oprogramowanie EMUI 10 na Androidzie Q.

Wpis został zaktualizowany o oficjalne informacje na temat aktualizacji do Androida Q dla smartfonów Huaweia, które zamieścił brytyjski oddział firmy.

Producent z Państwa Środka w swoim oświadczeniu skupił się jednak na wskazaniu, że wszystkie usługi Google'a będą niezmiennie działać na ich urządzenia tak, jak inne aplikacje, które można będzie aktualizować z poziomu sklepu Google Play. Firma nie zdradziła jednak wtedy żadnych szczegółów związanych z aktualizacją samego Androida.

Huawei pracuje nad aktualizacją do Androida Q

Z pomocą przyszedł jednak HDblog.it, który cytowany jest m.in. przez La Stampę. Włoski serwis - powołując się na dobrze poinformowane źródło - wskazał, że Huawei rozmawia właśnie z Google'em ma temat aktualizacji do Androida Q dla dostępnych na rynku smartfonów.

Pewni nowego oprogramowania EMUI na najnowszym wydaniu Androida mają być użytkownicy modeli:

Gigant do tego ma przygotować aktualizację dla nowych produktów marki Honor. Dotyczy to modeli Honor 20, 20 Pro i 20 lite.

Powyższa lista nie jest jednak tą finalną, ani oficjalną. W zależności od wspomnianych rozmów z Google'em może być ona rozszerzona o kolejne urządzenia. HDblog.it dodaje do tego, że oficjalny komunikat Huaweia w sprawie aktualizacji do Androida Q może pojawić się w niedalekiej przyszłości.

Huawei Mate 20 Pro
Huawei Mate 20 Pro

Póki co pewne ma być to, że urządzenia dostaną nową wersje nakładki EMUI 10. Zaszyte mają być w niej nowości z wydania Q, jak również nowe autorskie rozwiązania Huaweia. Szczegółów na ich temat póki co jednak brakuje.

Aktualizacja do Androida Q jako pożegnanie z platformą Google'a?

Biorąc pod uwagę liczne naciski na amerykański rząd ze strony nie tylko Google'a, ale i firm, jak Intel, Microsoft czy Qualcomm, nie można wykluczyć, że Trump i spółka ugną się i częściowo zniosą lub zmodyfikują zakaz nałożony na Huaweia.

Póki co jednak przyjąć należy, że urządzenia, które firma wprowadzi po sierpniu 2019 roku, zostaną odcięte od rozwiązań Google'a. Chiński gigant szuka więc alternatywnej platformy. Zostanie nią najprawdopodobniej autorski HongMeng OS, o który wspominał sam Ren Zhengfei (założyciel Huaweia), lub rozwiązanie bazujące na Aurora OS.

Szczególnie interesująco zapowiada się system bazujący na Sailfish OS, który może dać Huaweiowi wiele korzyści. Dotyczy to m.in. wsparcia Rosjan w promocji nowej platformy oraz dołączenia innych chińskich firm do rozwijania nowego ekosystemu.

Na przestrzeni najbliższych miesięcy wiele może się zdarzyć, ale obecnie najważniejsze jest to, że nawet w razie zakończenia współpracy na linii Huawei-Google'a jest duża szansa, że użytkownicy wielu dostępnych już smartfonów będą mogli liczyć na dużą aktualizację do Androida Q.

Huawei potwierdził aktualizację dla "najpopularniejszych modeli", w tym linii P30

Brytyjski oddział firmy Huawei, prawdopodobnie w odpowiedzi na zamieszanie dookoła procesu aktualizacji dostępnych w sprzedaży smartfonów, wydał oficjalne oświadczenie na Twitterze.

Firma jasno wskazała w nim, że użytkownicy smartfonów i tabletów marki Huawei mogą cały czas liczyć na aktualizacje zabezpieczeń i aktualizacje do nowych wersji platformy Android. Gigant, że aktualizację do Androida Q dostaną jego najpopularniejsze telefony, wśród których na pewno pojawią się modele z linii P30.

Huawei jednocześnie przypomniał, że użytkownicy Mate'a 20 Pro mogą brać już udział w testach beta wydania Q. Producent nie przedstawił póki co szczegółowego planu aktualizacji do nowego wydania platformy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)