Smartfony popularniejsze niż zwykłe komórki

Smartfony popularniejsze niż zwykłe komórki08.05.2012 09:50
Galaxy Nexus i iPhone 4S | fot. The Verge
Galaxy Nexus i iPhone 4S | fot. The Verge
Michał Mynarski

Uwielbiamy statystki. Te bezduszne wykresy i słupki zawsze potrafią ciekawie kreować przyszłe potrzeby, sterować nastrojami, a także gnębić bądź łaskotać ego grup społecznych, których dotyczą. Uwielbiamy statystki, szczególnie te dotyczące smartfonów.

Nielsen, jedna z firm sporządzających kolorowe słupki, doszła do ciekawych wniosków po przyjrzeniu się abonentom telefonii komórkowej w Stanach. Okazuje się, że maj 2012 to przełomowy moment w historii mobilnej komunikacji. Smartfony stały się bardziej popularne od standardowych komórek.

Sam jestem zdziwiony, że aż tyle to naszym przyjaciołom zza oceanu zajęło. Byłem święcie przekonany, że trend depopularyzacji komórek, które służą „tylko” do dzwonienia, jest tak gwałtowny, że świat zachodni już o nich zapomniał. Okazuje się jednak, że szeroka klientela dopiero się przekonuje do smartfonów. To zapewne ta sama grupa, która wciąż myśli, że Nokia niezmiennie od dekady tworzy najlepsze komórki.

Aktualnie smartfony na amerykańskim rynku stanowią ok. 50,4%. Jeszcze w grudniu zeszłego roku ta wartość wynosiła 47,8%, tak więc wzrost jest i prawdopodobnie będzie kontynuowany przez najbliższe miesiące (lata?), aż zatrzyma się na pewnym poziomie.

To nie koniec ciekawych wieści. Wśród mobilnych systemów operacyjnych króluje Android (48,5%), goni go iOS (32%). Interesujące jest, że trzecie miejsce zajmuje BlackBerry OS (11,6%). W oczach wielu system ten przestał się liczyć dawno temu, a w zamęcie ostatniej, głośno odpakowanej premiery świat o BB OS nie chce już w ogóle pamiętać.

Widać jednak, że resztki RIM na amerykańskim rynku to wciąż spory procent, a firma nie chce tak łatwo oddawać pola, co udowodniła głośną (i dość żenującą, pozwolę sobie zaznaczyć) akcją Wake Up. Oby nowa wersja tej platformy przyniosła coś więcej niż krzykliwy marketing. Wówczas RIM zostanie na podium trochę dłużej. Ciekawe jest też, że pomimo głośnej akcji promocyjnej nowych Lumii wciąż lepiej (ponad dwukrotnie) wypada Windows Mobile.

412033355782554534

A teraz informacja bezużyteczna. Wiecie, kto ciągle kupuje najwięcej zwykłych komórek? Biali amerykańscy mężczyźni. Takie statystyki również Nielsen wykonał i okazuje się, że najchętniej po smartfony sięgają azjatyckie i hiszpańskie mniejszości. Do tego wyższa technologia przemawia bardziej do kobiet. Uwielbiamy statystyki - zawsze czymś zaskoczą.

Źródło: electronista.com

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)