SMS-y kończą 25 lat. Wciąż nieźle się trzymają

Strona głównaSMS-y kończą 25 lat. Wciąż nieźle się trzymają
04.12.2017 12:04
SMS-y to forma komunikacji, która po 25 latach wciąż cieszy się dużą popularnością
SMS-y to forma komunikacji, która po 25 latach wciąż cieszy się dużą popularnością
Źródło zdjęć: © pexels.com

Grudzień 1992. Pierwsza prywatna polska stacja telewizyjna - Polsat - rozpoczyna nadawanie sygnału, do kin trafia "Zapach kobiety" z Alem Pacino, a Sejm uchwala Małą Konstytucję. Mniej więcej w tym samym czasie na komórce pewnego człowieka ląduje pierwszy SMS w historii.

Wszystko zaczęło się od "Wesołych Świąt"

"Merry Christmas" - oto treść pierwszego SMS-a, którego Richard Jarvis, ówczesny dyrektor Vodafone'a, otrzymał 3 grudnia 1992 roku na telefon Orbitel 901.

Orbitel 901 — ten telefon posłużył do odczytania pierwszego SMS-a w historii
Orbitel 901 — ten telefon posłużył do odczytania pierwszego SMS-a w historii

Co ciekawe, choć wiadomość została odczytana z poziomu telefonu, do jej wysłania brytyjski inżynier Neil Papworth musiał użyć komputera stacjonarnego. Brakowało bowiem wówczas urządzeń mobilnych, które pozwoliłyby zarówno odbierać, jak i wysyłać SMS-y.

Wysłanie tych dwóch słów zajęło 7 lat

Choć pierwsza wiadomość tekstowa została z powodzeniem wysłana 25 lat temu, Niemiec Friedhelm Hillebrand zainicjował prace nad standardem SMS już w roku 1985. To właśnie temu człowiekowi zawdzięczamy 160-znakowy limit znaków.

Hillebrand przeanalizował wysyłane przez ludzi kartki pocztowe i doszedł do wniosku, że ważne informacje da się zawszeć w 150 znakach. Infrastruktura pozwalała wówczas na zakodowanie wiadomości zbudowanej ze 160 znaków, dlatego uznano, że będzie to wartość idealna. Choć współczesne telefony pozwalają wysyłać i odbierać łączone wiadomości, limit znaków przypadających na jednego SMS-a nie zmienił się do dziś.

Ludzie wciąż wysyłają miliardy SMS-ów, lecz nie taki był plan

Wbrew pozorom, według pierwszych zamysłów SMS-y nie miały być formą kontaktu między użytkownikami sieci GSM. Opracowano je z myślą o operatorach, którzy mogliby dzięki nim informować abonentów o promocjach, nowych ofertach czy zmianach w regulaminach.

SMS-y stały się szalenie popularne przede wszystkim wśród nastolatków
Źródło zdjęć: © pexels.com
SMS-y stały się szalenie popularne przede wszystkim wśród nastolatków

W 1993 roku fiński operator Radiolinja jako pierwszy zdecydował się udostępnić SMS-y abonentom jako usługę komercyjną, a Nokia wprowadziła na tamtejszy rynek serię kompatybilnych telefonów. Okazało się, że wiadomości tekstowe zaczęły zdobywać popularność wśród nastolatków, co przyspieszyło prace nad rozwojem i popularyzacją tej technologii. W ciągu kilku lat SMS-y podbiły serca konsumentów na całym świecie.

SMS-y dziś

Rosnąca popularność komunikatorów internetowych sprawia, że wysyłamy coraz mniej SMS-ów

Liczba SMS-ów wysyłanych w Polsce (w mld)
Źródło zdjęć: © UKE
Liczba SMS-ów wysyłanych w Polsce (w mld)

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, w 2016 roku Polacy wysłali 50,2 mld SMS-ów. Rok wcześniej było 51,9 mld.

Choć spadek jest zauważalny, jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie, nim będzie można mówić o całkowitej śmierci tej formy komunikacji. To, że SMS-y dożyją 30 urodzin, wydaje się pewne.

Obecnie sam wysyłam co najwyżej 2-3 SMS-y miesięcznie, ale to wystarczy, by ciężko mi było się bez nich obejść. Przez 25 lat nie powstała powiem równie uniwersalna, wygodna i nieuzależniona od dostępu do internetu forma komunikacji. Niewiele jest technologii, o których można powiedzieć to samo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)