Polacy wysyłają coraz mniej SMS-ów, ale jest ktoś, kto wysyła ich coraz więcej

Polacy wysyłają coraz mniej SMS‑ów, ale jest ktoś, kto wysyła ich coraz więcej

grupa znajomych pisząca smsy
grupa znajomych pisząca smsy
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak
04.07.2015 13:20, aktualizacja: 04.07.2015 15:20

Według najnowszych danych statystyczny Polak z roku na rok wysyła mniej SMS-ów, chociaż i tak śle ich grubo ponad 1000 rocznie. Dla mnie są to nieco zaskakujące wyniki, ponieważ nie sądziłem, że w czasach komunikatorów średnia wysyłanych wiadomości wciąż jest tak wysoka.

Informacja prasowa, którą dostałem zaczynała się od słów: "Polacy wysyłają coraz mniej SMS-ów". Odruchowo stwierdziłem, że nic w tym dziwnego, skoro pakiety internetowe są coraz tańsze, a wybór komunikatorów z Messengerem na czele jest całkiem spory. Potem zobaczyłem kilka następnych zdań i tutaj moja pewność siebie trochę osłabła, ponieważ liczby podane w badaniu rynku telekomunikacyjnego za 2014 zleconego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej nadal robią wrażenie.

Według nich w 2014 roku Polacy wysłali 51,9 miliardów SMS-ów. Jest to co prawda wynik gorszy o 0,6% w stosunku do roku poprzedniego, ale i tak daje 1349 wiadomości rocznie na jednego mieszkańca naszego kraju (6 SMS-ów mniej niż rok wcześniej). Na poniższym wykresie widać również, że od 2012 liczba wysyłanych SMS-ów regularnie spada.

Liczba wysłanych MMS i dynamika zmian
Liczba wysłanych MMS i dynamika zmian© raport UKE

Ciekawie prezentują także wyniki badania firmy Analysys Mason, która sprawdziła średnią liczbę wysyłanych wiadomości tekstowych przez mieszkańców całej Unii Europejskiej. Według niego Polacy wysyłają 918 SMS-ów rocznie, co daje wynik nieco powyżej średniej, która wynosi 845 wiadomości. Daleko nam do Francuzów (3043 SMS-ów), ale piszemy więcej niż mieszkańcy większości państw UE. Najmniej SMS-uje się w Bułgarii (106), Holandii (207) oraz w Niemczech (220).

Średnia liczba wysłanych wiadomości w UE
Średnia liczba wysłanych wiadomości w UE© raport UKE

Mimo ogólnej tendencji spadkowej w liczbie wysyłanych SMS-ów, Polacy coraz częściej piszą wiadomości tekstowe za granicę. W 2014 roku wysłano poza Polskę 570 mln SMS-ów, a rok wcześniej było to tylko 539 mln. Te liczby przez następne lata prawdopodobnie będą rosnąć, ponieważ - jak wiemy - opłaty roamingowe w Unii Europejskiej będą regularnie spadać, a w 2017 roku znikną całkowicie. Warto również zobaczyć jak rozkładający się przychody sieci komórkowych w Polsce za wiadomości tekstowe. Orange został liderem i ma wynik ponad dwukrotnie lepszy niż ostatnie T Mobile.

Udział operatorów w przychodach z usługi SMS
Udział operatorów w przychodach z usługi SMS© raport UKE

Jest jednak ktoś, kto SMS-ów z roku na rok wysyła coraz więcej. Chodzi o marketingowe wiadomości tekstowe, czyli wszystkie informacje ze sklepów czy banków. W 2014 roku jego szacunkowa wartość wyniosła 75 milionów złotych. Według Dyrektora ds. Rozwoju w firmie Infobip, Marcina Papińskiego, liczba wysyłanych wiadomości tekstowych między ludźmi będzie spadać, ale za to SMS-y marketingowe będą z każdym rokiem trzymać się coraz lepiej.

"Marcin Papiński:

Spodziewam się, że rynek SMS-ów marketingowych będzie w dalszym ciągu rósł, ponieważ wiadomości tekstowe w marketingu to wciąż najlepsze narzędzie dotarcia do klienta: skuteczne, nie liczone jako spam, dobrze widziane przez odbiorców.

Warto również przyjrzeć się rynkowy MMS-ów w Polsce, który rozwija się cały czas bardzo dynamicznie. W samym tylko roku 2014 Polacy wysłali 527 mln MMS-ów, co daje wynik wyższy o 83 mln niż w 2013 (wzrost o 18,4%). Statystyczny Polak wysłał w zeszłym roku 14 wiadomości MMS.

Liczba wysłanych MMS i dynamika zmian
Liczba wysłanych MMS i dynamika zmian© raport UKE

Wciąż gigantyczna popularność SMS-ów może dziwić zważywszy na rosnącą popularność smartfonowych komunikatorów. Uwagę na to zwrócił także Marcin Papiński.

"Marcina Papiński:

Raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej wyraźnie wskazuje na rosnącą popularność nowoczesnych narzędzi komunikacji opartych o media społecznościowe. Coraz częściej rolę krótkich wiadomości tekstowych przejmują aplikacje oraz komunikatory, takie jak Facebook Messneger, WhatsUp, Snapchat oraz Skype dostępne m.in. na smartfonach i tabletach, których sprzedaż w Polsce rośnie bardzo szybko.

W każdym razie SMS-u mimo swojej niemal 23-letniej historii jeszcze żyją i mają się dobrze. A Wy wciąż SMS-ujecie?

Źródło: informacja prasowa, pełny raport: TU

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)