Polacy wysyłają coraz mniej SMS‑ów, ale jest ktoś, kto wysyła ich coraz więcej

Według najnowszych danych statystyczny Polak z roku na rok wysyła mniej SMS-ów, chociaż i tak śle ich grubo ponad 1000 rocznie. Dla mnie są to nieco zaskakujące wyniki, ponieważ nie sądziłem, że w czasach komunikatorów średnia wysyłanych wiadomości wciąż jest tak wysoka.

grupa znajomych pisząca smsy
grupa znajomych pisząca smsy
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak

Informacja prasowa, którą dostałem zaczynała się od słów: "Polacy wysyłają coraz mniej SMS-ów". Odruchowo stwierdziłem, że nic w tym dziwnego, skoro pakiety internetowe są coraz tańsze, a wybór komunikatorów z Messengerem na czele jest całkiem spory. Potem zobaczyłem kilka następnych zdań i tutaj moja pewność siebie trochę osłabła, ponieważ liczby podane w badaniu rynku telekomunikacyjnego za 2014 zleconego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej nadal robią wrażenie.

Według nich w 2014 roku Polacy wysłali 51,9 miliardów SMS-ów. Jest to co prawda wynik gorszy o 0,6% w stosunku do roku poprzedniego, ale i tak daje 1349 wiadomości rocznie na jednego mieszkańca naszego kraju (6 SMS-ów mniej niż rok wcześniej). Na poniższym wykresie widać również, że od 2012 liczba wysyłanych SMS-ów regularnie spada.

Liczba wysłanych MMS i dynamika zmian
Liczba wysłanych MMS i dynamika zmian© raport UKE

Ciekawie prezentują także wyniki badania firmy Analysys Mason, która sprawdziła średnią liczbę wysyłanych wiadomości tekstowych przez mieszkańców całej Unii Europejskiej. Według niego Polacy wysyłają 918 SMS-ów rocznie, co daje wynik nieco powyżej średniej, która wynosi 845 wiadomości. Daleko nam do Francuzów (3043 SMS-ów), ale piszemy więcej niż mieszkańcy większości państw UE. Najmniej SMS-uje się w Bułgarii (106), Holandii (207) oraz w Niemczech (220).

Średnia liczba wysłanych wiadomości w UE
Średnia liczba wysłanych wiadomości w UE© raport UKE

Mimo ogólnej tendencji spadkowej w liczbie wysyłanych SMS-ów, Polacy coraz częściej piszą wiadomości tekstowe za granicę. W 2014 roku wysłano poza Polskę 570 mln SMS-ów, a rok wcześniej było to tylko 539 mln. Te liczby przez następne lata prawdopodobnie będą rosnąć, ponieważ - jak wiemy - opłaty roamingowe w Unii Europejskiej będą regularnie spadać, a w 2017 roku znikną całkowicie. Warto również zobaczyć jak rozkładający się przychody sieci komórkowych w Polsce za wiadomości tekstowe. Orange został liderem i ma wynik ponad dwukrotnie lepszy niż ostatnie T Mobile.

Udział operatorów w przychodach z usługi SMS
Udział operatorów w przychodach z usługi SMS© raport UKE

Jest jednak ktoś, kto SMS-ów z roku na rok wysyła coraz więcej. Chodzi o marketingowe wiadomości tekstowe, czyli wszystkie informacje ze sklepów czy banków. W 2014 roku jego szacunkowa wartość wyniosła 75 milionów złotych. Według Dyrektora ds. Rozwoju w firmie Infobip, Marcina Papińskiego, liczba wysyłanych wiadomości tekstowych między ludźmi będzie spadać, ale za to SMS-y marketingowe będą z każdym rokiem trzymać się coraz lepiej.

"Marcin Papiński:

Spodziewam się, że rynek SMS-ów marketingowych będzie w dalszym ciągu rósł, ponieważ wiadomości tekstowe w marketingu to wciąż najlepsze narzędzie dotarcia do klienta: skuteczne, nie liczone jako spam, dobrze widziane przez odbiorców.

Warto również przyjrzeć się rynkowy MMS-ów w Polsce, który rozwija się cały czas bardzo dynamicznie. W samym tylko roku 2014 Polacy wysłali 527 mln MMS-ów, co daje wynik wyższy o 83 mln niż w 2013 (wzrost o 18,4%). Statystyczny Polak wysłał w zeszłym roku 14 wiadomości MMS.

Liczba wysłanych MMS i dynamika zmian
Liczba wysłanych MMS i dynamika zmian© raport UKE

Wciąż gigantyczna popularność SMS-ów może dziwić zważywszy na rosnącą popularność smartfonowych komunikatorów. Uwagę na to zwrócił także Marcin Papiński.

"Marcina Papiński:

Raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej wyraźnie wskazuje na rosnącą popularność nowoczesnych narzędzi komunikacji opartych o media społecznościowe. Coraz częściej rolę krótkich wiadomości tekstowych przejmują aplikacje oraz komunikatory, takie jak Facebook Messneger, WhatsUp, Snapchat oraz Skype dostępne m.in. na smartfonach i tabletach, których sprzedaż w Polsce rośnie bardzo szybko.

W każdym razie SMS-u mimo swojej niemal 23-letniej historii jeszcze żyją i mają się dobrze. A Wy wciąż SMS-ujecie?

Źródło: informacja prasowa, pełny raport: TU

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)