Snapdragon 860 to układ, którego potrzebujemy. Oby przecieki się potwierdziły

Snapdragon 860 to układ, którego potrzebujemy. Oby przecieki się potwierdziły

Snapdragon 860 to układ, którego potrzebujemy. Oby przecieki się potwierdziły
Miron Nurski
07.08.2020 15:06, aktualizacja: 07.08.2020 17:06

Wygląda na to, że Qualcomm pracuje nad przystępniejszą cenowo alternatywą dla swojej sztandarowej jednostki.

Snapdragon 865 (dostępny od niedawna także w wersji Plus) to jeden z najmniejszych układów tego roku, ale Qualcomm podjął kilka kontrowersyjnych decyzji, którymi naraził się części partnerów.

Po pierwsze - Snapdragon 865 nie ma wbudowanego modemu odpowiedzialnego za łączność komórkową. W czasach, w których projektanci walczą o każdy milimetr wewnątrz obudowy, to spore utrudnienie dla producentów.

Po drugie - mimo że Snapdrgon 865 nie ma wbudowanych modułów łączności komórkowej, kompatybilny jest wyłącznie z modemem 5G Qualcomma. Tymczasem na wielu rynkach sieć nowej generacji dopiero raczkuje lub nie jest dostępna wcale. Przymus implementowania drogiego komponentu, który przez znaczną część klientów nie zostanie nawet wykorzystany, jest więc wielu producentom nie na rękę.

Po trzecie - Snapdragon 865 jest prawdopodobnie jednostką wyjątkowo drogą. Według nieoficjalnych informacji, Qualcomm może brać nawet 150-160 dolarów (ok. 600 zł) od sztuki. To nawet 3-krotnie więcej niż w przypadku poprzedniej generacji.

Efekt? Jeśli już jakaś firma decyduje się na implementację Snapdragona 865, zazwyczaj jej smartfon jest dużo droższy od poprzednika. Najlepiej widać to po takich modelach jak Xiaomi Mi 10 czy POCO F2 Pro.

Część marek decyduje się na sięgnięcie po starszego Snapdragona 855 lub 855 Plus, aby mimo wszystko móc zaoferować przystępną cenę. Tak było m.in. w przypadku realme X3 SuperZoom.

Jeszcze inni producenci zamiast flagowego układu woli wykorzystać Snapdragona 765, który jest mniej wydajny, ale tańszy i ma wbudowany modem 5G. Dotyczy to chociażby LG Velvet czy - według przecieków - nadchodzącego Pixela 5 Google'a.

Obraz

Problem w tym, że Snapdragonowi 765 wydajnościowo bliżej do jednostek sprzed dwóch lat niż tegorocznych bestii. W ofercie Qualcomma ewidentnie brakuje więc procesora, który wypełniłby lukę między modelami 765 i 865. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Qualcomm szykuje ponoć Snapdragona 860

Jak donosi Digital Chat Station, szefowie firm OPPO oraz OnePlus uczestniczyli w spotkaniu poświęconym niezapowiedzianemu jeszcze układowi o oznaczeniu Snapdragon 860.

O samej jednostce nie wiadomo absolutnie nic, ale znajomość nomenklatury Qyalcomma każe podejrzewać, że mowa o uboższym odpowiedniku 865. Potencjalnie nieco mniej wydajnym lub/i kompatybilnym z modemami 4G.

Jeśli przecieki się potwierdzą, może to zwiastować nadejście wydajnych smartfonów o przystępnych cenach. Czegoś takiego na rynku brakuje.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)