Potężny Snapdragon 888 zapowiedziany. Wada poprzednika wyeliminowana

Potężny Snapdragon 888 zapowiedziany. Wada poprzednika wyeliminowana
Miron Nurski

01.12.2020 16:41, aktual.: 01.12.2020 17:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Panie i panowie, oto najmocniejszy procesor w historii Qualcomma, który w 2021 roku zasili wiele flagowców.

Qualcomm nieoczekiwanie zdecydował się na zmianę nazewnictwa. Bezpośredni następca Snapdragona 865 to nie - jak można było oczekiwać - Snapdragon 875, lecz Snapdragon 888.

Powód? Qualcomm argumentuje, że cyfra 8 reprezentuje serię jego flagowych układów, a najnowszy - z uwagi na duży skok jakościowy - zasługuje na "najbardziej premium nazwę".

Snapdragon 888 ma zintegrowany modem 5G, co rozwiązuje wiele problemów

Projektując Snapdragona 865 Qualcomm podjął dość kontrowersyjną decyzję. Był to układ bez zintegrowanego modemu łączności, który jednocześnie nie dawał producentom wolnej ręki. Jednostka i tak była bowiem kompatybilna wyłącznie z modemem Snapdragon X55.

Z punktu widzenia producentów smartfonów 865 był układem wyjątkowo nieprzyjaznym w implementacji. W czasach, w których każdy milimetr sześcienny jest na wagę złota, projektowanie telefonu z uwzględnieniem miejsca na modem jest zbędną komplikacją.

Dołóżmy do tego jeszcze wysoką cenę układu. Efekt? Wielu producentów teoretycznie topowych smartfonów wolało sięgnąć po Snapdragona 765, który był co prawda dużo mniej wydajny, ale tańszy, a przy tym miał zintegrowany modem 5G.

Qualcomm Snapdragon 888: The 5G mobile experience you deserve

Snapdragona 888 problem ten nie dotyczy, gdyż najnowszy modem Snapdragon X60 jest w jego przypadku wbudowany. Ten cechuje się pełnym pokryciem pasm mmWave oraz sub-6 GHz, co realnie oznacza kompatybilność z sieciami 5G na całym świecie.

Snapdragon 888 to układ wykonany w procesie litograficznym 5 nm

Qualcomm - wpisując się w aktualne trendy - wykorzystał najniższy dostępny proces technologiczny. Zejście z 7 do 5 nm ma się przełożyć na wyższą wydajność przy jednoczesnym niższym zapotrzebowaniu na energię. Bardziej energooszczędny ma być także modem 5G.

Podczas prezentacji padły też zapewnienia o "najbardziej znaczącym skoku wydajności układu graficznego Adreno", co ma zapewnić nową jakość mobilnego grania.

Firma chwali się też nowym silnikiem AI Engine o rekordowej wydajności 26 TOPS (15 TOPS w poprzedniku). Czip odpowiadający za obliczenia związane ze sztuczną inteligencją ma się sprawdzić np. podczas tłumaczenia wideorozmów w czasie rzeczywistym czy nawet ustawiania autofokusu przez aparat.

Snapdragon 888 zasili smartfony m.in. tych producentów
Snapdragon 888 zasili smartfony m.in. tych producentów

Nowy silnik przetwarzania obrazu ma z kolei poprawić jakość zdjęć i filmów oraz zapewnić nowe fotograficzne możliwości. Snapdragon 888 ma być w stanie zarejestrować 120 12-megapikselowych zdjęć na sekundę. Przekłada się to na przetworzenie w ciągu sekundy aż 1,44 miliarda pikseli, co jest 35-procentowym wzrostem względem poprzednika.

Dokładną specyfikację Snapdragona 888 póki co Qualcomm trzyma w tajemnicy. Firma ma ujawnić więcej szczegółów drugiego dnia rozpoczętej właśnie imprezy Snapdragon Tech Summit Digital 2020.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)