Snapdragony S4 w Windows Phone'ach i tabletach z Windows RT. Nowe S4 Prime w drodze

Snapdragony S4 w Windows Phone'ach i tabletach z Windows RT. Nowe S4 Prime w drodze

Prototypowy tablet Qualcomma z Windows RT (fot. pcworld)
Prototypowy tablet Qualcomma z Windows RT (fot. pcworld)
Mateusz Żołyniak
05.06.2012 18:00, aktualizacja: 05.06.2012 20:00

Jakiś czas temu pisałem, że w nowych Windows Phone'ach pojawi czterordzeniowa Tegra Nvidii. Dzisiaj, na specjalnej konferencji prasowej podczas targów Computex, Qualcomm oficjalnie zapowiedział, że Snapdragony S4 Class trafią też do urządzeń z WP8 Apollo. To nie koniec nowości.

Jakiś czas temu pisałem, że w nowych Windows Phone'ach pojawi czterordzeniowa Tegra Nvidii. Dzisiaj, na specjalnej konferencji prasowej podczas targów Computex, Qualcomm oficjalnie zapowiedział, że Snapdragony S4 Class trafią też do urządzeń z WP8 Apollo. To nie koniec nowości.

Od dawna informowałem o wsparciu dla nowych Snapdragonów S4 Class w kolejnych mobilnych okienkach. Qualcomm w końcu sprecyzował, o które układy chodzi. Oczywiście kolejna generacja Windows Phone'ów będzie mogła wykorzystywać również chipsety innych producentów, co do tej pory nie było możliwe.

Wśród nich mogą pojawić się m.in.: Tegra 3 lub jej nowsza wersja (z rdzeniami wykonanymi w technologii 32 nm) czy ST-Ericsson NovaThor z GPU PowerVR. Pomimo tego to Snapdragony będą najczęściej używanymi układami w nowych modelach z WP ze względu na zintegrowany moduł 4G LTE, którego obecność staje się powoli standardem na amerykańskim rynku. Być może już 20 czerwca na specjalnej konferencji Microsoftu zostaną pokazane pierwsze Windows Phone'y z S4 Qualcomma.

Podczas targów można również zobaczyć pierwszy prototyp tabletu z Windows RT działający na dwurdzeniowym Snapdragonie S4. Deweloperskie urządzenie, któremu mieli okazję przyjrzeć się redaktorzy The Verge (wideo poniżej), opiera się na chipsecie APQ8060A (wersja MSM8960 bez modułów łączności komórkowej) o taktowaniu 1,51 GHz z grafiką Adreno 225.

Może się wydawać, że WinRT nie będzie działać dobrze na układzie znanym choćby z HTC One S bądź Asus Padafone, ale w praktyce jest lepiej, niż można przypuszczać. Tablet bez problemu radził sobie z interfejsem Metro, przechodzeniem między aplikacjami-kartami i uruchomioną grą Vendetta Online, a nawet z klasycznym interfejsem Windowsa.

WinRT on Qualcomm's Snapdragon S4 reference design - The Verge at Computex Taipei

Biorąc pod uwagę, że deweloperski sprzęt nie był do końca zoptymalizowany, widać wyraźnie, jak mocne są nowe rdzenie Krait, wykonane w technologii 28 nm. Niebawem może się więc okazać, że na rynku Windowsa RT zapanuje podobny podział jak wśród androidowych tabletów - sprzęt obsługujący LTE bazuje na Snapdragonach S4, a pozostałe na Tegrze 3.

Rob Chandhok z Qualcomma na Computex Innovation Forum wspomniał również o nowym nazewnictwie, które ma być dopełnieniem dotychczasowych oznaczeń S1, S2, S3 i S4, odnoszących się głównie do technologii wykonania chipsetów i ogólnej wydajność rdzeni CPU. W rodzinie S4 pojawią się określenia mające precyzować segment rynku, do którego kierowany jest dany produkt. Będą to: Prime, Pro, Plus i Play.

Nowa rodzina Snapdragonów (fot. theverge)
Nowa rodzina Snapdragonów (fot. theverge)

Play to wbrew pozorom rodzina skierowana do tańszych urządzeń, wśród których mogą pojawić się dwurdzeniowe układy takie jak MSM8225 i MSM8625. Bazują one na rdzeniach Cortex-A5 1 GHz wykonanych w technologii 40 nm, GPU Adreno 203 i nie będą obsługiwać łączności LTE (jedynie standardy UMTS i/lub CDMA). S4 Plus to z kolei dwurdzeniowe chipsety przygotowane z myślą o smartfonach, jak dostępne już MSM8260A czy MSM8960 (rdzenie Krait 28 nm i Adreno 225). W high-endowych tabletach z Windows RT i Androidem mają pojawić się układy S4 Pro, które od poprzedników odróżnia lepszy układ graficzny Adreno 305 lub Adreno 320 (możliwe są również różnice w obsługiwanej pamięci RAM). Ostatnia podrodzina - o nazwie Prime - to czterordzeniowe układy z rdzeniami Krait i Adreno 320. Jej pierwszym przedstawicielem będzie APQ8064, który trafi do platform smart TV.

Od dawna patrzę na możliwości nowych Snapdragonów S4 Class i bardzo cieszy mnie to, że zagoszczą one w Windows Phone'ach. Dzięki dobrej optymalizacji urządzenia będą działać świetnie, a dużo mocniejsze podzespoły powinny przełożyć się na powstanie wiele dopracowanych graficznie gier (które będą mogły konkurować z tymi z iOS).

Widać też, że chipsety równie dobrze sprawują się w tabletach z Windows RT i pozostaje czekać, aż na rynku pojawią się pierwsze S4 Pro i S4 Prime. Nie liczyłbym jednak, że te drugie w tym roku trafią do smartfonów i tabletów, ale w połowie przyszłego roku już z pewnością będą dostępne.

Źródło: The Verge • własne

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)