SoftPOS, czyli smartfon jako terminal płatniczy. Polska pierwszym krajem, w którym rusza nowe rozwiązanie
Płacenie telefonem nie jest już niczym niezwykłym, ale wkrótce role się odwrócą. Jeszcze w tym roku pierwsi przedsiębiorcy będą mogli użyć smartfonów do przyjmowania płatności. A cała rewolucja zaczyna się w Polsce.
06.09.2019 | aktual.: 06.09.2019 18:38
Polska jest krajem, w którym rynek płatności zbliżeniowych jest wyjątkowo mocno rozwinięty. Z tego powodu byliśmy drugim krajem w Europie, który mógł korzystać z płatności Android Pay (obecnie Google Pay). Teraz kolejne firmy dostrzegły potencjał drzemiący w kraju nad Wisłą.
SoftPOS, czyli smartfon lub tablet Samsunga zamiast terminala
Rozwiązanie o nazwie SoftPOS (Software Point of Sale) to wspólne dziecko trzech gigantów:
- Visa odpowiada za technologię przetwarzania płatności;
- Fiserv odpowiada za aplikację odpowiedzialną za obsługę płatności;
- Samsung odpowiada za platformę zabezpieczeń Knox oraz urządzenia, na których cała usługa będzie mogła działać.
Cały proces dokonywania transakcji - o czym miałem okazję się przekonać na targach IFA 2019 - jest banalnie prosty. Sprzedawca lub usługodawca uruchamia na smartfonie lub tablecie Samsunga specjalną aplikację SoftPOS, a klient przykłada do niego kartę płatniczą, telefon, zegarek lub cokolwiek umożliwiającego dokonanie płatności. PIN to kwestia wysokości transakcji. Później wystarczy podać numer telefonu, na który zostanie wysłane potwierdzenie.
Technologia działa w oparciu o moduł NFC i platformę Knox, więc ma być bezpieczna i współpracować z praktycznie wszystkimi smartfonami i tabletami Samsunga z ostatnich kilku lat.
SoftPOS: program pilotażowy ma ruszyć w Polsce jeszcze w tym roku
Pierwszej w historii transakcji z użyciem nowej metody dokonano 6 września w Warszawie. Nieprzypadkowo. "Wprowadzenie tego rodzaju rozwiązania jest możliwe wyłącznie w kraju, w którym płatności zbliżeniowe cieszą się dużą popularnością, a Polska znajduje się pod tym względem w światowej czołówce" - wyjaśnia Katarzyna Zubrzycka z firmy Visa.
Program pilotażowy ma wystartować jeszcze w tym roku. Początkowo dokonywać będzie można jedynie płatności do 50 zł, które nie wymagają podania PIN-u, ale pod koniec czwartego kwartału ograniczenie ma zostać zdjęte. Wówczas telefony będą funkcjonować jak zwykłe terminale.
Mam nadzieję, że to rozwiązanie się przyjmie
Mamy drugą połowę 2019 roku, ale wciąż nie wszędzie da się płacić zbliżeniowo. W moim 70-tysięcznym mieście niewiele jest restauracji, które akceptują płatności kartą przy zamawianiu jedzenia z dowozem. Problemy są również w taksówkach czy podczas korzystania z usług hydraulików i innych fachowców.
Jedną z przyczyn są wysokie koszty wynajmu terminala. Tymczasem smartfon ma dziś niemal każdy, a duży odsetek ludzi ma smartfon Samsunga. Tymczasem opłata licencyjna za korzystanie z usługi SoftPOS będzie ponoć kwestią kilkunastu złotych miesięcznie.
Usługa ma wystartować w Polsce, ale dalsze plany zakładają rozszerzenie jej dostępności o inne kraje Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji i Pacyfiku.