CEO Sony Mobile: "Nie sprzedamy działu mobilnego"

CEO Sony Mobile: "Nie sprzedamy działu mobilnego"

Sony Xperia Z3+
Sony Xperia Z3+
Źródło zdjęć: © Sony
Konrad Błaszak
07.07.2015 14:08, aktualizacja: 07.07.2015 16:08

Jeśli uważnie śledzicie wszystkie plotki o Sony Mobile, to na pewno wiecie, że ten dział był już - według plotek - sprzedawany kilkukrotnie. Niemal za każdym razem, gdy wyniki sprzedaży były dużo słabsze niż oczekiwano w internecie pojawiała się masa tekstów o tym, że sprzedaż marki Xperia to tylko kwestia czasu. Teraz na ten temat wypowiedział się CEO Sony Mobile, Hiroki Totoki.

Bez wątpienia Sony Mobile nie może zaliczyć ostatnich miesięcy do udanych. Wyniki finansowe i sprzedaż urządzeń z linii Xperia nie napawają optymizmem, a ostatni flagowiec, czyli Xperia Z3+ to jedynie lekkie odświeżona wersja poprzednika, która na dodatek miała masę problemów z przegrzewaniem się. Dużo ciekawiej wygląda średnia półka (M4 Aqua oraz C4), ale to nie zmienia sytuacji, że Sony Mobile jest w dołku. Wydawać by się mogło, że jest to idealny moment na sprzedaż tego działu, ale tak się nie stanie.

CEO Sony Mobile, Hiroki Totok w wywiadzie udzielonym serwisowi ArabianBusiness mówił o internecie rzeczy oraz tym jak bardzo zyskuje ta gałąź rynku. Smartfony są dla niej bardzo ważne, ponieważ są zarówno z nią, jak i z życiem codziennym bardzo powiązane. Podkreśla on, że jest to zupełnie inna branża niż komputery, co jest oczywiście nawiązaniem do sprzedaży działu VAIO. Ze względu na te elementy Sony nie zamierza z rezygnować z działu mobilnego.

Hiroki Totoki:

Nigdy nie sprzedamy ani nie zrezygnujemy z działu mobilnego.

Oczywiście odniósł się jeszcze do plotek o sprzedaży działu mobilnego, które według niego wynikają z ogromnej straty spowodowanej wykupieniem udziałów Ericssona z SE. CEO dodał również, że wykupienie udziałów Ericssona ze spółki Sony Ericsson faktycznie było Japończyków poważna operacja, która w ogólnym rozrachunku przyniosła ogromne koszty, ale sytuacja cały czas jest stabilna.

Totoki powiedział także, że zostając CEO Sony Mobile dostał za zadanie jak najszybsze odwrócenie sytuacji firmy o 180 stopni. Nie będzie to łatwe, ale ważnym czynnikiem jest restrukturyzacja. Do końca 2016 roku koszty mają spaść o 30%, a zatrudnienie o 20%. Kolejnym krokiem do przywrócenia rentowności mobilnego biznesu ma być postawienie w większym stopniu na procesory MediaTeka.

Dla Sony Mobile rok 2015 jest rokiem zmian i widać to wyraźnie po działaniach firmy. Zastanawiające jest w tym kontekście, czy już we wrześniu zostaną pokazane aż 3 topowe Xperie Z5. Mógłby być to świetny ruch, ale w takim razie sensowność Z3+/Z4 byłaby mocna dyskusyjna.

Od samego początku głęboko wierzyłem w to, że Sony Mobile nie zniknie z rynku, a teraz słowa CEO to potwierdzają. Pytanie tylko, czy za kilka miesięcy Japończycy znów nie zmienią zdania o 180 stopni?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)