Sony precyzuje politykę aktualizacyjną. Co to dokładnie oznacza?

Sony precyzuje politykę aktualizacyjną. Co to dokładnie oznacza?

Sony precyzuje politykę aktualizacyjną. Co to dokładnie oznacza?
Miron Nurski
02.02.2018 12:49, aktualizacja: 02.02.2018 13:49

Jeśli chodzi o politykę aktualizacyjną, Sony na tle innych producentów nie ma powodów do wstydu. Firma nie tylko wspiera sporo urządzeń przez długi okres, ale i gra z klientami w otwarte karty. Teraz jeszcze bardziej otwarte.

2-letnie wsparcie dla urządzeń premium

Sony jeszcze jaśniej nakreśliło swoje plany aktualizacyjne, co zauważył serwis XperiaBlog. W oficjalnym komunikacie czytamy:

Naszym celem jest wspieranie wszystkich urządzeń premium najnowszymi aktualizacjami Androida przez 2 lata od momentu premiery. Możemy zdecydować, by nie aktualizować urządzeń ze średniej i niższej półki, jeśli testy nie sprostają naszych rygorystycznym standardom i uznamy, że sprzęt nie będzie w stanie zapewnić użytkownikowi stabilnych doświadczeń.

Na najdłuższe wsparcie mogą więc liczyć użytkownicy flagowców z linii Xperia XZ, ale jeśli chodzi o tańsze urządzenia, firma nie mówi stanowczego "nie". Wszystko zależeć będzie od tego, czy będą one w stanie "udźwignąć" nowsze wydania.

Osobiście nie przywiązywałbym się jednak przesadnie do "2 lat" w przypadku jesiennych premier

Komunikat dotyczący 2-letniego wsparcia zaczyna się od słów "we aim", co oznacza, że Sony postawiło sobie taki cel, ale nie ma jasnej deklaracji, że na 100 proc. zostanie on zrealizowany.

Dlaczego o tym piszę? Bo Sony, podobnie jak wielu innych producentów, wypuszcza kluczowe telefony 2 razy do roku: na wiosnę oraz na jesień. Problem w tym, że nowe wersje Androida także debiutują jesienią; czasem chwilę przed debiutem nowych smartfonów, czasem chwilę po.

Często bywa tak, że urządzenia z dwóch połówek roku napędzane są przez te same podzespoły. Tak jest chociażby w przypadku Xperii XZ Premium (wiosna 2017) oraz Xperii XZ1 (jesień 2018). Dlatego podejrzewam, że wsparcie obu tych urządzeń - mimo półrocznej różnicy wieku - zakończy się w tym samym momencie. Nawet jeśli Android 10.0 zadebiutuje chwilę przed upływem 24 miesięcy od premiery modelu XZ1.

Zresztą mamy już precedens. Xperia Z5 została zaprezentowana 2 września 2015 roku, a Android 8.0 Oreo zadebiutował 21 sierpnia 2017. Pełne 2 lata nie minęły, a jednak smartfon został odcięty od aktualizacyjnej pępowiny w tym samym momencie, co starsza o kilka miesięcy Xperia Z3+.

Android™ 8.0 Oreo: Sony’s latest software experience for Xperia™

Nie zrozumcie mnie źle - nie krytykuję Sony, bo mało kto oferuje dłuższe wsparcie aktualizacyjne niż 2 firma. Uczulam tylko, gdyby ktoś w razie braku ewentualnego wsparcie przez bite 24 miesiące zamierzał się wykłócać, bo "miały być 2 lata". To cel, nie deklaracja.

Doceniam Sony za granie w otwarte karty

Krótko po premierze Androida 8.0, Sony jako jeden z nielicznych producentów opublikował oficjalną listę smartfonów, które otrzymają aktualizację.

[h4]Lista smartfonów Sony z zapowiedzianą aktualizacją do Androida 8.0 Oreo[/h4]

  • [][url=http://komorkomania.pl/t/23084,sony-xperia-x]Xperia X[/url][][url=http://komorkomania.pl/t/23194,sony-xperia-x-performance]Xperia X Performance[/url][][url=http://komorkomania.pl/t/23417,sony-xperia-xz]Xperia XZ[/url][][url=http://komorkomania.pl/t/23396,sony-xperia-x-compact]Xperia X Compact[/url][][url=http://komorkomania.pl/t/25656,sony-xperia-xz-premium]Xperia XZ Premium[/url][][url=http://komorkomania.pl/t/25662,sony-xperia-xzs]Xperia XZs[/url][][url=http://komorkomania.pl/t/25660,sony-xperia-xa1]Xperia XA1[/url][][url=http://komorkomania.pl/t/25661,sony-xperia-xa1-ultra]Xperia XA1 Ultra[/url][][url=http://komorkomania.pl/34301,sony-xperia-touch-pierwsze-wrazenia]Xperia Touch[/url][][url=http://komorkomania.pl/t/26087,sony-xperia-xa1-plus]Xperia XA1 Plus[/url][][url=http://komorkomania.pl/t/25928,sony-xperia-xz1]Xperia XZ1[/url] (Android Oreo po wyjęciu z pudełka)[][url=http://komorkomania.pl/t/25929,sony-xperia-xz1-compact]Xperia XZ1 Compact[/url] (Android Oreo po wyjęciu z pudełka)

Z garstki producentów, którzy zdecydowali się na taki krok, lista Sony jest najdłuższa (10 urządzeń). Mówiąc bardziej precyzyjnie: Motorola teoretycznie zamierza zaktualizować o 1 telefon więcej, ale tylko dlatego, że Xperie XZ1 i XZ1 Compact - w przeciwieństwie do debiutującej w tym samym czasie Moto X4 - już na starcie miały najnowszą wersję systemu.

Co więcej, Sony bardzo szybko radzi sobie z aktualizacją smartfonów. Xperia XZ Premium dostała Oreo już w październiku ubiegłego roku, podczas gdy użytkownicy większości pozostałych flagowców wciąż czekają.

Dodajmy do tego oficjalną i spolszczoną witrynę Sony poświęconą najnowszej wersji systemu, na której jasno wyszczególnione są nowe funkcje oraz urządzenia z zapowiedzianą aktualizacją.

Obraz

Mało? Na kolejnej stronie Sony można wpisać IMEI, by poznać plany aktualizacyjne dla konkretnego modelu.

Do 6-letniego wsparcia smartfonów Xiaomi jeszcze trochę brakuje, ale w zestawieniu z większością producentów Sony ma powody do dumy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)