Xperia Z3+ i Snapdragon 810 to gorące połączenie. Sony zapowiada chłodzącą aktualizację

Xperia Z3+ i Snapdragon 810 to gorące połączenie. Sony zapowiada chłodzącą aktualizację

Xperia Z3+
Xperia Z3+
Konrad Błaszak
13.06.2015 14:57, aktualizacja: 18.06.2015 17:08

Sony Xperia Z3+ to najnowszy flagowiec japońskiej firmy, który został wyposażony w Snadpragona 810. Układ ten znany jest nie tylko z dużej mocy, ale również problemów z grzaniem się i nowa Zetka doskonale to potwierdza.

Aktualizacja: opisywany tutaj problem z przegrzewaniem się został częściowo rozwiązany w nowej wersji oprogramowania, o czym przeczytacie tutaj.

Dla zrozumienia kontekstu informacji o przegrzewaniu się Xperii Z3+ trzeba przypomnieć sobie jaką prasę miał Snapdragon 810. Zaczęło się od przypuszczeń, że Samsung w Galaxy S6 nie będzie wykorzystywać układu Qualcomma ze względu na jego problemy z przegrzewaniem się. Jak wiemy, plotki te okazały się prawdziwe i flagowce koreańskiej firmy korzystają tylko z autorskich Exynosów Samsunga. Potem nastąpiły testy HTC One M9 i okazało się, że pierwsze egzemplarze tego urządzenia były małymi piecykami. Smartfon potrafił osiągnąć ponad 55 stopni, przy czym wyniki konkurencji wskazywały około 40 stopni.

Problem One'a M9 udało się rozwiązać za pomocą aktualizacji obniżającej wydajność układu jeszcze przed premierą smartfona, ale niesmak pozostał i Snapdragon nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Kolejnym ciosem była decyzja LG. Firma w zakrzywionym smartfonie G Flex 2 użyła Snapdragona 810, ale już prawdziwy flagowiec, czyli LG G4 został wyposażony w 6-rdzeniowego Snapdragona 808. Teoretycznie jest to słabszy smartfon niż oferowany przez konkurencję, ale nieco mniejsza moc będzie wynagradzana większą wygodą pracy i mniejszą temperaturą.

Teraz problem ma Sony, co potwierdzają chociażby informacje z holenderskiego serwisu gsminfo.nl. Według nich, Xperia Z3+ jest gorącym telefonem i nie chodzi tutaj o zainteresowanie klientów, ale temperaturę, którą wydziela podczas korzystania. Wystarczy korzystać przez kilka minut z aparatu lub włączyć bardziej zaawansowaną grę, żeby odczuć, że telefon staje się bardzo gorący. To samo dotyczy zresztą także egzemplarza testowanego właśnie przez naszą redakcję.

Komunikat wyświetlany po kilku minutach używania aparatu Xperii X3+
Komunikat wyświetlany po kilku minutach używania aparatu Xperii X3+

Co ważne japońska wersja modelu, czyli Xperia Z4, również ma te same problemy. Jak jednak informuje serwis rbmen.blogspot.ro skarży się na to wielu użytkowników z kraju Kwitnącej Wiśni. Co ciekawe, sami operatorzy zalecają wyłączanie Xperii Z4 raz na jakiś czas oraz podczas ładowania urządzenia.

Istotne jest w tym wszystkim to, że o problemie wie również samo Sony, które poinformowało holenderski serwis, że sytuacja z grzaniem się urządzenia występuje w "niektórych sytuacjach". Japończycy obiecali również, że zostanie to naprawione wraz z aktualizacją telefonu latem. Firma raczej nie wyrobi się zatem przed polską premierą, gdyż pierwsze egzemplarze trafią do polskich konsumentów już w przyszłym tygodniu.

Wygląda więc na to, że nowy flagowiec był tworzony na szybko, byle tylko nie zostać w tyle za konkurencją. Z takim podejściem ciężko będzie wyjść Japończykom na prostą.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)