Nie czekaj na świat bez kabli - pozbądź się ich już dziś. Tylko najpierw zastanów się, czy warto

Nie czekaj na świat bez kabli - pozbądź się ich już dziś. Tylko najpierw zastanów się, czy warto

Ładowanie smartfona
Ładowanie smartfona
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Miron Nurski
18.01.2016 15:26, aktualizacja: 19.01.2016 12:35

Czy świat bez kabli faktycznie jest taki wspaniały? To zależy, co rozumiemy przez pojęcie "bezprzewodowe ładowanie".

Wczoraj Konrad pisał, że czeka na czasy, gdy z jego życia znikną wszystkie kable. Czy ja również czekam na takie czasy? Jeśli alternatywą dla kabli ma być wyłącznie proponowane przez Konrada ładowanie indukcyjne - nie.

Nie taki kabel straszny jak go malują

Problem z ładowaniem bezprzewodowym jest taki, że kabel - paradoksalnie - jest rozwiązaniem bardziej... mobilnym. Choć bezprzewodowość kojarzy się z wolnością, to kabel pozwala na swobodne korzystanie z telefonu podczas ładowania. Z kolei urządzenie ładowane indukcyjnie jest - nomen omen - uziemione na podstawce. Gdybyśmy przenieśli się do alternatywnej rzeczywistości, w której istnieją tylko ładowarki bezprzewodowe, marzylibyśmy o kablach.

Galaxy S6 edge+
Galaxy S6 edge+© Samsung

Z tego też powodu jedynym rozwiązaniem, które mogłoby całkowicie zastąpić przewody, jest transfer energii nie tylko bezprzewodowy, ale i bezdotykowy. Warto w tym miejscu odnotować, że takie technologie już powstają. W 2013 roku niemieckiemu studentowi Dennisowi Siegelowi udało się się skonstruować urządzenie, które przechwytuje pole elektromagnetyczne z fal radiowych oraz Wi-Fi i konwertuje je na prąd elektryczny. Miną jednak lata, nim tego typu technologie będą na tyle wydajne, by całkowicie zastąpić kable.

Nie zrozumcie mnie źle - uwielbiam bezprzewodowe ładowanie

A jeśli ktoś chce ograniczyć liczbę używanych kabli, może to zrobić już dziś; potrzebne do tego technologie istnieją i mają się dobrze. Ładowanych bezprzewodowo telefonów nie brakuje, a jako że trafiają one na rynek od lat, można je dostać w niezłej cenie. Istnieją nawet takie pokrowce jak SPIGEN SGP Tough Armor Volt, które uzbrajają w możliwość bezprzewodowego ładowania telefony, które w standardzie go nie oferują (w tym przypadku iPhone 6).

Obraz
© SPIGEN

Jest też czym ładować. Oprócz setek uniwersalnych podstawek czy mat ładujących, w sklepach bez problemu można znaleźć także chociażby... meble. IKEA ma w swoim portfolio cały arsenał szafek, stolików nocnych czy narzędzi gotowych do zamontowania w dowolnym meblu.

Obraz
© IKEA
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)