Szach-mat, fani iPhone’a. Użytkownicy Androida są lepszymi kierowcami

Szach-mat, fani iPhone’a. Użytkownicy Androida są lepszymi kierowcami

Szach-mat, fani iPhone’a. Użytkownicy Androida są lepszymi kierowcami
Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad Siwik
09.05.2022 06:29, aktualizacja: 09.05.2022 12:37

Rywalizacja między Androidem i iPhonem trwa od wielu lat. Gdyby jednak komuś brakowało argumentów w sporze, nowe badanie podlewa ogień oliwą, porównując nawyki prowadzenia pojazdów przez użytkowników obu systemów.

W nowym badaniu przeprowadzonym przez Jerry, amerykańską porównywarkę ubezpieczeń samochodowych, przeanalizowano nawyki 20 tys. kierowców w trakcie 13 milionów kilometrów jazdy. Następnie zespół podzielił wyniki na sześć kategorii: ogólna bezpieczna jazda, jazda w rozproszeniu, prędkość, skręcanie, przyspieszanie i hamowanie.

Wyniki były jednoznaczne – użytkownicy systemu Android zajęli pierwsze miejsce we wszystkich sześciu kategoriach jako najbezpieczniejsi kierowcy. Kategorią, w której zanotowano największą różnicę między obiema grupami, była jazda w stanie rozproszenia uwagi – użytkownicy Androida uzyskali wynik o sześć punktów wyższy niż ich konkurenci z iPhone'ami.

Użytkownicy Androida pokonują użytkowników iPhone'a w ogólnym wyniku i w każdej kategorii bezpiecznej jazdy
Użytkownicy Androida pokonują użytkowników iPhone'a w ogólnym wyniku i w każdej kategorii bezpiecznej jazdy© Jerry

Poza ogólnymi wynikami pojawiło się kilka interesujących wniosków. W przypadku obu platform "najwyższe wyniki ogólne uzyskały osoby starsze, w związku małżeńskim, będące właścicielami domów, mieszkające na środkowym zachodzie, posiadające dyplom licencjata lub wyższy, a także posiadające wyższą ocenę zdolności kredytowej".

Jednak w przypadku każdej kategorii i grupy demograficznej użytkownicy Androida osiągali lepsze wyniki niż użytkownicy iPhone'a. Na przykład samotni użytkownicy Androida uzyskali lepsze wyniki niż zaślubieni użytkownicy iPhone'a. Z kolei korzystający z Androida bez dyplomu ukończenia szkoły średniej uzyskali lepsze wyniki niż zwolennicy iOS z wyższym wykształceniem.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Podobnie użytkownicy Androida nieposiadający własnego domu uzyskiwali wyższe wyniki niż użytkownicy iPhone'ów posiadający własny dom, a użytkownicy Androida z niską oceną zdolności kredytowej plasowali się wyżej niż użytkownicy iPhone'ów z najlepszą oceną zdolności kredytowej. W każdym z tych przypadków podstawowe dane demograficzne powinny były faworyzować użytkowników iPhone'a.

Chociaż nie ma całkowitej pewności, badacze Jerry'ego uważają, że może to wynikać z tego, że prowadzenie pojazdu jest oparte na zasadach, a nie na emocjach. Inne badania wykazały, że użytkownicy Androida są zazwyczaj bardziej sumienni i uczciwi, a także mniej skłonni do łamania przepisów. Z kolei użytkownicy iPhone'ów wykazują większą emocjonalność, co może skutkować niespójnym i nieprzewidywalnym zachowaniem. Co prawda Apple i jego użytkownicy mogą szczycić się tym, że "myślą inaczej", jednak cechy te nie muszą przekładać się w naturalny sposób na bezpieczeństwo jazdy.

Konrad Siwik, dziennikarz Komórkomanii

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)