Szczoteczki i odkurzacze, czyli czym inspirował się Samsung przy projektowaniu Galaxy Z Flipa

Składane smartfony zmieniają kształt dzięki niezwykle skomplikowanym mechanizmom. Piasek i kurz są dla nich zabójcze, więc inżynierowie musieli wymyślić sposób na jego ochronę. Z pomocą przyszły przedmioty codziennego użytku.

Szczoteczki i odkurzacze, czyli czym inspirował się Samsung przy projektowaniu Galaxy Z Flipa
Patryk Korzeniecki

13.05.2020 | aktual.: 13.05.2020 13:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Składane smartfony stworzyły wyzwania nieznane konstrukcjom jednobryłowym. Sporym problemem było zabezpieczenie mechanizmu zawiasu przed zanieczyszczeniami, które mogłyby go uszkodzić. Wprawdzie szpary w obudowie są bardzo małe, jednak wiecie jak to jest z kurzem - dostaje się dosłownie wszędzie.

Samsung zdradził, w jaki sposób wpadł na zastosowanie szczotek w modeluSamsung Galaxy Z Flip.

Samsung Galaxy Z Flip - inspiracje były bardzo przyziemne

Inżynierowie musieli zaprojektować rozwiązanie elastyczne, cienkie i wytrzymałe na tyle, żeby wytrzymać 200 000 zgięć.

Samsung
Samsung

Specjaliści Samsunga wykonali tuziny prototypów w czasie szukania odpowiedniego rozwiązania. Z oficjalnych materiałów dowiadujemy się, że szukali materiału podobnego do włókien w szczoteczce dentystycznej. Sprawdzały się w ochronie mechanizmu, ponieważ potrafiły dostosować się do powierzchni obudowy, tak jak włosie szczoteczki dopasowuje się do kształtu mytych zębów.

Obraz
© Aliexpress / Unsplash

Włókna te były jednak zbyt podatne na zużycie, więc Samsung wziął na tapet... końcówkę od odkurzacza. Inżynierowie wybrali je, ponieważ nie odkształca się i nie traci właściwości wraz z kolejnymi zgięciami telefonu.

Obraz
© Samsung

Proces projektowy jest całkiem interesujący - szkoda tylko, że rozwiązanie nie jest wystarczające. Samsung bardzo chwali się zastosowaniem szczotek, jednak w praktyce okazuje się, że nie eliminują do końca problemu - same szczotki działają, jednak część pyłu mimo wszystko może dostać się do środka innymi szczelinami.

Komentarze (4)