Szybko i tanio, czyli pierwszy naprawdę ośmiordzeniowy smartfon zaprezentowany
Długo nie trzeba było czekać na pierwszego naprawdę ośmiordzeniowego smartfona. Wykorzystujący nowy układ MediaTeka sprzęt został pokazany kilka dni temu. Zapowiada się interesująco, ale ważna dla nas powinna być bardziej sama platforma.
Długo nie trzeba było czekać na pierwszego naprawdę ośmiordzeniowego smartfona. Wykorzystujący nowy układ MediaTeka sprzęt został pokazany kilka dni temu. Zapowiada się interesująco, ale ważna dla nas powinna być bardziej sama platforma.
Na jesiennej edycji Hong Kong Electronics Fair, które są jedną z największych wystaw elektroniki na świecie, pokazano pierwszego smartfona opartego na układzie MediaTek MT6592. Jest nim X2S firmy UMI, która sprzedaje urządzenia wyłącznie w Chinach i stąd też nie jest zbyt rozpoznawalna na świecie. Niemniej jednak, temu małemu producentowi udało się przygotować naprawdę ciekawe urządzenie - X2S nie ustępuje na specyfikacją nowym flagowcom bardziej znanych firm, a do tego kosztuje co najmniej połowę mniej.
[solr id="komorkomania-pl-196362" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/2768,szybkie-bezprzewodowe-ladowanie-samsung-i-sony-juz-o-tym-mysla" _mphoto="samsung-galaxy-s4-wirele-5704de1.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4608[/block]
Smartfon UMI został wyposażony w 5-calowy ekran IPS o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli), aparat z 13-megapikselową matrycą i optyką Sony, 32 GB wbudowanej pamięci, 2 GB pamięci RAM, NFC czy moduł LTE. Największe wrażenie robi jednak układ MediaTek MT6592, jednostka oparta na ośmiu rdzeniach Cortex-A7 o taktowaniu do 1,5 GHz (maksymalnie możliwe taktowanie to 2 GHz), wykonanych w procesie technologicznym 28 nm. Wspiera go grafika Mali-450 MP, która według firmy ARM ma być nawet do dwóch razy szybsza niż popularne GPU z wielu modeli Galaxy (Mali-400 MP).
Dość nietypowy układ MediTeka dobrze prezentuje się pod względem wydajności - w benchmarku AnTuTu (przy taktowaniu 1,7 GHz) osiąga wynik około 25-26 tys. punktów. To wyraźniej mniej niż urządzenia ze Snapdragonem 800, ale nie ustępuje tym opartym na modelu 600. Teoretycznie więc wykorzystujące platformę MT6592 smartfony nie powinny być dużo słabsze niż flagowce bardziej znanych producentów, chociaż wiele zależy od jakości samych rdzeni i GPU. O tym jednak napiszę więcej w osobnym wpisie, a teraz skupię się na najważniejszej kwestii - cenie.
Według serwisu PhoneArena UMI X2S ma kosztować między 245 dol. a 330 dol., właśnie dzięki niskiej cenie nowego chipsetu MediaTeka. To niewiele jak na sprzęt o takich parametrach i naprawdę dobrej wydajności. O ile więc nie liczę na pojawienie się smartfona UMI na polskim rynku, mam nadzieję, że z układu MT6592 zacznie korzystać większa liczba producentów (choćby Alcatel, który coraz śmielej radzi sobie na naszym rynku). Nie musi być to bowiem najlepsza na rynku jednostka, ale z pewnością pozwoli na przygotowywanie tanich i naprawdę szybkich telefonów.
Źródło: GSMArena • PhoneArena