Tablety z układem Intela wydajniejszym od Snapdragona 800 za mniej niż 1000 zł
W segmencie tabletów i smarfonów Intel nie był dotychczas - z wielu powodów - realną konkurencją dla producentów tworzących układy na architekturze ARM. Wkrótce może się to zmienić. Nowy Atom ma być wydajny i tani.
24.07.2013 | aktual.: 24.07.2013 16:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Urządzenia te nie wykorzystują jeszcze układów Atom z rodziny Bay Trail a jednostki bazujące na Clover Trail+, która od wersji bez plusa różni się przede wszystkim wydajnością GPU. Układy bazujące na odświeżonej platformie są wyposażone w PowerVR SGX 544 MP2. To GPU wystarczy wymagającym graczom. Wcześniejsze układy Atom na platformie Clover Trail, które trafiły między innymi do tabletów z Windows 8 (na przykład Acera W510) miały wydajność GPU porównywalną do Tegry 3. Wykorzystanie lepszego układu graficznego jest istotną zmianą, ale trzeba pamiętać, że obecne układy Atom są blisko spokrewnione z Atomami z 2008 roku, które bazowały na 45 nm rdzeniach Bonnell. Technologicznie są nieco przestarzałe, ale nie znaczy to, że ich wydajność jest niska - CPU nie ustępują zasadniczo 28 nm rdzeniom Krait, które Qualcomm wykorzystał w układach Snapdragon S4, choć te drugie mają mniejsze zapotrzebowanie na energię. Clover Trail z plusem czy bez nie jest jednak platformą, która mogłaby zawojować rynek zdominowany przez układy ARM.
Szanse będą jednak mieć platformy Bay Trail dedykowana tabletom oraz Merrifield, który w pierwszej połowie przyszłego roku ma zadebiutować w smartfonach. Obie będą wykorzystywać zupełnie nową mikroarchitekturę Silvermont. Warto zaznaczyć, to pierwsza tak duża zmiana w procesorach Atom od 2008 roku.
Atom, jak będzie (?)
Intel przespał okres, gdy rodził się nowy segment urządzeń. Nie znaczy to jednak, że nie może odrobić strat. Wiele zresztą wskazuje na to, że z technologią Silvermont oraz wsparciem producentów wreszcie uda mu się wywalczyć sensowny fragment rynku.
Platforma Bay Trail ma być radykalnie wydajniejsza od Clover Trail+. Liliputing opublikowało porównanie wydajności energooszczędnych układów Intela i AMD bazujące na informacjach z GeekBench, które to potwierdza.
Bazujące na nowych, 22 nm rdzeniach układy mają być nie tylko wydajniejsze, ale także energooszczędne i będą mniej się nagrzewać. TDP dedykowanej tabletom wersji platformy Bay Trail ma wynosić ok. 3W. Będzie ona obsługiwać do 4 GB pamięci operacyjnej, zapewni pełne hardware'owe wsparcie dla kodowania i dekodowania wideo oraz ma współpracować w wyświetlaczami o rozdzielczości 2560 x 1600. Nowe układy będą wykorzystywać rdzenie graficzne Intel HD Graphics 4000. Wydajność GPU ma być trzykrotnie wyższa niż układów Atom wykorzystujących grafikę PowerVR.
Platforma Bay Trail ma być wykorzystana w nowych urządzeniach hybrydowych i tabletach z Windowsem oraz sprzęcie z Androidem. Niedawno zresztą wyciekł wynik benchmarku AnTuTu, w którym pracujące pod kontrolą Androida 4.2.2 urządzenie z układem Atom nowej generacji osiągnęło wynik ok. 50000 punktów, czyli o ok. 20000 więcej, niż Snapdragon 800.
Tablet z nowym Atomem za mniej niż 800 zł
Wierzymy, że platforma Bay Trail pozwoli nam wejść na rynki, w których teraz nie ma nas w pełnym wymiarze. Dostępne będą tablety w cenie niższej niż 199 dolarów, a nawet za mniej niż 150 dolarów.
Jeśli w sprzedaży pojawią się tablety z Windows 8 i Androidem za mniej niż 800-1000 zł oferujące wysoką wydajność i długi czas pracy, pozycja Intela w segmencie mobilnym może się szybko poprawić.
Jak będzie w praktyce? Przekonamy się jesienią. Wtedy do sprzedaży powinny trafić urządzenia bazujące na nowej platformie.