Tajemnicza kropka na iPhonie. Oto do czego służy

Tajemnicza kropka na iPhonie. Oto do czego służy
25.06.2022 19:37
Czarna kropka na iPhone - do czego służy
Czarna kropka na iPhone - do czego służy
Źródło zdjęć: © Unsplash

Część z nas mogła zastanawiać się, do czego służy niewielkich rozmiarów kropka, którą można dostrzec obok aparatu w smartfonach iPhone'a. Wyjaśniamy, czym jest i do czego służy.

Niewielkich rozmiarów czarna kropka, zlokalizowana obok aparatu w smartfonach iPhone'a nie jest dodatkową lampą błyskową, jak mogłoby się wydawać. To mikrofon, który sprawia, że nagrywane filmy mają jeszcze lepszą jakość dźwięku. Głównym zadaniem tego mikrofonu jest redukcja szumów oraz wydobycie pełni nagrywanych dźwięków.

Czarna kropka z tyłu iPhone'a

Mikrofon jest jednym z trzech wbudowanych mikrofonów iPhone'a. Główny mikrofon znajduje się na dole urządzenia obok portu służącego do ładowania, a drugi na górze wyświetlacza. Oba są zdecydowanie większe i bardziej widoczne niż mała kropka z tyłu telefonu.

Warto jednak zaznaczyć, że wspomniana kropka występuje w modelach niższych niż iPhone 12 Pro/Pro Max lub iPhone'a 13 Pro/Pro Max. W ich przypadku niewielka kropka obok aparatu to skaner LiDAR, czyli Light Detection and Raging. Jest to zaawansowany czujnik 3D, który w praktyce posiada wiele zastosowań. Jednym z nich jest np. pomiaru odległości czy wzrostu. Wbudowana w iPhone aplikacja "Miarka", bazująca na czujniku LiDAR, pozwala oszacować rozmiary rzeczywistych obiektów. Więcej na temat zastosowań i możliwości LiDAR można przeczytać w tekście Mirona Nurskiego.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)