Tańsze stawki hurtowe SMS - ale czy ceny spadną...?

Tańsze stawki hurtowe SMS - ale czy ceny spadną...?

UKE zajmie się konkursami SMS
UKE zajmie się konkursami SMS
Kira Czarczyńska
12.02.2011 20:30, aktualizacja: 12.02.2011 21:30

Ceny za połączenia wychodzące są przedmiotem nieustającej wojny między operatorami, możemy więc obserwować ich znaczny spadek już od kilku lat. Nieco inaczej jest jednak z wysyłaniem SMS-ów: tutaj owszem, też jest coraz taniej, ale rewelacji nadal nie ma. UKE postanowiło więc wziąć tą sprawę (prawnie) w swoje ręce.

Do końca ubiegłego roku stawka hurtowa za wiadomość SMS wynosiła 15 groszy. To w dużym stopniu uzasadniało względnie wysokie ceny wychodzących wiadomości tekstowych. Zmieniło się to jednak już od 1. stycznia - tyle, że na razie jest dla klientów nieodczuwalne.

Operatorzy dopiero teraz zabrali się bowiem za aneksowanie umów interkonektowych, dotyczących tych stawek.

Obecnie, od początku 2011 roku, hurtowy koszt SMS to już tylko 8 groszy. I co kolejne 6. miesięcy ma spadać dalej - aż do osiągnięcia w lipcu przyszłego roku stawki 5 groszy za wiadomość.Taką właśnie optymalną wartość SMS-a sugerował Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Dotychczas regulacji na hurtowym rynku SMS nie było.

Ponieważ jednak już od 2009 r. operatorzy nie potrafili dojść ze sobą do porozumienia w kwestii obniżki stawek, UKE podjął decyzję o interwencji. Decyzje regulacyjne dla pięciu operatorów infrastrukturalnych wydane zostały zaledwie dwa miesiące temu, w grudniu 2010.

Czy nowe stawki hurtowe obniżą nam ceny dla klienta końcowego?

Zapewne operatorzy najchętniej w ogóle nic by nie robili, ale w drogę wejdzie im jak zwykle Play. Sieć już teraz nastawiła się na zmiany cen, siłą rzeczy więc pozostali główni gracze na rynku nie będą mieć innego wyjścia, niż dostosować się do konkurencji. Prędzej czy później więc, ceny SMS-ów spadną. Znając Play, zapewne wcześniej...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)