Telefony rozsuwane - najlepsze premiery 2010

Telefony rozsuwane - najlepsze premiery 2010

Telefony rozsuwane - najlepsze premiery 2010
Jakub Płaza
26.12.2010 22:38, aktualizacja: 26.12.2010 23:38

Pisaliśmy już o tanich dotykowcach, słuchawkach fotograficznych i modelach do gier. Pora więc na telefony rozsuwane. Pomyślałem, że nie ma sensu rozdzielać ich na klasyczne slidery i smartfony z pełną klawiaturą QWERTY. W poniższym zestawieniu znajdziecie zatem wszystkie typy obudowy i sposoby rozsuwania. Będą to oczywiście najciekawsze premiery 2010 roku.

Klasyczne slidery miały już swoje piętnaście minut. Było to mniej więcej 2 lat temu. Powoli zaczęły je wypierać dotykowce. Teraz to one biją rekordy popularności, zostawiając w tyle wszystkie inne typy. W ich obrębie wykształciła się podgrupa, czyli ekran dotykowy w połączeniu z wysuwaną klawiaturą QWERTY.

Rozwiązanie jest bardzo pomysłowe, ale mimo to nie zdobyło serc większej liczby odbiorców. Niemniej jednak co jakiś czas trafia się kolejna ciekawa premiera, na którą warto zwrócić uwagę. Poniżej znajdziecie kilka najlepszych według mnie modeli.

Slidery są telefonami szczególnie narażonymi na uszkodzenia czy złapanie dodatkowych luzów. Warto zatem zwracać uwagę na wykonanie. Wszyscy wiemy, jak drażniące jest, kiedy oba elementy obudowy poruszają się względem siebie inaczej, niż wynika to ze sposobu ich rozsuwania. Prawda jest niestety taka, że świetne wykonanie jest domeną drogich telefonów. Kupując taniego slidera, trudno wymagać cudów. Czasami nawet wśród tych droższych możemy doszukać się pomyłek. Wszystko to znajdziecie w poniższym zestawieniu.

Telefony rozsuwane - najlepsze premiery 2010Sony Ericsson Zylo i Sony Ericsson Spiro

Oba telefony są bliźniaczo podobne do siebie. Zacznę od tego, że producent przeznaczył je dla młodszych odbiorców. Wyróżniają się one młodzieżowym designem i są nastawione przede wszystkim na słuchanie muzyki, korzystanie z portali społecznościowych i granie w gry. Coś oprócz wyglądu i oferowanych funkcji musi przecież odróżniać oba modele.

Zylo jest nieco lepiej wyposażony. Ma większy ekran (2,6 : 2,2 cala), lepszy aparat (3,2 : 2 Mpix) i oferuje nieco lepszą jakość dźwięku. Obsługuje on także format FLAC. Oba telefony nie zachwycają jednak wykonaniem. Stosunkowo niska cena niesie ze sobą tego rodzaju skutki.

Samsung Duoz C6112

Duoz jest kolejnym klasycznym sliderem, ale przeznaczonym dla szerszej grupy odbiorców. Z tłumu wyróżnia go możliwość korzystania z dwóch kart SIM jednocześnie. Jest zatem telefonem rozsuwanym typu Dual-SIM.

Biorąc pod uwagę wyposażenie, umieściłbym go na jednej z niższych półek. Producent zastosował 2,4-calowy ekran, aparat 2 Mpix, radio FM oraz inne typowe dla tej klasy standardy. W C6112 najważniejsze jest jednak słowo Duoz, a nie wyszukana specyfikacja.

Sony Ericsson Xperia X10 mini pro

Xperia X10 mini pro to bardzo ciekawy smartfon. Działa pod kontrolą Androida, ma malutki ekran dotykowy i wysuwaną klawiaturę QWERTY. Wszystko to sprawia, że gadżecik przypadnie do gustu przede wszystkim paniom.

Na pokładzie znalazł się ekran o przekątnej 2,55 cala, procesor 600 MHz. Telefon zapewnia też pełną integrację z portalami społecznościowymi. Życzyłbym sobie jeszcze lepszego wykonania obudowy i jakości wyświetlanego przez ekran obrazu.

BlackBerry Torch 9800

9800 to nowa jeżynka. Urządzenie wnosi sporo nowości do portfolio kanadyjskiego producenta. Są nimi wysuwana klawiatura QWERTY oraz dotykowy ekran. Nie sposób pominąć najnowszej odsłony systemu operacyjnego - BlackBerry OS 6.0. W gronie telefonów rozsuwanych jest prawdziwym rodzynkiem (a może jeżyną?).

Smartfon jest bardzo zaawansowanym narzędziem biznesowym. Cechuje się nienagannym wykonaniem, ekranem świetnie reagującym na dotyk i wręcz doskonałą klawiaturą QWERTY. Od kupna mogą odstraszyć wyłącznie cena i koszty użytkowania.

HTC Desire Z

HTC Desire może poszczycić się ogromną rzeszą oddanych fanów - i nie ma się co dziwić. Oferuje świetne wykonanie, ciekawy design, doskonały UI i konkurencyjne parametry. Pojawiło się też urozmaicenie w postaci wysuwanej klawiatury QWERTY.

Klawiatura, a konkretniej mechanizm jej wysuwania nie jest jednak doskonały. Jest on zbyt delikatny i nie stawia wystarczającego oporu. Poza tym smartfon oferuje specyfikację podobną do zwykłego Desire, nowy HTC Sense UI oraz dostęp do internetowej usługi HTCSense.com. Desire Z śmiało można określić mianem jednej z najciekawszych premier tego roku.

HTC 7 Pro

Jeżeli Wasz HTC Touch Pro 2 zaczyna powoli niedomagać, może powinniście zastanowić się nad kupnem 7 Pro? Jeszcze do niedawna było to niemożliwe, ale wkrótce model ma zawitać do Europy.

Urządzenie działa pod kontrolą najnowszej odsłony systemu Microsoftu – Windows Phone 7. Producent wyposażył smartfona w rewelacyjną, jak przystało na HTC, 5-rzędową klawiaturę QWERTY. Design powinien zachwycić nawet najbardziej wybrednego fana telefonii komórkowej. Na pozostałą część specyfikacji nie będziecie narzekać. Nie wiem jak Wy, ale ja oczekuję go z niecierpliwością.

Nokia E7

E7 jest częścią czegoś, co można określić mianem Nokia New Wave. Wraz z innymi telefonami (N8, C7) ma pomóc Finom w powrocie na właściwy tor. QWERTY slider cechuje się doskonałym wykonaniem, nowoczesnym wyglądem i nową odsłoną systemu Symbian.

Zacznę od tego, że słuchawka jest niewiele grubsza (niecałe 14 mm) od modelu N8! Pamiętajmy, że mamy do czynienia ze sliderem. Nasze oczy ucieszy ogromny (jak na telefon rozsuwany), 4-calowy ekran typu AMOLED. Na pokładzie znalazły się również: wyjście HDMI, 16 GB wbudowanej pamięci, Bluetooth 3.0 oraz odbiornik GPS z A-GPS.

Szkoda, że trzeba będzie jeszcze trochę poczekać na pojawienie się E7 na sklepowych półkach.

Nokia C6

O C6 nie mogę napisać tak dobrze jak o okazji E7. Nie powinniśmy się temu dziwić. Seria C obejmuje mid-endowe słuchawki za tzw. rozsądną cenę. Szóstka pod względem wyposażenia może kojarzyć się z modelem 5230. Ma jednak wysuwaną klawiaturę QWERTY, co zdecydowanie wyróżnia ją z tłumu.

Wykonanie nie jest idealne. Poszczególnie elementy specyfikacji również nie błyszczą. Za te pieniądze nie powinniśmy oczekiwać jednak zbyt wiele.

Samsung Wave 533

Nie dajcie się zwieść słowu "Wave" w nazwie tego modelu. Nie znajdziecie w nim tego, co kryje się pod maską doskonale wszystkim znanego S8500. Jest to telefon z niższej półki cenowej.

Nie zabrakło w nim wysuwanej klawiatury QWERTY i pojemnościowego ekranu o przekątnej 3,2 cala. Za kilka elementów należy mu się pochwała. Mam tutaj na myśli Bluetooth 3.0, GPS oraz WiFi w standardach b/g/n. Całość jest napędzana przez procesor o taktowaniu zegara 312 MHz, a nad wszystkim czuwa system operacyjny bada 1.1.

Motorola Flipout

Flipout jest dla mnie jedną z najciekawszych premier tego roku. Motoroli udało się skonstruować malutkiego smartfona z wysuwaną klawiaturą QWERTY. Podobnie jak Xperia X10 mini pro działa pod kontrolą Androida. Ma jednak o wiele ciekawszy design. Obudowa urzeka nietypowym, kwadratowym kształtem. Oryginalny jest również mechanizm wysuwania pełnej klawiatury QWERTY. Z grona telefonów rozsuwanych wyróżnia się kilkoma (dokładnie sześcioma) wersjami kolorystycznymi.

Flipout ma ekran typu pojemnościowego o przekątnej 2,8 cala. Nie zabrakło ponadto łączności WiFi, modułu A-GPS, przeglądarki z obsługą Flasha, aparatu 3 Mpix oraz Androida w wersji 2.1.

Sami widzicie, że telefony rozsuwane są w tym roku reprezentowane przez kilka naprawdę ciekawych modeli. Wśród nich zajdziecie klasyczne dumbfony, jak również najwyższej klasy smartfony. Każdy wybierze coś dla siebie.

Pytanie brzmi: co tak naprawdę Was interesuje? Którą sliderową premierę kończącego się 2010 roku uważacie za najciekawszą?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)