Ten smartfon nie ma ani aparatu, ani GPS-u. Producent twierdzi, że to jego zaleta

Ten smartfon nie ma ani aparatu, ani GPS‑u. Producent twierdzi, że to jego zaleta

Ten smartfon nie ma ani aparatu, ani GPS-u. Producent twierdzi, że to jego zaleta
Miron Nurski
12.01.2022 17:31, aktualizacja: 13.01.2022 07:38

W czasach, w których nawet budżetowe telefony mają zazwyczaj 3 lub 4 aparaty, smartfon mający 0 aparatów jest czymś niecodziennym.

Nowsze wersje Androida dają użytkownikom sporą kontrolę nad prywatnością. Chińska marka benco postanowiła jednak wylać dziecko z kąpielą i stworzyć telefon, w przypadku którego naruszyć prywatność jest wyjątkowo trudno.

benco V80s to smartfon bez aparatu i GPS-u

Po co blokować aplikacjom dostęp do aparatu, jeśli można kupić smartfon, który nie ma go wcale? Po co ograniczać dostęp do lokalizacji, jeśli można mieć telefon, który w ogóle nie jest w stanie jej określić? Właśnie taka idea stała za modelem benco V80s.

Producent przekonuje, że użytkownicy jego telefonu nie będą musieli zaprzątać sobie głowy malware'em, bo ten i tak będzie miał niewiele prywatnych danych do wykradnięcia. Choć oczywiście brak aparatu i GPS-u w żaden sposób nie przyczynia się do ochrony SMS-ów, maili, notatek czy danych kart płatniczych.

Obraz

Biorąc pod uwagę, że smartfon nie ma żadnej kamery (nawet do selfie), dość absurdalne zdaje się użycie wyświetlacza z wcięciem. Można się tylko domyślać, że akurat takie panele udało się zamówić w dobrej cenie.

Poza tym benco V80s jest bardzo przeciętnym telefonem z 6,5-calowym ekranem 720p, czipem Unisoc SC9863A, 3/4 GB RAM, czytnikiem linii papilarnych i baterią 5000 mAh. Niestety producent ceni swoją prywatność tak bardzo, że cena i szczegóły na temat dostępności nie zostały jeszcze ujawnione.

Wbrew pozorom na telefony bez aparatów zawsze było zapotrzebowanie

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez aparatu w kieszeni, ale masa osób zwyczajnie nie może z nich korzystać choćby ze względów zawodowych.

Sam miałem okazję uczestniczyć w kilku przedpremierowych pokazach smartfonów, podczas których aparat w moim telefonie został zaklejony specjalną plombą, by chronić niezaprezentowane jeszcze produkty przed przeciekami. Smartfon bez aparatu może ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom, które w takich warunkach pracują na co dzień.

Swego czasu Nokia lubowała się w tworzeniu bezaparatowych wariacji swoich popularnych komórek. Dość wspomnieć o biznesowym modelu E51 z 2008 roku.

Nokia E51 w wersji bez aparatu
Nokia E51 w wersji bez aparatu

Słynące z troski o prywatność BlackBerry w 2014 roku wypuściło specjalny wariant swojego popularnego telefonu o nazwie BlackBerry Classic Non Camera. Od podstawowego modelu wyróżniał się on - jak nietrudno się domyślić - wyłącznie brakiem aparatu.

BlackBerry Classic Non Camera
BlackBerry Classic Non Camera

Wprowadzenie tak wybrakowanego urządzenia na rynek nie jest więc tak głupie jak może się na pierwszy rzut oka wydawać.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)