Tęsknisz za wyglądem iOS 4? On też, dlatego przywrócił go do życia

Tęsknisz za wyglądem iOS 4? On też, dlatego przywrócił go do życia10.06.2021 15:57
Tęsknisz za wyglądem iOS 4? On też, dlatego przywrócił go do życia

18-latek zamknął iOS 14 w aplikacji na iPhone'a.

Nie każdy pamięta, ale przed pojawieniem się wersji iOS 7 w 2013 roku, system operacyjny iPhone'ów wyglądał zupełnie inaczej.

Zanim Apple poszedł w minimalizm i wyraziste kolory, słynął ze swojego zamiłowania do skeumorfizmu. Większość elementów interfejsu imitowała fizyczne, trójwymiarowe obiekty.

412219530283385766

Nie brakuje osób, które uważają, że iOS 4 do dziś pozostaje najładniejszym systemem Apple'a. Jeśli jesteś jedną z nich, mamy dobre wieści.

Oto OldOS, czyli iOS 4 jako funkcjonalna aplikacja na iPhone'a

18-programista ukrywający się pod nickiem Zane postawił sobie za cel odtworzenie interfejsu systemu iOS 4 z - jak sam twierdzi - dokładnością do piksela. Mowa zarówno o ikonach, przyciskach i grafikach, jak i animacjach. Projekt o nazwie OldOS ma formę aplikacji.

Co ciekawe, Zane wiernie odtworzył nie tylko wygląd, ale i funkcjonalność systemu. Większość systemowych aplikacji wygląda jak przed dekadą i działa prawidłowo. Pogoda wyświetla aktualne dane, a Safari pozwala przeglądać strony internetowe na starym interfejsie. Nawet leciwy App Store umożliwia przeglądanie zasobów sklepu.

Póki co nie działają jedynie Wiadomości oraz YouTube. Ten był kiedyś częścią systemu, a nie pobieraną osobno aplikacją, co przysporzyło Zane'owi trudności w jego odtworzeniu.

OldOS odzwierciedla wygląd nie tylko iOS-u 4, ale i iPhone'a 4. Interfejs aplikacji zawiera wirtualny przycisk Home, który generuje nawet haptyczne informacje zwrotne, imitujące fizyczne kliknięcia.

Niestety zdobycie OldOS-u nie jest proste

Taka aplikacja nie mogłaby trafić do App Store'a, bo narusza własność intelektualną Apple'a i zapewne połowę punktów regulaminu.

Twórca udostępnił swoją apkę za pośrednictwem platformy do testowania aplikacji TestFlight, jednak 10-tysięczny limit testerów został wyczerpany błyskawicznie.

Aktualnie twórca szuka nowych metod na udostępnienie swojego dzieła szerszemu gronu odbiorców. Programistów ucieszy natomiast fakt, że projekt jest otwartoźródłowy, a cały kod można znaleźć na GitHubie.

P.S. Tak, wersja na iPada również jest w planach.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)