Tęsknisz za wyglądem iOS 4? On też, dlatego przywrócił go do życia

Tęsknisz za wyglądem iOS 4? On też, dlatego przywrócił go do życia

Tęsknisz za wyglądem iOS 4? On też, dlatego przywrócił go do życia
Miron Nurski
10.06.2021 15:57, aktualizacja: 10.06.2021 17:57

18-latek zamknął iOS 14 w aplikacji na iPhone'a.

Nie każdy pamięta, ale przed pojawieniem się wersji iOS 7 w 2013 roku, system operacyjny iPhone'ów wyglądał zupełnie inaczej.

Zanim Apple poszedł w minimalizm i wyraziste kolory, słynął ze swojego zamiłowania do skeumorfizmu. Większość elementów interfejsu imitowała fizyczne, trójwymiarowe obiekty.

Obraz

Nie brakuje osób, które uważają, że iOS 4 do dziś pozostaje najładniejszym systemem Apple'a. Jeśli jesteś jedną z nich, mamy dobre wieści.

Oto OldOS, czyli iOS 4 jako funkcjonalna aplikacja na iPhone'a

18-programista ukrywający się pod nickiem Zane postawił sobie za cel odtworzenie interfejsu systemu iOS 4 z - jak sam twierdzi - dokładnością do piksela. Mowa zarówno o ikonach, przyciskach i grafikach, jak i animacjach. Projekt o nazwie OldOS ma formę aplikacji.

Co ciekawe, Zane wiernie odtworzył nie tylko wygląd, ale i funkcjonalność systemu. Większość systemowych aplikacji wygląda jak przed dekadą i działa prawidłowo. Pogoda wyświetla aktualne dane, a Safari pozwala przeglądać strony internetowe na starym interfejsie. Nawet leciwy App Store umożliwia przeglądanie zasobów sklepu.

Póki co nie działają jedynie Wiadomości oraz YouTube. Ten był kiedyś częścią systemu, a nie pobieraną osobno aplikacją, co przysporzyło Zane'owi trudności w jego odtworzeniu.

OldOS odzwierciedla wygląd nie tylko iOS-u 4, ale i iPhone'a 4. Interfejs aplikacji zawiera wirtualny przycisk Home, który generuje nawet haptyczne informacje zwrotne, imitujące fizyczne kliknięcia.

Niestety zdobycie OldOS-u nie jest proste

Taka aplikacja nie mogłaby trafić do App Store'a, bo narusza własność intelektualną Apple'a i zapewne połowę punktów regulaminu.

Twórca udostępnił swoją apkę za pośrednictwem platformy do testowania aplikacji TestFlight, jednak 10-tysięczny limit testerów został wyczerpany błyskawicznie.

Aktualnie twórca szuka nowych metod na udostępnienie swojego dzieła szerszemu gronu odbiorców. Programistów ucieszy natomiast fakt, że projekt jest otwartoźródłowy, a cały kod można znaleźć na GitHubie.

P.S. Tak, wersja na iPada również jest w planach.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)