Dwurdzeniowy TI OMAP5 z Cortex-A15 miażdży czterordzeniową Tegrę 3! [wideo]

Ostatnio sporo dzieje się na rynku układów ARM. Samsung zaprezentował nowe Exynosy, a w tym samym czasie Texas Instruments przedstawiło możliwości nowego OMAP5, który zmiażdżył w benchmarkach Tegrę 3.

OMAP5 vs Tegra 3 (fot. theverge)
OMAP5 vs Tegra 3 (fot. theverge)
Mateusz Żołyniak

24.02.2012 | aktual.: 24.02.2012 23:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatnio sporo dzieje się na rynku układów ARM. Samsung zaprezentował nowe Exynosy, a w tym samym czasie Texas Instruments przedstawiło możliwości nowego OMAP5, który zmiażdżył w benchmarkach Tegrę 3.

TI już na początku 2011 roku zapowiedział nowe OMAP-y z serii 5, oparte na rdzeniach Cortex-A15. Wczoraj zaprezentowano pierwszy z nich - OMAP 5432, będący jednostką dwurdzeniową, która w masowej produkcji ma pojawić się pod koniec tego roku lub na początku 2013 roku. Oficjalne przedstawienie nowej platformy ma mieć miejsce podczas targów MWC 2012, ale już teraz producent bardzo dobitnie pokazał jej możliwości w benchmarku EEMBC BrowsingBench.

Wykorzystano w nim dwa tablety z tą samą wersją systemu. Sercem pierwszego był OMAP z serii 5, a drugi to urządzenie podobne do Asusa Transformera Prime z czterordzeniowym Cortexem A9 (najprawdopodobniej popularną Nvidia Tegra 3). Układ TI pracował z taktowaniem 800 MHz, a jego rywal 1,3 GHz (co zdaje się tylko potwierdzać obecność Tegry na pokładzie). Test polegał na zmierzeniu czasu renderowania 20 kolejnych stron WWW, a urządzenie które zrobi to pierwsze, ma mieć większą moc obliczeniową. Przebieg benchmarku pokazuje poniższe nagranie:

Tablet z dwurdzeniowym OMAP-em 5432 zadanie wykonał zadanie w 95 sekund, podczas gdy Transformerowi Prime zajęło to ponad 200 sekund. Wynik robi ogromne wrażenie. Gdzie więc tkwi sekret nowego OMAP-a?

Najnowszy układ SoC Texas Instruments został oparty na dwóch rdzeniach Cortex-A15, które wykonano w technologii 28 nm i mogą mieć taktowanie do 2 GHz (schemat budowy poniżej). Wykorzystuje on dwa procesory DSP Cortex-M4 oraz układ graficzny PowerVR SGX544 MP2, obsługujący OpenGL ES 2.0, OpenGL ES 1.1, OpenCL 1.1, OpenVG 1.1 i EGL 1.3. Platforma wykorzystuje technologię SMP, która dynamicznie zarządza wydajnością układu w zależności od zapotrzebowania systemu. Pozwala również na kodowanie/dekodowanie materiału wideo 3D w Full HD z szybkością 30 kl/s oraz obsługę aparatów o matrycy 20 Mpix (w przypadku aparatów 3D - 12 Mpix).

Schemat budowy TI OMAP5432
Schemat budowy TI OMAP5432

Okazuje się, że przeskok wydajnościowy między Cortex-A9 a A15 jest ogromny. Dodatkowym atutem układu TI jest technologia 28 nm, która jednocześnie zmniejsza zapotrzebowanie na energię i gwarantuje lepszą wydajność procesora. Dowodzi temu najlepiej fakt, że na wideo przedstawiono układ o taktowaniu 800 MHz, podczas gdy Tegra 3 pracowała przy 1,3 GHz. Można domyślać się jak wyglądałyby wyniki, gdy OMAP5 pracował z wyższym taktowaniem.

W Sieci pojawiły się spekulacje, że wyniki mogą być przekłamane. Szczerze wątpię w to. Szczególnie, że podobnie dużą wydajnością nowej generacji Exynosów 5250 chwali się Samsung. Chipset południowokoreańskiej firmy ma bazować na dwóch rdzeniach Cortex-A15, a jego wydajność jest niemal dwa razy wyższa niż Exynosa 4412 będącego odpowiednikiem Tegry 3. Widać więc wyraźnie, że czeka nas kolejny przeskok wydajności smartfonów i tabletów, które - jak zapowiadał Qualcomm - wkrótce mogą zbliżyć się mocą obliczeniową do obecnych konsol.

Dość dodać, że obok TI także inni producenci pracują już nad własnymi rozwiązaniami wykorzystującymi Cortex-A15 (wykonany w technologii Eagle). Samsung w zanadrzu ma dwurdzeniowego Exynosa 5250 i czterordzeniowego Exynosa 5450, Nvidia pracuje nad Project Wayne, czyli wykonanym w technologii 28 nm następcą Tegry 3 (Project Kal-El), a ST-Ericsson przygotowuje nową platformę NovaThor (konkretnie Nova A9600), która obok Cortexa-A15 będzie wykorzystywać również najnowsze GPU PowerVR Series6 "Rogue". Z kolei, Qualcomm, który jest chyba obecnie liderem w wyścigu zbrojeń ma już gotowe własne Snapdragony S4 Class oparte na rdzeniach Krait (28 nm). Oczywiście, większość urządzeń z A15 pojawi się dopiero pod koniec tego roku, ale wyraźnie widać, że układy Quad Core z Cortexem-A9 długo nie będą wieść prymu.

Komentarze (0)