To była kwestia czasu. Apple właśnie staje się w Polsce droższy od konkurencji

 (Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
(Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Miron Nurski

27.06.2023 16:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apple długo kusił Polaków wyjątkowo niskimi cenami. Właśnie przestaje kusić.

Jeśli chodzi o smartfony i inne urządzenia, Apple zdążył już przyzwyczaić klientów do wysokich cen. Produkty innych marek, które można uznać za bezpośrednią konkurencję, zazwyczaj da się kupić znacznie taniej.

Przez wiele lat wyjątek stanowiły usługi subskrypcyjne. Na tym polu Apple starał się w Polsce albo zrównywać swój cennik z rywalami, albo wręcz oferować swoje usługi taniej. Pora jednak zapomnieć o tych czasach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ceny iCloud+ w górę. Efekt? Jest drożej niż u konkurencji

Wiemy już, że Apple podniósł ceny chmury iCloud+. 25-procentowa podwyżka nie wydaje się może jakaś drastyczna, ale - patrząc na nią z innej perspektywy - zmienia wiele.

iCloud+ był dotychczas jedną z najtańszych chmur w Polsce. A przynajmniej tańszą niż konkurencja z androidowego obozu, czyli Google One.

Najtańsze pakiety Apple'a i Google'a są nieporównywalne z uwagi na różnice w ilości przestrzeni dyskowej, ale już wyższe plany można ze sobą zestawić.

200 GB

iCloud+ - 14,99 zł/mies. (dawniej 11,99 zł);

Google One - 13,99 zł/mies. lub 139,99 zł/rok.

2 TB

iCloud+ - 49,99 zł/mies. (dawniej 39,99 zł);

Google One - 46,99 zł/mies. lub 469,99 zł/rok.

Dotychczas za taką samą przestrzeń w chmurze Apple liczył sobie o 2 lub 7 zł mniej niż Google. Dziś jest o 1 lub 3 zł drożej. A dodatkowo Google pozwala zwiększyć oszczędności po wykupieniu planu rocznego.

Obie usługi pozwalają współdzielić chmurę z 5 osobami, więc w ogólnym rozrachunku Google One wychodzi taniej. Jakkolwiek by nie liczyć.

Wcześniej Apple podniósł ceny także innych usług

Ceny Apple TV+ ciężko zestawić z innymi serwisami VOD z uwagi na drastyczne różnice w katalogu, ale już Apple Music aż prosi się o porównania. A ich wyniki stały się dla Apple'a niekorzystne.

Aktualnie ceny miesięcznego abonamentu indywidualnego w przypadku popularnych platform muzycznych prezentują się tak:

  • Apple Music - 21,99 zł (dawniej 19,99 zł);
  • Spotify - 19,99 zł;
  • YouTube Music - 19,99 zł;
  • TIDAL - 19,99 zł;
  • Deezer - 21,99 zł.

Jeszcze kilka miesięcy temu Apple wyceniał streaming muzyki na tyle samo co jego najwięksi rywale. Dziś jest to jedna z najdroższych tego typu usług na rynku. Co prawda różnice nie są drastyczne, ale jednak.

Ostatnim asem w rękawie pozostaje Apple One

Apple One to pakiet, w ramach którego za 34,99 zł/mies. użytkownik zyskuje dostęp do:

  • 50 GB w iCloud+;
  • Apple TV+;
  • Apple Music;
  • Apple Arcade.

Co prawda do niedawna usługa kosztowała 10 zł mniej, ale nawet po 40-procentowej podwyżce Apple One pozostaje pakietem nie mającym w zasadzie żadnej bezpośredniej konkurencji. Nikt inny za niespełna 35 zł nie jest w stanie zaoferować dostępu do chmury, filmów, seriali, muzyki i gier.

Jeszcze korzystniej wypada pakiet rodzinny za 44,99 zł/mies. W ramach niego z usługi może korzystać nawet 6 osób, co pozwala zbić koszt do mniej niż 8 zł na osobę.

Tak czy inaczej, do niedawna pojedyncze usługi Apple'a były często po prostu tańsze od popularnych alternatyw. Te czasy już jednak minęły i dziś można się co najwyżej ratować pakietami.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)