Trump zdejmuje bana z Huaweia! Chińczycy wciąż będą mogli współpracować z amerykańskimi firmami

Trump zdejmuje bana z Huaweia! Chińczycy wciąż będą mogli współpracować z amerykańskimi firmami

Trump zdejmuje bana z Huaweia! Chińczycy wciąż będą mogli współpracować z amerykańskimi firmami
Miron Nurski
29.06.2019 10:42, aktualizacja: 29.06.2019 12:42

Obecność Huaweia na czarnej liście nie trwała długo. Zanim amerykańskie sankcje zaczęły na dobre obowiązywać, Donald Trump zmienił zdanie. Huawei wraca do gry.

W Osace trwa szczyt G20, podczas którego spotkali się przywódcy światowych mocarstw, w tym prezydenci USA, Donald Trump, oraz Chin, Xi Jinping. Jednym z głównych tematów rozmów była oczywiście wojna handlowa, której ofiarą padł ostatnio Huawei.

Donald Trump: "Pozwalamy amerykańskim firmom na sprzedaż towarów Huaweiowi"

Po spotkaniu przywódców Chin i USA odbyła się konferencja prasowa, którą relacjonuje Business Insider. Donald Trump ogłosił na niej, że w ramach nowych ustaleń amerykańskie firmy wciąż będą mogły sprzedawać swoje produkty Huaweiowi.

"Wiecie, praca. Lubię, gdy amerykańskie firmy sprzedają rzeczy innym ludziom. Więc pozwoliłem na to." - stwierdził Trump. "To nie są rzeczy łatwe do zrobienia." - dodał.

Prezydent USA nie pominął faktu, że ban uderzyłby także (a może przede wszystkim) w amerykańskie firmy, które nagle straciłyby ważnego klienta. "Nasze firmy były bardzo zdenerwowane. Chodzi o wspaniałe firmy i znacie je wszystkie. I nie były do końca szczęśliwe." - stwierdził Trump. "Ale pozwalamy im na to. Pozwalamy im sprzedawać, bo to nie była kwestia bezpieczeństwa narodowego." - zapewnił.

Huawei kontra USA: negocjacje wciąż trwają

Jaki będzie efekt nowych ustaleń? Tego jeszcze do końca nie wiadomo. Trump ogłosił jedynie, że Huawei będzie przedmiotem wznowionych rozmów handlowych, więc można oczekiwać, że na wykreśleniu chińskiego giganta z czarnej listy Stany Zjednoczone będą chciały coś ugrać.

W siedzibach Huaweia, Google'a i innych firm zapewne zrobiło się właśnie gorąco i trwają ustalenia, na jakich warunkach możliwa będzie kontynuacja współpracy. Czekamy na oficjalne oświadczenia.

Przypomnę, że na mocy pierwotnych ustaleń Amerykanie mogą współpracować z Huaweiem do 19 sierpnia, więc do tego czasu wszystko powinno się wyjaśnić. Wygląda jednak na to, że cała afera rozejdzie się po kościach, a Huawei nie zostanie odcięty od aplikacji Google'a i innych amerykańskich produktów.

Warto przypomnieć, że już wcześniej istniały podejrzenia, że Trump swoim ruchem chciał zapewnić sobie lepszą pozycję podczas negocjacji z Chinami. Już wcześniej ogłosił zresztą, że jest otwarty na rozmowy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)