TVP zamawia smartfony. Ma bardzo specyficzne wymagania

TVP zamawia smartfony. Ma bardzo specyficzne wymagania

Telewizja Polska ogłosiła przetarg na prawie 500 smartfonów.
Telewizja Polska ogłosiła przetarg na prawie 500 smartfonów.
Źródło zdjęć: © Getty Images / Mateusz Włodarczyk
Konrad Siwik
13.09.2021 14:10, aktualizacja: 13.09.2021 19:57

Telewizja Polska ogłosiła postępowanie na dostawę 479 smartfonów i siedmiu tabletów. Lista kryteriów wskazuje na to, że pracownikom TVP marzą się konkretne modele.

Przedmiotem zamówienia TVP jest sprzedaż i dostawa telefonów komórkowych oraz tabletów. W opisie przedmiotów podzielono je na aż 17 kategorii, z czego dwie dotyczą tabletów, a reszta smartfonów. Znalazły się wśród nich smartfony biznesowe, jeden rodzaj "smartfonów dziennikarskich" oraz trzy grupy oznaczone nazwą “model 1-3”.

Największą część zamówienia o łącznej wartości około miliona zł stanowią Smartfony model 1. TVP potrzebuje aż 370 takich urządzeń. Powinny one być wyprodukowane nie wcześniej niż w 2020 roku, być wyposażone w ekran dotykowy o przekątnej od 6,0” do 6.5” i ważyć nie więcej niż 185 g. Dodatkowo muszą mieć co najmniej 64 GB pamięci wbudowanej i 4 GB pamięci RAM.

Wymogi są ściśle określone również w przypadku modelu 2 i 3, jednak na większą uwagę zasługują pozostałe pozycje. Zawarty w dokumentacji "smartfon dziennikarski" w liczbie czterech sztuk ma być mniejszy niż pozostałe urządzenia, mieć wyświetlacz o przekątnej od 5” do 5,5” i ważyć nie więcej niż 135 g. Do tego ma mieć klasę odporności IP68, co najmniej 128 GB pamięci wbudowanej i minimum 4 GB RAM-u. Wymóg jest idealnie skrojony pod iPhone'a 12 mini, który ma 5,4-calowy ekran, waży 135 gramów i spełnia pozostałe kryteria.

Kolor ma znaczenie

Na największą uwagę zasługują trzy modele biznesowe, a konkretniej smartfon biznesowy 8, 10 i 11, które mają zostać dostarczone tylko po jednej sztuce. Trudno oprzeć się wrażeniu, że trafią do wysoko postawionych osób w hierarchii TVP.

Model 8 ma pochodzić z 2021 roku, mieć ekran dotykowy o przekątnej od 6,5” do 7” i ważyć nie więcej niż 230 g. To również najmocniejsze urządzenie w zamówieniu. TVP chce, aby dysponowało co najmniej 512 GB pamięci wbudowanej, 12 GB pamięci RAM i aparatem 108 Mpix. Do tego podkreślono, że jego obudowa ma mieć srebrny kolor. Wymagania te wyglądają na nieprzypadkowe - spełnia je tylko Samsung Galaxy S21 Ultra w najmocniejszej konfiguracji za 6549 zł.

Dziesiątka z kolei ma być wprowadzona do sprzedaży przez producenta nie wcześniej niż w 2020 roku, mieć ekran tej samej wielkości co model 8 i ważyć nie więcej niż 182 g. Do tego ma mieć co najmniej 256 GB pamięci wewnętrznej, 8 GB RAM-u i aparat z matrycą przynajmniej 12 Mpix. Jego przyszłemu posiadaczowi najwyraźniej bardzo zależy na czarnym kolorze, który został wpisany w specyfikację.

Wisienką na torcie jest model biznesowy 11. Ten ma być wyprodukowany nie wcześniej niż w 2021 roku, mieć ekran dotykowy o przekątnej od 6,0” do 6,5” i ważyć nie więcej niż 170 g. Jego pamięć wbudowana, RAM i aparat powinny być takie same jak w modelu 8. I choć na pierwszy rzut oka te specyfikacje nie robią większego wrażenia, to różowy kolor obudowy widniejący w parametrach z pewnością przykuwa uwagę. Całość brzmi jak Samsung Galaxy S20.

O ile wymagania dotyczące wielkości wyświetlacza czy ilości pamięci można zrozumieć, o tyle kryteria precyzyjnie definiujące wagę są dość absurdalne. Górny limit na poziomie 170 czy 182 gramów z automatu odrzuca smartfony ważące raptem kilka gramów więcej (kto zauważyłby różnicę?), zazwyczaj zawężając wybór do jednego tylko modelu. Nietrudno się jednak domyślić, że o to w tym przetargu chodzi.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)