Twój smartfon nie lubi się ze słońcem. Jak dbać o niego latem?
21.07.2022 11:49, aktual.: 21.07.2022 12:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wysoka temperatura może doprowadzić do uszkodzenia smartfonu. Latem o to nietrudno.
Smartfony zostały zaprojektowane w taki sposób, by działać prawidłowo w określonym zakresie temperatur. Na nasze nieszczęście temperatury występujące w naszym kraju wykraczają poza sugerowane przez producentów normy.
Apple deklaruje, że jego iPhone'y mogą być używane w temperaturze otoczenia w zakresie od 0 do 35 stopni Celsjusza, a przechowywane w temperaturze od -20 do 45 stopni.
Podobne wartości podaje choćby Samsung. Kolejno 0-35 stopni Celsjusza dla używania oraz -20-50 stopni dla przechowywania.
Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do trwałego uszkodzenia baterii. Aby temu zapobiec, smartfon może sam ograniczyć wydajność lub nawet się wyłączyć.
Niech przytoczone liczby was jednak nie zwiodą - jeśli schowany w cieniu termometr wskazuje na 30 stopni, nie oznacza to, że telefon jest bezpieczny i można go używać bez obaw.
Smartfon a wysoka temperatura. Jak dbać o telefon latem?
Bezpośrednie działanie promieni słonecznych może sprawić, że temperatura różnych obiektów, powierzchni czy powietrza we wnętrzach drastycznie przekroczy tę, którą wskazują serwisy pogodowe. I nie trzeba do tego upałów.
Testy wykazują, że jeśli temperatura na zewnątrz wynosi 18-20 stopni Celsjusza, wnętrze pozostawionego na słońcu samochodu może się rozgrzać do ponad 45 stopni. W naprawdę gorące dni może być tylko gorzej.
Latem z łatwością nagrzewają się też asfaltowe czy betonowe powierzchnie, co wie każdy, kto w upalny dzień próbował przejść się po wiejskiej drodze boso.
Jak zatem dbać o smartfon latem?
Po pierwsze - unikaj wystawiania telefonu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych
Wszędzie, gdzie to możliwe, staraj się trzymać telefon w cieniu. W takich okolicznościach temperatura najbliższego otoczenia będzie drastycznie niższa niż w ostrym słońcu.
Po drugie - nie zostawiaj smartfonu w samochodzie
Jak już ustaliliśmy, wnętrze pozostawionego na słońcu samochodu może z łatwością rozgrzać się do temperatur trudnych do zniesienia, więc lepiej nie zostawiać w nim telefonu. Zwłaszcza jeśli jest przypięty do uchwytu tuż pod przednią szybą.
Po trzecie - w gorącym otoczeniu ogranicz korzystanie z telefonu
Temperaturę urządzenia mogą podbić nie tylko warunki zewnętrzne, ale i jego własne działanie. Smartfon szczególnie nagrzewa się podczas takich czynności jak granie w gry, korzystanie z zasobożernych aplikacji, nagrywanie filmów o wysokiej rozdzielczości czy ładowanie (zwłaszcza indukcyjne).
Jeśli znajdujesz się w bardzo gorącym otoczeniu, lepiej ograniczyć wykonywanie tego typu czynności lub całkowicie wyłączyć telefon. Ustaliliśmy już, że smartfony lepiej znoszą skrajne temperatury podczas przechowywania niż działania.
Po czwarte - nie odkładaj telefonu bezpośrednio na rozgrzane powierzchnie
Powierzchnia drewnianego stolika w ogródku piwnym czy nawet zwykłego stolika może osiągnąć temperatury znacznie wyższe od otoczenia. Odkładając telefon warto zatroszczyć się o solidną warstwę izolacyjną.
Po piąte - latem ostrożnie używaj etui na telefon
Jeśli temperatura otoczenia jest wyższa od temperatury smartfonu, ciasno przylegający do niego pokrowiec może utrudnić wymianę ciepła i tym samym doprowadzić do przegrzania urządzenia.
Jeśli więc w upalny dzień usiądziesz na ławce w parku, dobrze jest wyjąć smartfon z etui i dać mu "odetchnąć". Oczywiście cały czas pamiętając o pozostałych zasadach.
Zobacz także:
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii