Twój smartfon wreszcie zrobi takie zdjęcia jak lubisz. Samsung szykuje duże zmiany w aparacie

Samsung Galaxy S22 Ultra (David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images)
Samsung Galaxy S22 Ultra (David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images)
Źródło zdjęć: © GETTY | Bloomberg
Miron Nurski

17.10.2022 19:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Samsung da użytkownikom jeszcze większą kontrolę nad aparatem. Dlaczego jest się czym ekscytować?

Od 2018 roku Samsung rozwija pakiet aplikacji o nazwie Good Lock. Instalacja różnych modułów pozwala dostosować do własnych preferencji różne elementy oprogramowania - od ekranu blokady, przez systemowe dźwięki, aż po sposób zachowywania się poszczególnych elementów w panelu powiadomień.

W Polsce póki co oficjalnie są dostępne są jedynie pojedyncze moduły, z których najbardziej polecam One Hand Operation + do zmiany systemowych gestów. Wkrótce na szczyt listy najpopularniejszych dodatków trafić może jednak coś zupełnie innego.

Good Lock trafi do aparatu na smartfonach Samsunga

W połowie października odbyła się impreza Samsung Developer Conference 2022. Podczas konferencji otwierającej firma zapowiedziała lakonicznie, że do pakietu Good Lock dołączy tajemniczy moduł związany z aparatem.

Samsung zapowiedział fotograficzną nowość w oprogramowaniu
Samsung zapowiedział fotograficzną nowość w oprogramowaniu© Samsung

Kilka dni później na oficjalnym forum Samsunga zespół odpowiedzialny za rozwój aplikacji Good Lock pochwalił się postępem prac nad nową wersją pakietu. Ujawniono, że trwają prace nad aplikacją, która pozwoli na "kontrolowanie szczegółowych ustawień aparatu".

Konkrety nie są jeszcze znane, ale najpewniej mowa o narzędziu, które pozwoli dostosować do własnych preferencji sposób działania algorytmów fotograficznych. A to duża rzecz.

Dziś wyższość jednego aparatu nad drugim jest jedynie kwestią preferencji

Skończyły się czasy, gdy mogliśmy obiektywnie stwierdzić, że jeden smartfon robi zdjęcia złe, a drugi dobre. Dziś poziom jest tak wysoki, że wyższość jednego telefonu jest zazwyczaj kwestią subiektywną.

Świetnie widać to po flagowcach liderów rynku - Samsunga i Apple'a. Oba smartfony robią skrajnie różne zdjęcia, ale to nie oznacza, że jeden aparat jest bezapelacyjnie lepszy od drugiego.

iPhone'y słyną z robienia bardziej kontrastowych zdjęć i mają tendencję do stawiania na cieplejszą temperaturę barwową. Z kolei samsungi lubią rozjaśniać cienie i podsycać kolory.

Galaxy S22 UltraGalaxy S22 Ultra
iPhone 13 ProiPhone 13 Pro;
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

Oba podejścia mają swoich zwolenników i przeciwników. Oba są równie dobre i równie złe. Wszystko zależy od osobistych upodobań.

Dlatego ważne jest, by aparat smartfonu można było do własnych upodobań dostosować. Apple dodał już do ubiegłorocznych iPhone'ów 13 funkcję Style, która odpowiada właśnie za personalizację aparatu. Zanosi się na to, że Samsung wkrótce obierze podobny kierunek.

Style na iPhone'ach
Style na iPhone'ach© Apple

Nowości w pakiecie Good Lock zostały zapowiedziane razem z nakładką One UI 5. Jest więc bardzo prawdopodobne, że moduł fotograficzny będzie wymagał do działania najnowszej wersji Androida.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także