Ubuntu Phone OS oficjalnie zaprezentowany! [wideo]

Ubuntu Phone OS oficjalnie zaprezentowany! [wideo]
02.01.2013 19:40
Ubuntu Phone OS (fot. engadget.com)
Ubuntu Phone OS (fot. engadget.com)

Stało się. Zgodnie z przewidywaniami firma Canonical pokazała dziś mobilną odsłonę najpopularniejszej dystrybucji Linuksa, czyli Ubuntu dla telefonów.

Stało się. Zgodnie z przewidywaniami firma Canonical pokazała dziś mobilną odsłonę najpopularniejszej dystrybucji Linuksa, czyli Ubuntu dla telefonów.

Na rynku mobilnych systemów operacyjnych robi się coraz tłoczniej. Dosłownie kilka godzin temu pisałem o uchwyconym na wideo systemie Sailfish OS, a już zdążył się wyłonić jego linuksowy konkurent, który zapowiada się nie mniej interesująco.

[solr id="komorkomania-pl-141304" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4750,sailfish-os-uchwycony-na-wideo-zapowiada-sie-interesujaco-ale" _mphoto="bez-tytulu-141304-270x14-a8b996d.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3259[/block]

Podobnie jak w przypadku dzieła firmy Jolla Mobile jedną z głównych zalet mobilnego Ubuntu jest zaawansowana obsługa gestów wykorzystująca wszystkie krawędzie ekranu. Przykładowo, przesunięcie palca od górnej krawędzi spowoduje wysunięcie się wyszukiwarki, od lewej krawędzi - rozwinie listę ulubionych aplikacji, a od prawej zamknie aplikację. Wszystko wydaje się intuicyjne i po nabraniu wprawy zapewne znacząco ułatwia nawigację po systemie.

System ma wspierać ma zarówno aplikacje webowe, jak i natywne, które będą w stanie lepiej wykorzystać potencjał sprzętu. Producent zapewnia, że trwają już prace nad wirtualnym sklepem z aplikacjami.

[solr id="komorkomania-pl-141300" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4752,htc-hd2-z-windows-rt-czemu-nie" _mphoto="a-jrg5vcuaengfu-141300-2-d9f7cf2.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3260[/block]

Działanie całego systemu możecie zobaczyć na oficjalnym filmie promocyjnym:

Ubuntu for phones - Trailer

Jeśli system Wam się spodobał, to niestety nie mam zbyt dobrych informacji. Canonical nie ma na razie ani żadnych partnerów wśród producentów sprzętu, ani konkretniejszych planów związanych z dystrybucją systemu. Deweloperska wersja mobilnego Ubuntu obecnie uruchamiana jest na Galaxy Nexusach, można więc mieć nadzieję, że prędzej czy później nieoficjalne ROM-y wyciekną do Sieci. O oficjalnej dostępności urządzeń z Ubuntu Phone OS na razie informacji brak. Być może więcej szczegółów poznamy na nadchodzących targach CES 2013, które startują już 8 stycznia w Las Vegas.

Źródło: Engadget

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)