Wszystko, co trzeba wiedzieć o roamingu w UE. Już nigdy nie zapłacimy więcej?

Wszystko, co trzeba wiedzieć o roamingu w UE. Już nigdy nie zapłacimy więcej?
Mateusz Żołyniak

15.06.2017 11:56, aktual.: 26.02.2020 14:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

15 czerwca w życie weszły nowe zasady naliczania opłat za usługi roamingowe w państwach Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii oraz Lichtensteinie. Dzięki nim użytkownicy, będąc na wakacjach, mogą korzystać z telefonu w ten sam sposób, co w Polsce, a dodatkowe opłaty za korzystanie z roamingu międzynarodowego nie będą naliczane. Oto, co trzeba wiedzieć na temat zmian w ofertach operatorów.

Co to jest roaming?

Roaming to po prostu korzystanie z nadajników należących do innego operatora niż nasza sieć macierzysta. Mamy dwa rodzaje roamingu - krajowy i międzynarodowy. Z roamingu międzynarodowego korzystamy poza granicami naszego kraju - i takiego właśnie roamingu dotyczy ten tekst.

Zmiany dotyczą całego roamingu międzynarodowego?

Nie, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej odnosi się do korzystania z roamingu na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Niższe stawki obowiązują w krajach, które są członkami Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinie. Dzwoniąc np. do Egiptu czy Chin, użytkownik wciąż musi liczyć się z dużymi opłatami za połączenia.

W roamingu EU tak jak w Polsce - co to znaczy?

Nowe stawki za opłaty roamingowe zostały stworzone w oparciu o zasadę "Roam Like At Home". Zakłada ona, że użytkownicy będąc na wakacyjnym wyjeździe w krajach Unii Europejskiej nie powinni ponosić dodatkowych kosztów związanych z odbieraniem połączeń, wysyłaniem wiadomości SMS/MMS czy transferem danych.

Pisząc prosto - nowe oferty roamingowe, które przygotowali polscy operatorzy, umożliwiają nie tylko bezpłatne odbieranie połączeń na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale i wykorzystanie tych samych pakietów minut, SMS-ów i MMS-ów oraz bezpłatnych pakietów danych.

Roaming w UE - którzy klienci skorzystają z nowych ofert roamingowych?

Kluczowi polscy operatorzy - mimo początkowego zamieszania - wprowadzili już nowe oferty roamingowe, które zgodne są z zasadą "Roam Like At Home". Zmiany dotyczą wszystkich klientów sieci:

  • użytkowników korzystających z taryf abonamentowych, jak i ofert na kartę;
  • klientów indywidualnych, jak i tych z ofertami biznesowymi;
  • osób korzystających z taryf głosowych, jak i internetu mobilnego;
  • obecnych klientów sieci, jak i osób które staną się dopiero jej klientami.

Co z nielimitowanymi pakietami minut i wiadomości?

Nowe oferty polskich operatorów umożliwiają wykorzystanie dostępnych w Polsce pakietów także w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to nie tylko konkretnych pakietów, ale i ofert typu no limit. Ich użytkownicy będąc za granicą mogą korzystać z opcji nielimitowanych minut i wiadomości SMS i MMS.

Jasno poinformowali o tym czterej główni operatorzy sieci komórkowych na polskim rynku, gdy przedstawiali zmiany w ofertach roamingowych po 15 czerwca 2017 roku:

Roaming w EU - co z internetem mobilnym?

Nie, użytkownicy nie będą mogli wykorzystać w roamingu UE całych pakietów danych, które dostają w ramach ofert. Możliwe będzie wykorzystanie jedynie pewnej ich części - określony dla każdej oferty limit. Korzystając z pakietu "zarezerwowanego" na transmisję danych w roamingu UE, pomniejszany będzie pakiet danych dostępny do wykorzystania w Polsce.

Na jakiej zasadzie określana jest wielkość pakietów danych?

Wielkość pakietów określana jest na bazie nowych stawek hurtowych za transmisję danych w roamingu UE i zależy bezpośrednio od wysokości miesięcznej opłaty za usługi. Ujmując to krótko - im wyższy abonament, tym wyższy limit danych do wykorzystania będzie miał użytkownik. Dobrze widać to np. po ofertach T sieci T-Mobile:

T-Mobile:

Kupując jedną z popularnych ofert Supernet, abonenci otrzymają w opcji T1 za 29,95 złotych oprócz nielimitowanych rozmów dodatkowo możliwość wykorzystania 1,55 GB danych ze swojego krajowego pakietu w roamingu w UE, a w przypadku opcji T3 za 79,95 złotych będą to nielimitowane rozmowy i SMS-y oraz 4,1 GB danych do wykorzystania miesięcznie w roamingu w UE w ramach abonamentu opłacanego w kraju.

W przypadku ofert prepaidowych decydującymi czynnikami są wielkość dokupionego do oferty pakietu danych i jego cena. Przykładowo - wybierając w Play na kartę pakiet o wielkości 2 GB za 9 zł, użytkownik będzie mógł bez dodatkowych opłat wykorzystać pakiet 450 MB w roamingu UE.

Szczegóły dotyczące wielkości limitów w pakietach danych do wykorzystania bez opłat na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego dla poszczególnych ofert każdy z operatorów zamieścił w regulaminach na swoich stronach.

Czy niewykorzystane pakiety przechodzą na kolejny miesiąc?

Nie, każdy z pakietów do wykorzystania w roamingu UE przyznawany jest na jeden okres rozliczeniowy. Niewykorzystane dane z limitu nie będą sumować się z tymi, które otrzymane będą w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Co stanie się po wykorzystaniu pakietu danych w roamingu UE?

Każdy z operatorów będzie informował swoich klientów, gdy zbliżą się do określonego dla danej oferty limitu. Użytkownicy będą mogli zdecydować wtedy, czy przestaną korzystać z internetu mobilnego, czy nadal będą z niego korzystać, ponosząc dodatkową opłatę. Jej wysokość to 4 gr za 1 MB do wykorzystania całego krajowego pakietu danych.

Większość operatorów przygotowała również dodatkowe pakiety i usługi, które mogą zwiększyć limit danych do wykorzystania w roamingu UE. Szczegóły dostępne są na ich stronach.

Czy zawsze będziemy korzystać z usług tak jak w Polsce?

Nie. Należy mieć świadomość, że zmiany wprowadzone przez Unię Europejską mają na celu umożliwienie użytkownikom, którzy wybierają się m.in. na wakacyjne urlopy za granicę, korzystanie na terenie UE z telefonów w ten sam sposób, co w swoim kraju.

Nie będzie więc możliwości, aby bez dodatkowych opłat stale korzystać za granicą z usług polskich operatorów. Sieci będą skrzętnie monitorować sposób, w jaki dany użytkownik korzysta z telefonu. Gdy dana osoba w okresie co najmniej 4 ostatnich miesięcy będzie korzystać z roamingu przez połowę tego czasu lub wykorzystanie usług w roamingu będzie o wiele wyższe niż podczas korzystania w Polsce, operator możne nałożyć na nią dodatkowe opłaty.

Jakie dodatkowe opłaty będą naliczać operatorzy?

Jeżeli użytkownik będzie w nieprawidłowy sposób korzystał z usług w roamingu międzynarodowym, to operator do każdej z nich będzie doliczał dodatkową opłatę w wysokości:

  • minuta połączenia wychodzącego\t- 16 gr
  • minuta połączenia przychodzącego - 5 gr
  • wysłanie SMS-a - 5 gr
  • wysłanie MMS-a - 4 gr
  • transmisja danych (1 MB) - 4 gr

Operatorzy o wprowadzeniu dodatkowych opłat będą informować użytkownika stosownymi wiadomościami.

Czy można powiedzieć, że roaming się skończył?

Nie, za granicą nadal będziemy korzystać z roamingu międzynarodowego. Za pojęciem tym kryje się bowiem możliwość wykorzystywania na terenie innego kraju sieci tamtejszych operatorów. To się nie zmienia, o czym wspomnieliśmy już w osobnym wpisie.

15 czerwca w życie weszły nowe stawki za opłaty roamingowe. Operatorzy obniżyli opłaty za usługi roamingowe, aby kliencie za granicą korzystali z telefonów na tych samych zasadach, co w Polsce.

Co z połączeniami z zagranicznymi numerami?

Należy pamiętać, że powyższe zmiany dotyczą korzystania z usług w roamingu, a więc gdy osoba z polskim numerem wyjeżdża za granicę. Z nią można będzie z Polski rozmawiać i SMS-ować według nowych stawek. Połączenia na numery w zagranicznych sieciach wciąż są droższe. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy wykonujemy je z Polski, jak i za granicą.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)