watchOS 5 oficjalnie. Walkie-talkie to nie jedyna nowość

watchOS 5
watchOS 5
Mateusz Żołyniak

04.06.2018 20:48, aktual.: 04.06.2018 22:56

Kluczową nowością na WWDC 2018 była nowa wersja iOS, ale gigant nie zapomniał o użytkownikach jego inteligentnych zegarków. Na jakie nowością mogą oni liczyć w watchOS 5?

W osobnym wpisie mogliście już przeczytać o nowościach w systemie iOS 12. Pora przyjrzeć się zegarkowemu oprogramowaniu.

Nowe aktywności i ich automatyczne wykrywanie

Apple opracowując nową wersję "małego iOS" skupił się m.in. na lepszej obsłudze aktywności fizycznych. Gigant przygotował nowe algorytmy, które mają pomóc w śledzeniu wspinaczki czy jogi, a ponadto mają zapewnić dokładniejsze pomiary podczas biegania (wyświetlanie m.in. liczby kroków wykonanych w danym czasie).

watchOS 5 z obsługą nowych aktywności
watchOS 5 z obsługą nowych aktywności

Zaletą watchOS 5 ma być ponadto automatyczne wykrywanie wykonywanych ćwiczeń. Rozwiązanie to ma działać wstecz, więc zapominalscy moją mieć możliwość zapisania wszystkich danych od rozpoczęcia danej aktywności.

watchOS 5 z automatycznym wykrywaniem aktywności
watchOS 5 z automatycznym wykrywaniem aktywności

Ciekawostką są wyzwania, które umożliwiają rywalizację ze znajomymi w uprawianiu danej aktywności. Mogą one trwać przez okres siedmiu dni.

Błyskawiczna komunikacja

Prawdopodobnie najciekawszą nowością w watchOS 5 jest funkcja "walkie-talkie", która umożliwia błyskawiczne przeprowadzanie rozmów z wybranymi użytkownikami zegarków Apple'a. Funkcja walkie-talkie będzie działać tak po Wi-Fi, jak i LTE.

Opcja ta ma być banalnie prosta - wystarczy wybrać osobę i poczekać aż zaakceptuje ona połączenie, a następnie wystarczy wcisnąć w dowolnym momencie przycisk i mówić. Rozwiązanie to powinni docenić rodzice chcący kontrolować swoje dzieci.

Prostsze aktywowanie Siri

Apple zadbał też o jeszcze szybsze uruchamianie funkcji asystenta głosowego - użytkownicy nie muszą już aktywować Siri poleceniem głosowym, ponieważ wystarczy unieść rękę do twarzy i zacząć mówić. Tarcza asystenta została do tego wzbogacona o informacje dotyczące uprawianego sportu, map i rytmu serca.

Nowe opcje tarczy Siri w watchOS 5
Nowe opcje tarczy Siri w watchOS 5

Użytkownicy zegarków mają też mieć możliwość korzystania z masy nowych poleceń, które przedstawione są w formie skrótów na tarczy Siri. Wystarczy, że użytkownicy je wybiorą, a dana czynność zostanie od razu rozpoczęta.

Tarcza zegara Siri będzie teraz ponadto współpracować z aplikacjami firm trzecich.

Wiele innych drobnych zmian

watchOS 5 z usprawnionymi powiadomieniami i możliwością otwierania stron WWW
watchOS 5 z usprawnionymi powiadomieniami i możliwością otwierania stron WWW

Nowy watchOS ma wprowadzić również:

  • ulepszoną i bardziej intuicyjną obsługę powiadomień (możliwość aktywowania wybranych czynności prosto z ekranu powiadomienia);
  • nową, przebudowana aplikację do obsługi podcastów i obsługę odtwarzania audio w tle;
  • szereg nowych tarcz zegarów (w tym dopasowanych pod opaski).

Apple pochwalił się ponadto dodaniem obsługi wybranych stron WWW, które można będzie wyświetlić na małym ekraniku zegarka (np. z przechodząc do strony z otrzymanej wiadomości). Mają być one w pełni zoptymalizowane, dzięki czemu użytkownicy mogli będzie obsługiwać je za pomocą dotyku.

Kiedy? Dla kogo?

Apple nie precyzuje jeszcze kiedy finalna wersja watchOS 5 ma trafić do użytkowników. Firma wskazuje jedynie, że pojawi się ona "później", co - prawdopodobnie - oznacza wrzesień.

Od razu ujawniono jednak, że aktualizacji mogą spodziewać się użytkownicy modeli Apple Watch Series 3, Series 2 i Series 1. Update nie będzie dostępny tylko dla oryginalnego zegarka z 2015 roku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)