Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Pac‑Man Friends, Pop Bugs i LAS
29.08.2014 21:39, aktual.: 29.08.2014 23:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W najnowszym WZGiA znajdziecie m.in. dwie proste, ale bardzo użyteczne aplikacje oraz kilka wciągających gier. Zapraszam.
Personalizacja
Animowana tapeta (Tapet)
Android 2.2 lub nowszy
SpinIt Live Wallpaper to bardzo miła dla oka tapeta, która ożywia pulpit wyświetlając na nim kolorowe, obracające się elementy reagujące na dotyk ekranu i ruchy urządzenia. W zasadzie ciężko opisać ją słowami, a same zrzuty ekranu nie oddadzą efektu, więc już na wstępie zachęcam Was do obejrzenia filmu promocyjnego.
SpinIt Live Wallpaper
Tapeta dostępna jest w dwóch wersjach, przy czym płatna zawiera znacznie więcej animacji.
Plusy:
- ładny wygląd
Wersja darmowa lub płatna (3,62)
Launcher (Launcher Google Now)
Android 4.1 Lub nowszy
Najważniejszą cechą stworzonego przez Google'a Launchera jest wygodny dostęp do zakładki Google Now, która została po prostu umieszczona na jednym z pulpitów. Twórcy Blura zmodyfikowali wspomniany launcher i jednocześnie rozwinęli tę ideę.
W jaki sposób rozwinęli? Otóż Blur pozwala umieszczać na wysuwanych z lewej krawędzi ekranu strony z różnymi funkcjonalnymi narzędziami. Na razie do wyboru mamy m.in. Blur Info (wzorowana na Google Now zakładka z wyszukiwarką i kartami wyświetlającymi przydatne informacje) oraz kalkulator. Za stworzeniem tej aplikacji stoi Klinker Apps, które ma w swoim portfolio także program Talon for Twitter, więc na jednym z pulpitów możemy umieścić także strumień wiadomości z Twittera. Wyposażony jest on we wszystkie najważniejsze funkcje pełnej aplikacji.
Twórcy Blura udostępnili także zestaw narzędzi, za pomocą których niezależni programiści mogą przygotowywać własne karty. Czy ci podchwycą temat? Z pewnością tak, bo Blur błyskawicznie zdobywa popularność (ponad 50 000 pobrań w tydzień).
Z ciekawszych funkcji warto również wspomnieć o obsłudze gestów. Przeciągając palec w dół rozwijamy pasek powiadomień, odwrotny gest otwiera siatkę aplikacji, a dwukrotne stuknięcie w wolną przestrzeń na ekranie blokuje urządzenie.
Blur to ciekawa propozycja, ale pełny potencjał tego launchera można wykorzystać dopiero po pobraniu innych aplikacji ze stajni Klinker Apps. Te w większości przypadków są płatne, więc nietrudno się domyślić, że Blur w założeniu ma być narzędziem do promowania pozostałych apek tego studia.
Blur - A Launcher Replacement
Plusy:
- fajny pomysł
- szybkość działania i stabilność
- obsługa gestów
Minusy:
- na razie mało dodatkowy kart do pobrania
Aplikacje użytkowe
Aplikacja użytkowa (TapPath)
Android 4.0 lub nowszy
Better Open With to malutka aplikacja z kategorii "proste, ale użyteczne".
Jeśli na naszym telefonie lub tablecie znajduje się kilka programów tego samego typu (np. odtwarzaczy muzycznych), to po odpaleniu danego pliku zostaniemy zapytani o to, której aplikacji chcemy użyć. Wtedy możemy uruchomić ją jednorazowo lub przypisać do konkretnego typu plików na stałe. Zazwyczaj jest tak, że preferujemy jedną aplikację, ale sporadycznie korzystamy z innej, więc najlepiej jest każdorazowo korzystać z opcji "tylko raz". To na dłuższą metę staje się dość męczące, bo wymaga dwóch tapnięć. Cały proces ułatwia Better Open With.
Program podmienia okno wyboru aplikacji na takie z licznikiem. Po upływie wyznaczonego przez nas czasu (np. 2 sekundy) uruchomiona zostanie preferowana aplikacja, ale przez ten czas możemy jeszcze wybrać inną. Całkiem pomysłowe rozwiązanie.
A Better Way to Open Files on Android
Plusy:
- program po prostu spełnia swoje zadanie
Zarządzenie multitaskingiem (Slyde)
Android 3.0 lub nowszy
Kolejny przykład prostego, ale niesamowicie użytecznego narzędzia.
Twórcy programu mówią, że do jego stworzenia zainspirował ich umieszczony na pilocie do telewizora przycisk, który służy do błyskawicznego przełączania się między dwoma kanałami. LAS robi to samo, z tą różnicą, że zamiast programów telewizyjnych mamy dwie aplikacje, a zamiast przycisku na pilocie ruchomy dymek na ekranie.
Klikając we wspomniany dymek po prostu błyskawicznie przełączamy się między dwiema ostatnio uruchomionymi aplikacjami. Czytasz artykuł w przeglądarce i właśnie dostałeś wiadomość? Jedno kliknięcie i przechodzisz do komunikatora. Wysłałeś wiadomość i chcesz powrócić do czytania? Klik i jesteś w przeglądarce. Tak jak mówiłem - narzędzie proste, ale użyteczne.
LAS dostępny jest w dwóch wersjach. Płatna to po prostu "Donate Version", za pomocą którego możemy dobrowolnie zapłacić twórcy kilka złotych, jeśli uznamy, że na to zasłużył.
Plusy:
- program naprawdę ułatwia życie
Wersja darmowa lub płatna (6,18 zł)
Gry
Zręcznościówka (Flappy Bird)
Android 3.0 lub nowszy
Kolejna produkcja Donga Nguyena, czyli twórcy chyba najpopularniejszej/najbardziej irytującej (niepotrzebne możecie skreślić, ale ja zostawiłbym oba epitety) zręcznościówki tego roku - Flappy Bird. Wietnamski programista długo kazał nam czekać na swoje dzieło, ale przez ten czas raczej nie pracował w pocie czoła i bardziej przyłożył się do znalezienia odpowiedniego momentu na publikację swojej gry. To mu się udało, bo o Swing Copters pisało chyba 99% mediów technologicznych na świecie.
Czym jest Swing Copters? Najprościej rzecz ujmując - to takie Flappy Bird, tylko że w pionie. Ptak został zastąpiony przez ludzika ze śmigłem na głowie, który nie porusza się z lewej do prawej, tylko z dołu do góry. Zadanie gracza polega na doleceniu jak najwyżej i omijaniu przeszkód poprzez klikanie w ekran. Poziom trudności jest bardzo wysoki. Podobno wcześniej był jeszcze wyższy, ale twórca zmienił to w którejś aktualizacji na prośbę graczy.
W każdym razie Swing Copters to raczej nic specjalnego. Zaletą tej gry jest jej popularność, co w połączeniu z integracją z Google Play Game Services sprawia, że jest z kim rywalizować.
Plusy:
- wysoki poziom trudności
Minusy:
- ale to już było...
Gra zręcznościowo-logiczna (Pac-Man + Tournaments)
Android 4.0 lub nowszy
Legendarny Pac-Man powraca w nowej odsłonie. Studio Bandai Namco Games odpuściło sobie przygotowywanie kolejnego portu zręcznościówki z 1980 roku i zamiast tego postanowiło zrobić od podstaw grę na miarę XXI wieku.
Główne założenia gry nie zmieniły się. W dalszym ciągu kierujemy dwuwymiarowym Pac-Manem i wyjadamy kulki porozsiewane po kolejnych planszach uważając przy okazji na czyhające na nas duchy. Niemniej wspomniane plansze są teraz zdecydowanie bardziej wymyślne, przez co gra wymaga od nas nie tylko zręczności, ale i ruszenia głową. Zwłaszcza że kontrolę przejmujemy nie tylko nad Pac-Manem, ale i jego przyjaciółmi. To z jednej strony przyspiesza zbieranie znajdziek, ale z drugiej sprawia, że łatwiej jest wpaść na przeszkodę.
Grywalność stoi na bardzo wysokim poziomie i gdyby Pac-Man Friends kosztował nawet te 20 zł i pozwalał cieszyć się rozgrywką bez żadnych przeszkód, to nie wahałbym się ani chwilę. Niestety jednak jest to tytuł "darmowy" i zapchany mikropłatnościami. Szkoda.
Plusy:
- grywalność
- wygodne sterowanie
Minusy:
- mikropłatności
Platformówka (Manuganu)
Android 2.3 lub nowszy
Pierwsza część Manuganu odniosła ogromny sukces, bo w samym tylko Google Play licznik pokazuje przedział 50-100 mln pobrań. Alper Sarıkaya idzie więc za ciosem i prezentuje drugą odsłonę swojej hybrydy platformówki i runnera.
Podobnie jak w przypadku poprzedniej odsłony, nasz bohater biegnie przez kolejne plansze sam. Nie oznacza to bynajmniej, że nie musimy nic robić, bo plansze najeżone są niebezpieczeństwami, które będziemy musieli omijać oraz monetami, które wypadałoby pozbierać, bo nagradzani za to jesteśmy punktami. Całość okraszona jest bardzo przyjemną oprawą audiowizualną.
Twórcy podczas projektowania poziomów puścili wodze fantazji, dzięki czemu nie są one monotonne. Szkoda jednak, że gra cechuje się banalnym wręcz poziomem trudności (przynajmniej początkowo). Nawet gdy już jakimś cudem spadłem z którejś platformy, to pod spodem znajdowała się kolejna, po której nie tylko mogłem bezpiecznie przebiec, ale i zebrać znajdujące się na niej monety i odbić sobie straty. Przyznaję się jednak bez bicia, że grałem tylko kilkanaście minut, więc niewykluczone, że dalej jest trudniej.
Manuganu 2 Android Trailer
Plusy:
- niezła grafika i ścieżka dźwiękowa
- wygodne sterowanie na ekranie dotykowym
Minusy:
- niezbyt wygórowany poziom trudności
Gra logiczna (Disco Bees)
Android 4.0 lub nowszy
Bardzo przyjemna gra logiczna z wybuchającymi owadami w roli głównej.
Zadaniem gracza jest wyczyszczenie planszy z pokrywających ją owadów. Po tapnięciu któregoś z nich ten od razu wybucha unicestwiając przy okazji wszystkie stworzenia znajdujące się w polu jego rażenia. W każdej rundzie mamy ograniczoną ilość tapnięć, więc wszystkie ruchy trzeba wykonywać z głową, a zadania nie ułatwia fakt, że każdy owad wybucha na swój własny unikalny sposób.
Gra mimo relatywnie niewielkiej popularności zbiera praktycznie same pozytywne opinie, więc jest jak najbardziej godna polecenia.
Plusy:
- grywalność
- dobrze wyważony poziom trudności