Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: The Amazing Spider-Man 2, Rounded UP i Knock Lock
W najnowszym wydaniu WZGiA znajdziecie m.in. zestaw minimalistycznych ikon, aplikację, dzięki której zablokujecie swojego smartfona za pomocą dwukrotnego tapnięcia w ekran oraz kilka wciągających gier.
26.04.2014 | aktual.: 26.04.2014 20:49
Personalizacja
Ekran blokady (Cover)
Od razu zaznaczę, że nazwa tej aplikacji jest bardzo myląca, bo z modelem HTC One łączą ją jedynie wbudowane tapety, a sam lockscreen wzorowany jest na tym z iOS 7. Widzę jednak, że jego twórcy umieścili tę samą apkę pod różnymi nazwami i najwidoczniej taka metoda promocji okazała się skuteczna, bo HTC One Lockscreen znalazł się na liście najpopularniejszych nowych aplikacji w Google Play.
Dobre oceny mnie w zasadzie nie dziwią, bo jeśli zapomnimy o dość niefortunnej nazwie to sam ekran blokady może się podobać. Jest ładny, wygodny oraz wyświetla informacje o nieodebranych połączeniach i nieprzeczytanych wiadomościach. Ponadto względem pierwowzoru (iOS 7) jest bogatszy o kilka opcjonalnych animacji towarzyszących odblokowywaniu ekranu. Jeśli więc szukacie nowego lockscreena, warto wypróbować tę aplikację.
Plusy:
- ładny wygląd
- kilka animacji do wyboru
Minusy:
- myląca nazwa
Zestaw ikon
Samsung nową wersję swojego TouchWiza wzbogacił o charakterystyczne okrągłe i płaskie ikonki. Prezentują się one nieźle, ale póki co są obecne tylko na pokładzie jednego urządzenia i wyłącznie w ustawieniach systemowych. Studio UPpack przygotowało zestaw ikon na pulpit inspirowanych tymi ikonami.
Paczka zawiera ponad 1000 ikon popularnych aplikacji (klienci serwisów społecznościowych, popularne odtwarzacze muzyczne, komunikatory, programy systemowe itp.) i jest stale uaktualniana. Ikony niewspieranych apek zostaną automatycznie zaokrąglone i wzbogacone i kolorowe tło, ale taki efekt niestety nie prezentuje się najlepiej.
Na szczęście znajdziemy tutaj także sporo ikon uniwersalnych, które będziemy mogli podpiąć pod praktyczne wszystkie rodzaje aplikacji. Mi bez problemu udało się podmienić wszystkie ikony na pulpitach głównych.
Ikon tych nie użyjemy oczywiście w domyślnych launcherach smartfonów i tabletów, więc będziemy musieli użyć jakiejś alternatywy. Twórcy informują, że ich zestaw współpracuje m.in. z następującymi launcherami: Apex
Nova, Action, ADW, Lightning, Launchy, GO, SSLauncher, Smart Launcher, Next Launcher oraz wieloma innymi.
Plusy:
- ładny, minimalistyczny wygląd
- sporo uniwersalnych ikon
Minusy:
- ikony automatycznie zaokrąglone nie wyglądają najlepiej
Aplikacje użytkowe
Aplikacja użytkowa (Unshorten)
Wersja mobilna usługi, która na desktopach pojawiła się w 2010 roku. Jej nazwa to akronim od hasła "If This Then That", które w zasadzie wyczerpująco opisuje funkcjonalność programu. Za jego pomocą możemy budować zależności między aplikacjami i czynnościami, co pozwoli nam zautomatyzować wiele procesów.
Wspomniane zależności nazywane są przez twórców formułami (chyba że macie lepsze tłumaczenie dla "recipes"). Jakie czynności możemy za ich pomocą zautomatyzować? Przykładowo zdjęcie wrzucone na Instagram może od razu powędrować na wybraną przez nas chmurę albo zostać użyte jako tło naszego pulpitu, a wszystkie artykuły zapisywane w aplikacji Pocket mogą być automatycznie udostępnione na Facebooku. Wszystkie procesy mogą być nawet uzależnione od pogody. Chcesz porobić zdjęcia piorunów? IFTTT zapisze wydarzenie w Twoim kalendarzu na dzień, w którym pogoda będzie idealna. Istnieje w zasadzie nieograniczona ilość kombinacji, a jedynym ograniczeniem jest tutaj tylko i wyłącznie wyobraźnia użytkownika.
Jeśli mamy w domu jakieś inteligentne urządzenia możemy wycisnąć z programu jeszcze więcej. Przykładowo telewizor może się włączyć w momencie, w którym połączymy się z domową siecią Wi-Fi.
Gdy już zabraknie nam pomysłów na własne formuły możemy skorzystać z tych, które udostępnili inni użytkownicy. Zostały one podzielone na kategorie: formuły dla miłośników fotografii, dla aktywnych, dla użytkowników serwisów społecznościowych itp.
Ja sam nie przepadam za tego typu automatami, bo lubię wszystko robić sam, ale nie sposób odmówić tej aplikacji tego, że jej możliwości są naprawdę spore.
Plusy:
- robi co ma robić
- sporo gotowych formuł
Aplikacja użytkowa (Knock²+)
Przyciski zasilania wielu smartfonów i tabletów ulokowane są w wyjątkowo trudno dostępnych miejscach, przez co ciągłe odblokowywanie i blokowanie urządzeń nie należy do najwygodniejszych czynności. Na szczęście tę drugą można sobie ułatwić za pomocą programu Knock Lock.
Po uruchomieniu aplikacji możemy umieścić na ekranie niewielki, niewidoczny punkt, którego dwukrotne tapnięcie zablokuje ekran. Dobrze jest wybrać obszar łatwo dostępny, ale jednocześnie niezbyt intensywnie używany, więc odpada raczej dolna połowa ekranu, gdzie wyświetlana jest klawiatura. Moim zdaniem najlepszym miejscem jest górny prawy róg wyświetlacza.
Knock Lock to bardzo prosta apka, ale dla użytkowników niektórych urządzeń może być prawdziwym zbawieniem.
Plusy:
- niskie zapotrzebowanie na energię
- ułatwia codzienne korzystanie ze smartfona lub tabletu
The Amazing Spider-Man 2 - 15,91 zł
Zręcznościówka (Captain America: The Winter Soldier)
Ostatnio Gameloft zdecydowaną większość swoich gier udostępnia w Sklepie Play za darmo po to, by później doić graczy na mikropłatnościach. Ucieszył mnie zatem fakt, że The Amazing Spider-Man 2 zadebiutował kilka dni temu jako tytuł płatny, bo naiwnie wierzyłem, że będę mógł zapłacić raz i cieszyć się rozgrywką nie wydając ani grosza więcej. Nic bardziej mylnego.
Problem z nowym Spider-Manem jest taki, że teoretycznie można go ukończyć bez korzystania z systemu mikrotransakcji (przynajmniej tak myślę), ale w praktyce gra potrafi być bardzo upierdliwa dla graczy niechcących wydawać prawdziwej gotówki za wirtualne dobra. Prosty przykład: mamy tutaj do czynienia z w pełni otwartym światem i poza głównym wątkiem fabularnych możemy poruszać się po mapie i brać udział w oznaczonych na niej misjach. Już na samym początku przemierzyłem na pajęczynie pół miasta tylko po to, by dowiedzieć się, że nie mogę wziąć udziału w wybranej przeze mnie misji, bo nie zdobyłem jeszcze wymaganej umiejętności. Mogłem ją kupić od razu, ale wcześniej musiałbym zakupić umiejętności niższego szczebla. Okazało się, że aby przystąpić do zadania musiałbym z miejsca zapłacić ponad 60 zł. Oczywiście tę misję sobie odpuściłem i wziąłem się za kolejne kontynuując rozgrywkę, ale niesmak pozostał.
Płatne jest także odnawianie energii. Oczywiście możemy użyć zdobywanej w trakcie gry wirtualnej gotówki, ale nie jest to proces ani szybki, ani przyjemny. Najlepiej rozprawiać się z napotykanymi na ulicach gangami, ale na dłuższą metę walki stają się niemiłosiernie nudne.
Oczywiście gra ma też swoje mocne strony: świetną grafikę, profesjonalnie nagraną ścieżkę audio, widowiskowe efekty specjalne, wygodne sterowanie i rozbudowaną mapę. Ja jednak żałuję wydanych pieniędzy, bo ze Spider-Manem pożegnałem się po kilkudziesięciu minutach.
Plusy:
- oprawa audiowizualna
- wygodne sterowanie
Minusy:
- upierdliwe mikropłatności obecne w grze mimo fakty, iż jest ona płatna
Gra sportowa (NBA 2K14)
Soccer Rally 2 to jedna z najbardziej nietypowych gier, z jakimi się w ostatnim czasie spotkałem. Jest to powiem połączenie wyścigów samochodowych i... piłki nożnej.
Będziemy musieli się tutaj zmierzyć z różnego rodzaju zadaniami, które polegają m.in. na strzeleniu samochodem określonej liczby goli w jak najkrótszym czasie albo też na strzeleniu jednego gola i szybkim dotarciu do mety.
Początkowo miałem małe trudności z opanowaniem dość specyficznego sterowania, ale po kilku minutach mogłem już czerpać radość z rozgrywki. A ta jest naprawdę wciągająca.
Znalazł się tutaj ponadto tryb multiplayer, który pozwoli nam zmierzyć się ze znajomym. We dwie osoby grać można jednak wyłącznie na jednym urządzeniu, więc jest to propozycja skierowana raczej do użytkowników tabletów lub smartfonów z bardzo dużymi ekranami. Niemniej gra jest warta uwagi.
Soccer Rally 2 - Gameplay Trailer - Available April 24 on the Apple AppStore and Google
Plusy:
- niekonwencjonalny pomysł
- grywalność
Minusy:
- sterowanie wymaga przyzwyczajenia
Gra wyścigowa (Reckless Racing 2)
Smash Bandits Racing to świetna zręcznościówka, w której wcielamy się w rolę zbiega uciekającego przed policją. Naszym zadaniem będzie nie tylko utrzymanie się jak najdłużej przy życiu, ale i rozwalanie wszystkiego, co napotkamy na swojej drodze. Jest to istotne, bo siejąc zniszczenie zdobywamy punkty, które będziemy mogli później zainwestować m.in. w dodatkowe bronie nie zawracając sobie głowy (aż tak bardzo) mikropłatnościami.
Gra cechuje się bardzo ładną grafiką, która w połączeniu z dynamizmem rozgrywki i wylewającą się z ekranu demolką naprawdę cieszy oko.
Niczego nie można zarzucić również sterowaniu, które - choć dość nietypowe - okazało się bardzo intuicyjne i przede wszystkim wygodne. Właściwie już po ukończeniu krótkiego samouczka miałem wrażenie, jakbym grał w tę grę od zawsze. Pozycja jak najbardziej godna polecenia.
SMASH BANDITS by Hutch - Official Android Trailer
Plusy:
- niezła grafika
- wygodne sterowanie
- grywalność
Minusy:
- mikropłatności
Runner (Zombie Tsunami)
RunBot to trójwymiarowy runner, w którym przejmujemy kontrolę nad humanoidalnym robotem, który zbiegł z laboratorium. Musimy zadbać o to, by dotarł on możliwie jak najdalej w jednym kawałku.
Runnerów w ostatnim czasie powstało tyle, że coraz trudniej jest zaskoczyć na tym polu czymś nowym. A jednak RunBot ma w sobie coś, co potrafi przykuć do ekranu. Przede wszystkim kawał dobrej roboty odwaliły osoby odpowiedzialne za warstwę wizualną, bo trójwymiarowa i futurystyczna grafika robi wrażenie.
Dopracowana została także trasa, po której przyjdzie nam biec. Od czasu do czasu wbiegniemy także na odcinki, które zmienią widok kamery i sposób sterowania naszym robotem, co dodatkowo urozmaica rozgrywkę.
Nietrudno się jednak domyślić, że dobiec naprawdę daleko jest trudno, więc z czasem jedynym wyjściem staje się skorzystanie z z mikropłatności lub rozpoczęcie gry od nowa.
Plusy:
- rewelacyjna grafika
- mocno urozmaicona rozgrywka
Minusy:
- mikrotransakcje