Wielka zmiana w TOP 5 producentów smartfonów. Na liście pojawił się nowy gracz

 (SeongJoon Cho/Bloomberg via Getty Images)
(SeongJoon Cho/Bloomberg via Getty Images)
Źródło zdjęć: © GETTY | Bloomberg
Miron Nurski

28.07.2023 18:09, aktual.: 31.07.2023 16:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kojarzysz firmę Transsion? Jeśli nie, to najwyższa pora, byś zaczął ją kojarzyć.

Zazwyczaj nie zajmujemy się na Komórkomanii omawianiem kwartalnych wyników sprzedaży, bo te rzadko kiedy odzwierciedlają jakieś poważniejsze trendy. Każdy producent ma rozpisaną strategię wydawniczą na cały rok, więc branie pod uwagę tylko trzech miesięcy może być mylące.

Przykładowo Apple co roku wprowadza nowe iPhone'y jesienią, ale bite wówczas rekordy sprzedaży nijak mają się do tego, co dzieje się przez resztę roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tym razem nie mamy jednak do czynienia ze zwykłym przetasowaniem na liście największych dostawców smartfonów. Tym razem na listę wkroczyła firma, o której wielu z was mogło nigdy nie słyszeć.

Transsion w TOP 5 producentów smartfonów. Infinix i Tecno trafiają pod strzechy

Firma analityczna Canalys opublikowała raport dotyczący smartfonów dostarczonych globalnie w drugim kwartale 2023. Od kwietnia do czerwca do sklepów trafiło 258,2 mln smartfonów, a najwięksi dostawcy to:

  1. Samsung (53 mln, 21 proc.);
  2. Apple (43 mln, 17 proc.);
  3. Xiaomi (33,2 mln, 13 proc.);
  4. OPPO (25,2 mln, 10 proc.);
  5. Transsion (22,7 mln, 9 proc.).

Transsion to chiński koncern, którego portfolio obejmuje budżetowe marki Infinix oraz Tecno. Obie od niedawna są dostępne w Polsce.

Z punktu widzenia polskiego konsumenta wyniki sprzedaży są szczególnie wymowne. Firma będąca właścicielem marki Tecno, która w drugim kwartale pojawiła się w Polsce, wskoczyła na miejsce firmy vivo, która w drugim kwartale opuściła Polskę.

Oczywiście to przypadek, bo sama sytuacja w Polsce ma niewielkie przełożenie na globalne trendy. Analitycy Canalys zauważają, że Transsion po prostu skutecznie wykorzystał gospodarcze ożywienie na niespenetrowanych rynkach Bliskiego Wschodu, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryki Łacińskiej, zalewając je tanimi smartfonami.

Nie wiadomo, czy to chwilowe zawirowanie, czy jednak chiński koncern będzie w stanie utrzymać lub poprawić swoją pozycję w kolejnych kwartałach. Tak czy inaczej, Transsion, dostarczając globalnie 9 na 100 smartfonów, pokazał, że jest dużym graczem, z którym trzeba się liczyć. Huawei, Nokia, Motorola, Sony, ASUS czy Google mogą o takich wynikach jedynie pomarzyć.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)