To już oficjalne. Smartfony vivo opuszczają Polskę

vivo opuszcza polski rynek smartfonów (Rafael Henrique/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
vivo opuszcza polski rynek smartfonów (Rafael Henrique/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Miron Nurski

07.06.2023 18:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szybko poszło. Smartfony vivo nie utrzymały się na polskim rynku nawet 3 lat.

Jako pierwszy o cichym zakończeniu działalności vivo w Polsce poinformował Wojciech Piechocki z GSMONLINE. Według jego informacji, w ostatnich miesiącach firmę opuściło większość pracowników.

Doniesienia te zostały oficjalnie potwierdzone przez biuro prasowe vivo Polska.

Ciągła analiza rynku i dobór odpowiedniej strategii biznesowej w porozumieniu z lokalnymi przedstawicielami jest dla marki vivo kluczowe. Z przykrością informujemy, że autoryzowany dystrybutor marki w Polsce zdecydował się wstrzymać działalność. Mimo to, nasi klienci mogą wciąż polegać na solidnych produktach vivo, na kompleksowej obsłudze klienta oraz niezakłóconych aktualizacjach oprogramowania.

Logo vivovivo Polska

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mimo zakończenia działalności, klienci przynajmniej otrzymali deklarację, że nie zostaną pozostawieni na lodzie. vivo obiecuje, że wywiąże się ze swoich zobowiązań dotyczących aktualizacji Androida czy wsparcia gwarancyjnego.

vivo opuszcza Polskę po niespełna 3 latach. To smutna wiadomość dla entuzjastów technologii

Pierwsze smartfony vivo trafiły do sprzedaży w Polsce w październiku 2020. Mimo że - według raportu IDC - jest to aktualnie piąta największa marka smartfonów na świecie (za Samsungiem, Apple'em, Xiaomi i OPPO) - najwidoczniej nie skradła serc Polaków.

vivo nigdy nie były marką przesadnie tanią (na co uwagę zwracaliśmy już w chwili debiutu firmy na naszym rynku), ale nadrabiała to innowacyjnością. Chiński gigant nieustannie zaskakiwał swoich fanów innowacjami i nietuzinkowymi pomysłami.

W 2014 roku na rynek trafił vivo X5 Max, którego obudowa miała w najgrubszym miejscu - uwaga - 4,75 mm grubości. Dla porównania w przypadku najnowszego iPhone'a 14 jest to 7,8 mm.

vivo X5 Max był w 2014 roku najcieńszym smartfonem na świecie
vivo X5 Max był w 2014 roku najcieńszym smartfonem na świecie © vivo

W styczniu 2018 vivo wprowadziło na rynek model X20 Plus UD, który był pierwszym smartfonem z ekranowym czytnikiem linii papilarnych.

Branżowe trendy wyprzedził również vivo NEX z czerwca 2018, który był pierwszym smartfonem z automatycznie wysuwanym aparatem do selfie. Pozwoliło to na opracowanie telefonu z bardzo małymi ramkami, który pozbawiony był szpecącego wcięcia czy otworu w ekranie.

vivo NEX Dual Screen z listopada 2018 kusił dwoma ekranami, dzięki którym możliwe było chociażby wygodne robienie selfie z użyciem aparatu głównego.

vivo ma na koncie także prototyp telefonu w obudowie, której kolor można zmienić z poziomu oprogramowania.

Firma tak bardzo chce być kojarzona z innowacyjnymi technologiami, że sygnuje swoim logotypem nawet urządzenia, które... nie istnieją. W filmie "Kapitan Ameryka: wojna bohaterów" przezroczystego i holograficznego telefonu vivo używał sam Iron Man.

Futurystyczny smartfon z logo vivo w filmie "Kapitan Ameryka: wojna bohaterów"
Futurystyczny smartfon z logo vivo w filmie "Kapitan Ameryka: wojna bohaterów"© Disney

vivo należy do chińskiego koncernu BBK Electronics, w skład którego wchodzi także OPPO. Polski oddział tej marki zapewnia jednak, że nigdzie się nie wybiera.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (26)
Zobacz także