Windows Phone 8.1 z inteligentną asystentką i centrum powiadomień

asystentka w Windows Phone 8.1 | fot. theVerge
asystentka w Windows Phone 8.1 | fot. theVerge
Michał Brzeziński

15.09.2013 09:00, aktual.: 15.09.2013 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie jest tajemnicą, że Windows Phone 8.1 pojawi się dopiero na początku 2014 roku, a do tego czasu użytkownikom musi wystarczyć wydanie GDR2. Z najnowszych informacji wynika, że być może czekanie jednak się opłaci.

Windows Phone potrzebuje zmian - i to szybko. Microsoft - jak na złość - każe długo czekać na jakąkolwiek ważną aktualizację. Jak słusznie zauważył Mateusz: "Od premiery, która odbyła się ponad 2,5 roku temu, system w ogóle nie ewoluował - tak widzą to użytkownicy." Naprawdę trudno się z tym nie zgodzić.

Ale wygląda na to, że spore zmiany mogą wreszcie nadejść. Największą nowością ma być asystent głosowy podobny do Siri, którego nazwa kodowa to Cortana (imię hologramowej asystentki Master Chiefa z serii gier Halo). Chociaż Windows Phone ma podstawową obsługę głosem, tym razem mowa o inteligentnym asystencie, a nie o kilku sztywnych komendach.

W teorii Cortana ma być czymś więcej niż asystenci w systemie Apple'a lub Google'a. Na razie informacje na ten temat są ubogie, ale mówi się, że funkcja ma być interfejsem do obsługi systemu i usług Microsoftu. Co więcej, finalnie ma być ona głównym elementem łączącym Windowsa, Windows Phone'a i Xboxa One. Taka integracja byłaby dużym krokiem naprzód, nie mówiąc już nawet o samej inteligentnej asystentce. Pamiętacie usługę TellMe, której koncept dwa lata temu zaprezentował Microsoft? Być może wreszcie stanie się on rzeczywistością.

Cortana | fot. theVerge
Cortana | fot. theVerge

The Verge uzyskał screenshoty z projektu Cortana, chociaż na razie nie mówią one za wiele o jej funkcjonalności. Z pewnością asystentka będzie wykorzystywała informacje pogodowe, lokalizację, kalendarz, a także będzie mogła reagować na nowe powiadomienia. To wszystko zależne będzie od kontekstu, co jest niezbędne, aby określić usługę "inteligentną".

Przyjdzie także czas na najbardziej oczekiwaną funkcję - centrum powiadomień. Na poniższym zdjęciu widać dwa interesujące kafelki: jeden wyświetlający informację o dwóch nowych powiadomieniach i drugi... być może też wyświetlający dwa powiadomienia: ze Skype'a i Outlooka. Gwiazdka towarzysząca powiadomieniom była już widziana, gdy jeden z deweloperów systemu Microsoftu zgubił smartfona z wersją testową. To tym bardziej potwierdza rzetelność zdjęcia.

Windows Phone 8.1 | fot. theverge.com
Windows Phone 8.1 | fot. theverge.com

Użytkownicy ubiegali o to od początku istnienia systemu i wreszcie zostali wysłuchani. Microsoft przyznał, że nie zdążył zrobić centrum powiadomień do Windows Phone 8, ale nikt się nie spodziewał aż tak długiego oczekiwania.

Kolejną nowością ma być zaznaczanie kilku kafelków jednocześnie. Wydaje się to naturalną koleją rzeczy, ponieważ ta sama funkcja trafiła do desktopowego Windowsa 8.1. Niemniej jednak - miły dodatek.

A z wszystkimi powyższymi, wreszcie Windows Phone posunie się do przodu. Trudno mówić o zaawansowanym systemie operacyjnym bez poprawnej obsługi powiadomień - ta dziura wreszcie będzie załatana. Inteligentna asystentka to ciągle spora tajemnica, ale jeśli zostanie dobrze wykonana, może znacznie uatrakcyjnić mobilne okienka.

Źródło: TheVergeTheVergeEngadget

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)