Windows Phone Apollo dla supersmartfonów Microsoftu?

Windows Phone Apollo dla supersmartfonów Microsoftu?

HTC Titan
HTC Titan
Mateusz Żołyniak
20.10.2011 10:00, aktualizacja: 20.10.2011 12:00

Na konferencji Web 2.0 Summit Steve Ballmer skrytykował Androida, opowiedział też krótko o przyszłości smartfonów z systemem Microsoftu. Czy będzie nią Windows Phone Apollo, przygotowywany z myślą o nowej generacji smartfonów giganta z Redmond?

Na konferencji Web 2.0 Summit Steve Ballmer skrytykował Androida, opowiedział też krótko o przyszłości smartfonów z systemem Microsoftu. Czy będzie nią Windows Phone Apollo, przygotowywany z myślą o nowej generacji smartfonów giganta z Redmond?

Trudno powiedzieć, ale nazwa nowej edycji mobilnych okienek pojawiła się w Sieci po raz kolejny, przynosząc kilka ciekawych informacji. Według danych znalezionych na Twitterze kolejny Windows Phone będzie nosił oznaczenie Apollo (WP8?) i wprowadzi on nową generację modeli z systemem Microsoftu. Mają one obsługiwać ekrany o rozdzielczości HD 1280 x 720 i nawet dwurdzeniowe procesory (prawdopodobnie z serii Qualcomm S3 Class) oraz wspierać łączność w standardzie LTE. Zapowiada się ciekawie, a to jeszcze nie wszystko.

Windows Phone Apollo i Tango
Windows Phone Apollo i Tango

Na Twitterze pojawiły się również informacje o wersji Tango, która według wcześniejszych plotek trafi także do modeli z niższej półki cenowej. Jedną z jej zasadniczych zmian miało być dodanie obsługi ekranów o rozdzielczości HVGA (320 x 480). Co ciekawe, według tego tweetu Tango wniesie także obsługę sieci 4G. Wydaje się więc, że będzie ono następcą obecnej już na rynku wersji 7.5 Mango.

Sugestie te niejako potwierdzają wczorajsze wypowiedzi Steve'a Ballmera, szefa Microsoftu, który stwierdził:

[A]by skutecznie rywalizować o rynkowe udziały, konieczne jest zapełnienie rynku tanimi smartfonami z WP7 oraz wspieranie ich producentów, tak aby tanie słuchawki z Androidem miały godnego rywala.

Czyżby więc wraz z kolejnymi edycjami okienek na rynku obok modeli topowych i smartfonów ze średniej półki cenowej miały pojawić się low-endowe Windows Phone'y? Wydaje się to prawdopodobne, zwłaszcza że systemem zainteresowane są firmy, jak ZTE czy Huawei, których tanie telefony pomogłyby w opanowaniu chińskiego rynku. Tańsze smartfony z WP7 mogłyby wprowadzać również Nokia i Samsung, ale nie wiem, czy było to rozsądne, gdy mają komórki z Symbianem czy smartfony z bada OS, kierowane obecnie do mniej wymagających użytkowników.

Oczywiście na WP Tango oparte byłyby również urządzenia topowe, ale nie będą się one znacząco różnić od obecnych na rynku modeli. Główną ich zaletę ma stanowić obsługa LTE. Technologia ta jest coraz bardziej pożądana przez klientów w Stanach. Prawdziwe zmiany wprowadzi dopiero Apollo, które może zostać oznaczone numerem 8 i wydane w parze z Windowsem 8.

Nowe Windows Phone'y z dwurdzeniowymi procesorami i ekranami HD najprawdopodobniej pojawią się dopiero za rok, ale już teraz można sobie wyobrazić, że ich możliwości i integracja z zapowiedzianym desktopowym/tabletowym Windowsem 8 będą znacznie poszerzone. Apollo może okazać się nie tylko systemem dla supersmartfów oferujących jeszcze lepszą obsługę Internetu czy komórkowych gier 3D. Większa wydajność i lepsze ekrany mogą sprawić, że możliwe będzie łatwe tworzenie w Silverlight wersji programów kompatybilnych zarówno z telefonami, jak i tabletami z Win 8 na układach ARM (pod Metro UI), a nawet zapowiadane uczestnictwo w rozgrywce na konsoli Xbox z poziomu smartfona. Czy okaże się to prawdą, czas pokaże.

Źródło: PocketNow • własne

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)