Wkrótce każdy będzie mógł zainstalować Sailfish OS na swoim telefonie

Wkrótce każdy będzie mógł zainstalować Sailfish OS na swoim telefonie
02.12.2013 10:08
Sailfish OS
Sailfish OS

Sailfish OS to bez wątpienia interesujący system operacyjny, ale dostęp do niego jest mocno ograniczony. Na razie znajduje się na pokładzie tylko jednej słuchawki, która sprzedawana jest wyłącznie w Finlandii. Zanosi się jednak na to, że już niedługo platformę tę będzie można zainstalować na smartfonie z Androidem.

Jest to pewna informacja, bo pochodzi od samego producenta. Jak mówi CEO firmy Jolla, Tomi Pienimäki:

Taki jest plan. Prowadzimy biznes sprzętowy i biznes software'owy. Instalacja Sailfish OS na urządzeniu z Androidem jest dość łatwa.

Pienimäki zauważył również coś ciekawego:

To nie jest część naszej kultury w tej części świata [w Finlandii - dop. red.], ale są ludzie, którzy instalują nowe systemy operacyjne na swoich urządzeniach. W Chinach jest to powszechne. Tam blisko połowa użytkowników uzbraja w ten sposób swoje tańsze lub starsze urządzenia w lepszą wersję Androida.

Przyznam szczerze, że do tej pory nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak popularna może być instalacja nieoficjalnego oprogramowania na smartfonach i tabletach. Tłumaczyłoby to fenomen Xiaomi. Firma została założona raptem trzy lata temu i zaczynała od udostępniania użytkownikom systemu MIUI, czyli modyfikacji Androida. Dziś Xiaomi nazywane jest chińskim Apple'em, a każdy kolejny telefon bije rekordy sprzedaży.

Nic więc dziwnego, że Jolla ma zamiar rozpocząć dystrybucję swojej platformy właśnie od Państwa Środka. CEO mówi:

Widzimy możliwość dystrybucji naszego systemu głównie w Chinach. Istnieją strony internetowe, na których pojawiają się nowe wersje systemu, a chińscy klienci po prostu je instalują. Nie musimy ich tego uczyć. Wystarczy umieścić Sailfish OS na tych stronach i upewnić się, że będzie działał na różnego rodzaju urządzeniach z Androidem.

Jolla uspokaja, że użytkownicy nie będą musieli płacić za pobranie systemu. Firma ma zamiar zarabiać na aplikacjach, usługach i - oczywiście - reklamach.

Jestem ciekaw, czy tego typu rozwiązania kiedykolwiek przyjmą się w Europie. Z pewnością wiele koncernów będzie dokładało starań, by tak się stało. Jeszcze niedawno twory takie jak CyanogenMod były jedynie systemami tworzonymi przez pasjonatów dla pasjonatów, a dziś ich dystrybucja jest dla wielu film poważnym modelem biznesowym; Cyanogen funkcjonuje już jako firma, Canonical udostępnia na urządzenia z Androidem Ubuntu Touch, a wspomniane wcześniej Xiaomi wyrosło na prawdziwego giganta.

Jolla - A new beginning (Official)

Firmy te robią również wszystko, by instalacja nieoficjalnego oprogramowania była łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej, czego świetnym przykładem jest CyanogenMod Installer. Nie da się nie zauważyć, że to działa, bo nawet mój tata - któremu nie przypadł do gustu KitKat na jego Nexusie 4 - po kilku minutach z Google'em sam zainstalował sobie CyanogenModa ;)

Na razie niestety nie wiadomo, kiedy i na jakich urządzeniach będzie można zainstalować Sailfish OS. Mam jednak nadzieję, że nastąpi to dość szybko. Sam z chęcią przetestowałbym tę platformę.

Źródło: GSMArena

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)