WLC nowym standardem bezprzewodowego ładowania. Będzie korzystać z... NFC

WLC nowym standardem bezprzewodowego ładowania. Będzie korzystać z... NFC
Źródło zdjęć: © Nillkin
Patryk Korzeniecki

06.05.2020 13:29, aktual.: 06.05.2020 15:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Organizacja NFC Forum ogłosiła nowy standard ładowania, który ma znaleźć zastosowanie w urządzeniach z zainstalowaną cewką NFC. Popularność zdobędzie jednak głównie na rynku akcesoriów i drobnej elektroniki.

Najpopularniejszym standardem ładowania bezprzewodowego jest obecnie Qi, które powstało w roku 2008. Standard ma już ponad 10 lat i wygląda na to, że będzie miał konkurenta. Sprawdzi się jednak głównie w mniejszych urządzeniach.

WLC ma być rozszerzeniem NFC

Nowy standard ma nazwę WLC (Wireless Charging Specification, czyli Specyfikacja Bezprzewodowego Ładowania). W przeciwieństwie do ładowania Qi, WLC nie wymaga dedykowanej cewki.

Ideą WLC jest zwiększenie możliwości NFC. Pozwala na wykorzystanie pojedynczej anteny nie tylko do płacenia zbliżeniowego czy łączenia się z innymi urządzeniami przez dotyk. Dzięki WLC możliwe jest wykorzystanie czipu NFC do ładowania indukcyjnego. Co ciekawe, poprzez NFC ładowarka i ładowany sprzęt mają komunikować się między sobą i "negocjować" parametry ładowania.

Obraz
© Neil Godwin/Future Publishing / Getty Images

Brzmi pięknie, jednak jest pewien minus. WLC pozwala przesyłać maksymalnie jeden wat energii. Sprawdzi się więc do ładowania mniejszych urządzeń - smartwatchy, smart opasek, słuchawek bezprzewodowych i innych drobnych akcesoriów. Niestety z racji niskiej mocy raczej nie zdobędzie większej popularności w smartfonach.

WLC jest już gotowe do zastosowań komercyjnych, jednak upowszechnienie się technologii zajmie prawdopodobnie kilka lat.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)