Wydania Preview Androida moga być dostępne także dla "nie-nexusów"
Być może wkrótce nie tylko posiadacze smartfonów z linii Nexusów będą mieli możliwość wcześniejszego testowania nowych wydań systemu Google'a.
Android Beta Program to jeden ze sposobów walki Google'a z problemem fragmentacji mobilnego systemu. Dzięki niemu gigant z Mountain View może lepiej zadbać o dobrą optymalizację platformy. Deweloperzy do tego na długo przed oficjalnym debiutem nowego wydania systemu dostają wgląd we wprowadzane nowości. Dotyczy to głównie twórców aplikacji, ale korzystają z niego również zajmujący się tworzeniem oprogramowania pracownicy firm, które produkują smartfony i tablety.
Preview nie tylko dla Nexusów
Google do tej pory przygotowało trzy wydania Preview, które oznaczono literami "L", "M" i - niedawno wydane - "N" odpowiadającymi kolejnym edycjom Androida. Są one udostępniane jednak wyłącznie dla Nexusów, sprzętu sprzedawanego poprzez Google Play (urządzeń, za których oprogramowanie odpowiada Google) i wybranych modeli Android One. Wkrótce może się to jednak zmienić.
To sugerują przynajmniej dane zamieszczone w serwisie reddit. Dotyczą one sekcji "Co nowego?" na stronie Android N Preview, ale nie zostały jeszcze opublikowane. Niemniej na powyższym zrzucie ekranu wyraźnie widać fragment kodu, który wskazuje, że firma z Mountain View może rozszerzyć Android Beta Program na urządzenia innych producentów.
Coś więcej niż tylko zabawy nowym systemem
Na razie nie wiadomo niestety, co Google rozumie pod pojęciem "partner OEM". Ciężko więc określić czy gigantowi chodzi o firmy, który przykładowo zajmują się produkcją urządzeń z niemal niezmienionym Androidem, czy może również o dużych graczy jak Samsung, LG, HTC, Huawei czy Sony. Gdy weźmie się pod uwagę, że potentaci korzystają z bardzo rozbudowanych i mocno ingerujących w system autorskich nakładek, druga opcja wydaje się mało prawdopodobna.
Mimo wszystko warto kibicować gigantowi z Mountain View. Rozszerzenie dostępności wersji Preview nowego systemu przełoży się na większą ilość zbieranych danych, które mogą pomóc w dopracowaniu systemu i jego lepszej optymalizacji, szczególnie pod kątem słabszych urządzeń.